Indeks biznesu PKPP Lewiatan VI 2012
2012-07-10 10:45
Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan V 2012
Indeks finansów (ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej)
Indeksy finansów w zasadzie pozostały bez zmiany, jedynie indeks kwartalny stracił dwa punkty schodząc do 43 pkt, a indeksy półroczny i roczny tracąc tylko po jednym punkcie do poziomu 44 pkt. Po rekordowych wynikach finansowych za ub. rok zarówno pod względem płynności jak i rentowności, oraz najwyższym w historii zysku netto, przedsiębiorstwa odnotowały w I. kwartale lekki spadek rentowności i płynności, oraz stosunkowo umiarkowany wzrost wyniku finansowego, na skutek wysokiego wzrostu cen surowców, który obecnie wyhamowuje. Pozostają one ciągle w dobrej kondycji finansowej, a w maju znowu odnotowano wzrost kredytu korporacyjnego, co oznacza utrzymującą się jeszcze skłonność do inwestowania. Jednak do kontynuowania wydatków inwestycyjnych nie zachęcają wysokie stopy procentowe, zaostrzenie polityki kredytowej przez banki, a zwłaszcza niepewność koniunktury. Można mieć tylko nadzieję, że wyjątkowo dobre wyniki banków po I. kwartale zachęcą ich do zwiększenia akcji kredytowej.
fot. mat. prasowe
Roczne indeksy czynników
Indeks makroekonomiczny (obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia, oraz stopień konkurencyjności gospodarki)
Indeks makroekonomiczny kwartalny i półroczny zyskały po dwa punkty powracając do notowań sprzed dwóch miesięcy na poziomie 41 pkt. a indeks roczny wzrósł o jeden punkt do 39 pkt.9Poprawa indeksu makroekonomicznego, aczkolwiek ciągle na niskim poziomie, wynika ze spadku inflacji i sezonowego obniżenia stopy bezrobocia Na niskie notowania indeksu rocznego wpływają jednak słabe perspektywy trwałej redukcji bezrobocia i poprawy koniunktury, oraz wzrost wykonania deficytu budżetowego. W horyzoncie rocznym korzystnie wypada niewielki deficyt handlowy i rosnący eksport netto, co świadczy o konkurencyjności gospodarki i pozwala utrzymać niski deficyt bilansu płatniczego.
Indeks polityczny (ocenia wpływ czynników politycznych)
Indeks wpływu czynników politycznych kwartalny poprawił się o trzy punkty do 53 pkt., ale indeks półroczny i roczny straciły po dwa punkty odpowiednio do 52 i 47 pkt., z malejącą tendencją do końca roku.
fot. mat. prasowe
Indeksy szczegółowe
Informacje o badaniu
Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 4 % PKB rocznie. EKSPERCI, których prognozy uwzględnia Indeks Biznesu PKPP: Tadeusz Chrościcki, Maja Goettig, Ryszard Kokoszczyński, Maciej Krzak, Stanisław Kubielas, Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, Mateusz Szczurek, Bohdan Wyżnikiewicz.
Przeczytaj także:
Indeks biznesu PKPP Lewiatan XII 2013
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)