Czas wolny Polaków 2012
2012-07-12 09:57
Przeczytaj także: Przemęczenie pracą deklaruje 70% Polaków
Znacznie częściej wskazywane są odczucia towarzyszące pasywnemu spędzaniu wolnego czasu – jak zadowolenie (63%), odprężenie (58%) czy spokój (59%) – niż aktywnemu – jak entuzjazm (38%) i podekscytowanie (26%).
fot. mat. prasowe
Odczucia towarzyszące spędzaniu czasu wolnego
W badaniach jakościowych respondenci opowiadali wręcz o fizycznym, zmysłowym doświadczeniu świeżego powietrza – ciało działa inaczej, ma więcej tlenu, jest bardziej witalne, lepiej śpi. Proszeni o przyniesienie zdjęć obrazujących „mój czas wolny”, przynosili zdjęcia bardzo często „zielone” lub „naturalne”. Z nastrojów towarzyszącym Polakom w badaniach jakościowych z naturą kojarzone były szczególnie nastroje odprężenia, spokoju, ulgi i błogości.
Wszystkie te nastroje rozkładają się podobnie w poszczególnych grupach wiekowych, są to zatem odczucia uniwersalne.
Jak Polacy spędzają wolny czas
Badanie CBOS2 z 2010 r. pokazuje, że istnieje duży rozdźwięk między rzeczywistością a marzeniami Polaków. Co trzeci oglądający telewizję nie wskazuje tej czynności jako preferowanej w czasie wolnym (nie wskazali jej jako jednej z trzech preferowanych). 13% chciałoby bawić się, wychodzić do pubu, kawiarni, restauracji lub dyskoteki, ale tego nie robi. 30% chciałoby wyjeżdżać na wycieczki za miasto, ale tego nie robi. Polacy odczuwają tęsknotę za naturą i świeżym powietrzem oraz bardziej aktywnymi formami spędzania wolnego czasu, ale nie widzą możliwości zmiany tej sytuacji.
Typowy weekend a długi weekend
Przeprowadzone przez Millward Brown SMG/KRC w maju 2012 roku reprezentatywne badanie Omnibus dowodzi, że spędzanie czasu wolnego w majówkę – pierwszy wiosenno-letni długi weekend w roku – blisko odwzorowuje preferencje Polaków odnośnie spędzania czasu na wolnym powietrzu. Podczas weekendów Polacy najchętniej:
- Spacerują (59% w typowy ciepły weekend, 63% w minioną majówkę)
-
i grillują (66% w typowy ciepły weekend, 56% w minioną majówkę).
Te dwa sposoby spędzania wolnego czasu łączy niespieszny charakter oraz nieskrępowana atmosfera towarzysząca spotkaniom z rodziną i przyjaciółmi. Na świeżym powietrzu pogłębia się bliskie więzi.
Praca w ogrodzie i na działce (29% w typowy ciepły weekend, 30% w minioną majówkę) to jedyna z aktywności na świeżym powietrzu wymienianych przez badanych badaniu jakościowym, która jest produktywna. A i tu produktywność ta dotyczy pracy nad obszarem przeznaczonym do odpoczynku właśnie.
fot. mat. prasowe
Weekendowe aktywności Polaków
Przeczytaj także:
Stres a sen oczami Polaków
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
majówka, weekendy majowe, wyjazdy turystyczne, czas wolny, metody spędzania wolnego czasu, odpoczynek, relaks
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)