eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyIndeks biznesu PKPP Lewiatan VI 2012

Indeks biznesu PKPP Lewiatan VI 2012

2012-07-10 10:45

Indeks biznesu PKPP Lewiatan VI 2012

Indeks biznesu PKPP Lewiatan VI 2012 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w czerwcu odnotował wyraźny spadek we wszystkich przekrojach czasowych; indeks roczny uległ redukcji o dwa punkty do 38 pkt, schodząc do poziomu sprzed dwóch lat, a indeks półroczny stracił trzy punkty, podczas gdy indeks kwartalny obniżył się aż o cztery punkty do 40 pkt. Po półrocznej stabilizacji indeksów mamy teraz już wyraźną tendencję spadkową.

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan V 2012

fot. mat. prasowe

Indeks biznesu PKPP Lewiatan VI 2012

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w czerwcu odnotował wyraźny spadek we wszystkich przekrojach czasowych

Wydaje się, że przewidywane spowolnienie właśnie nadchodzi z kilku-kwartalnym opóźnieniem w stosunku do załamania koniunktury na świecie. Już pierwszy kwartał pokazał wyraźne spowolnienie tempa wzrostu popytu krajowego na skutek malejącej dynamiki konsumpcji, teraz już nie tylko publicznej ale także indywidualnej, i mimo ożywienia tempa akumulacji. Stagnacja dynamiki funduszu płac i spowolnienie eksportu sugerują utrzymanie się tej tendencji do końca roku, do czego może dojść jeszcze zahamowanie inwestycji. Złym sygnałem jest spadek napływu inwestycji zagranicznych. Sytuację ratuje ciągle dodatni eksport netto na skutek przyhamowania importu, oraz dobra finansowa kondycja banków i przedsiębiorstw.

Indeks kwartalny, półroczny i roczny

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w czerwcu odnotował wyraźny spadek we wszystkich przekrojach czasowych; indeks roczny uległ redukcji o dwa punkty do 38 pkt, schodząc do poziomu sprzed dwóch lat, a indeks półroczny stracił trzy punkty, podczas gdy indeks kwartalny obniżył się aż o cztery punkty do 40 pkt. Po półrocznej stabilizacji indeksów mamy teraz już wyraźną tendencję spadkową. Wydaje się, że przewidywane spowolnienie właśnie nadchodzi z kilku-kwartalnym opóźnieniem w stosunku do załamania koniunktury na świecie. Już dane za pierwszy kwartał ujawniły znaczące obniżenie tempa wzrostu gospodarczego w stosunku do ubiegłego roku. Dzieje się to głównie za sprawą kurczącego się popytu tak krajowego jak i zagranicznego. Dynamika produkcji sprzedanej przemysłu znajduje się w trendzie malejącym od początku roku mimo niewielkiej poprawy w ostatnim miesiącu. Istotny wpływ ma tu malejący popyt zagraniczny, widoczny zwłaszcza w naszych głównych branżach eksportowych. Do tego doszły od kilku kwartałów cięcia wydatków na spożycie publiczne, a w ostatnim okresie także spadek spożycia indywidualnego na skutek stagnacji realnego funduszu płac. Efektem jest zauważalny w ostatnich miesiącach spadek dynamiki sprzedaży detalicznej. Należy liczyć się z tym, że te tendencje utrzymają się w najbliższych kilku kwartałach. Tempo wzrostu ratuje jeszcze dynamika importu wolniejsza od dynamiki eksportu oraz tempo wzrostu akumulacji, w tym inwestycji, co związane było z przygotowaniami do EURO 2012 i może ulec wygaszeniu w III. kwartale. Złym sygnałem jest zahamowanie napływu inwestycji zagranicznych.

fot. mat. prasowe

Kwartalny i roczny indeks biznesu PKPP Lewiatan

Indeks kwartalny obniżył się aż o cztery punkty do 40 pkt


Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne)

Indeksy popytu uległy największej redukcji; indeks kwartalny i półroczny straciły po siedem punktów schodząc do poziomu 36 pkt, a indeks roczny zmalał o pięć punktów do 32 pkt, czyli najniższego poziomu od dwóch lat. Już pierwszy kwartał pokazał wyraźne spowolnienie tempa wzrostu popytu krajowego na skutek malejącej dynamiki konsumpcji, teraz już nie tylko publicznej ale także indywidualnej, i mimo ożywienia tempa akumulacji. Na skutek spadku dynamiki realnego funduszu płac prawie do zera można się spodziewać pogłębienia tej tendencji w zakresie konsumpcji, a rosnąca niepewność koniunktury na świecie i malejące tempo eksportu zapewne skłonią przedsiębiorstwa do ograniczenia wydatków na akumulację i inwestycje. Niedobrym sygnałem jest zahamowanie napływu inwestycji zagranicznych. Trudno więc powiedzieć, by inwestycje mogły nadal kompensować spadek konsumpcji w popycie krajowym. Maleje też dynamika eksportu, ale ponieważ jeszcze szybciej maleje dynamika importu, bilans popytu globalnego na razie ratuje wzrost eksportu netto.

fot. mat. prasowe

Kwartalne indeksy czynników

Indeksy finansów w zasadzie pozostały bez zmiany, jedynie indeks kwartalny stracił dwa punkty schodząc do 43 pkt, a indeksy półroczny i roczny tracąc tylko po jednym punkcie do poziomu 44 pkt


 

1 2

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: