Kondycja przedsiębiorstw - II kw. 2012 i prognoza III kw. 2012
2012-07-16 10:16
Przeczytaj także: Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw IV kw. 2011
5. W ślad za gorszymi perspektywami zatrudnienia maleje odsetek firm planujących podniesienie płac. Zwłaszcza duże (ponad 10%) podwyżki dokonywane są obecnie bardzo rzadko. Przeciętny wzrost płac wśród firm zamierzających zwiększyć wynagrodzenia będzie w III kw. zbliżony do poziomu inflacji. Mimo relatywnie wysokiej inflacji, jaką obserwowaliśmy w ostatnich kwartałach, ankietowane przedsiębiorstwa nie zauważają zwiększonych nacisków pracowników na podniesienia płac. W nielicznych przedsiębiorstwach, które taką presję odczuwają skłonność do podnoszenia wynagrodzeń jest trzykrotnie wyższa niż wśród zakładów pracy, gdzie pracownicy nie domagają się większych płac.
6. Spadek optymizmu prognoz popytu, w tym m.in. ze względu na efekt mistrzostw Euro 2012, odbił się negatywnie na aktywności inwestycyjnej sektora przedsiębiorstw. Niższe nakłady na inwestycje zapowiada zarówno sektor MSP, jak i grupa dużych przedsiębiorstw, jednak z wyłączeniem największych jednostek w próbie. Przedsiębiorstwa największe nadal planują inwestować na znacznie większą skalę i znacznie częściej niż pozostałe grupy firm. Jednym z czynników wyższej aktywności tych przedsiębiorstw jest ich lepsza sytuacja, choć w ostatnich kwartałach również w tej grupie pojawiły się sygnały pogorszenia koniunktury. Większe cod poziomu nakłady inwestycyjne w gronie największych podmiotów są również podyktowane większym majątkiem, wymagającym dużych nakładów na jego utrzymanie i odtworzenie. Ważna jest również specyfika branżowa tej grupy – w tym zwłaszcza większy udział firm z sekcji Energetyka, gdzie zależność od zmian koniunktury jest obecnie słabsza, co związane jest z inwestycjami w ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, które wymusza na przedsiębiorstwach polityka klimatyczna UE. Uwzględniając dużą koncentrację inwestycji w gospodarce, plany największych podmiotów mogą wyhamowywać spadek dynamiki nakładów inwestycyjnych całego sektora przedsiębiorstw. W całej próbie nadal niewiele firm chce zrezygnować z dokończenia inwestycji, natomiast rośnie odsetek przedsiębiorstw, które odsuwają w czasie rozpoczęcie projektów istotnych dla ich dalszej działalności. Wśród czynników ograniczających aktywność inwestycyjną jest zagrożenie załamania się koniunktury i związana z tym niepewność sytuacji potencjalnych inwestorów. Szczególnie dużo takich firm jest w sekcji Budownictwo.
7. Zainteresowanie zwiększaniem zadłużenia pozostaje w sektorze przedsiębiorstw niskie. Wśród przyczyn tego zjawiska nadal można wymieniać finansowanie inwestycji bardziej preferowanymi od kredytu środkami własnymi oraz ogólnie niską aktywność inwestycyjną. Dodatkowym czynnikiem jest zanotowany w II kw. spadek dostępności kredytu (rozumiany jako większy odsetek odrzuceń wniosków kredytowych). Nadal duże potrzeby pożyczkowe zgłaszają firmy budowlane, jednak uwzględniając malejące wskaźniki płynności i rentowności w tej branży oraz pesymistyczne pespektywy sprzedaży można oczekiwać, że część z tych planów nie zostanie zrealizowana, m.in. ze względu na trudności z otrzymaniem kredytu.
fot. mat. prasowe
Skutki kryzysu 2008-2009
O pozytywnych skutkach kryzysu z lat 2008/09 informuje 6,7% przedsiębiorstw w próbie
8. Płynność i zdolność do terminowego regulowania zobowiązań handlowych nieznacznie poprawiła się w II kw. Taką poprawę zanotowano również w branży budowlanej, gdzie jednak sytuacja płynnościowa nadal oceniana jest jako bardzo słaba. Jednocześnie niewielkie pogorszenie zdolności płatniczej zanotowano wśród kredytobiorców - w ciągu kwartału nieznacznie zmniejszył się odsetek firm terminowo spłacających zobowiązania wobec banków.
9. Drugi kwartał z rzędu obniżyły się oczekiwania inflacyjne przedsiębiorstw. Spadki dotyczyły wszystkich segmentów inflacji, tj. prognoz CPI, prognoz cen surowców i materiałów wykorzystywanych do produkcji oraz cen finalnych ustalanych przez samych ankietowanych. Niższe oczekiwania inflacyjne zanotowano w większości analizowanych branż i klas.
Informacje o badaniu
Podstawą opracowania są wyniki Szybkiego Monitoringu NBP, przeprowadzonego w czerwcu 2012 r. na próbie 1185 podmiotów niefinansowych, reprezentujących wszystkie sekcje PKD (poza rolnictwem, rybołówstwem i leśnictwem), zarówno sektor niepubliczny, jak i publiczny, przedsiębiorstwa z sektora MSP oraz duże jednostki.
Dodatkowym źródłem informacji są wyniki Ankiety Rocznej NBP, przeprowadzonej w okresie kwiecień – maj br. na próbie 1151 podmiotów niefinansowych. Wyniki tego badania prezentowane są przede wszystkim w postaci ramek.
Do pobrania:
Przeczytaj także:
Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw II kw. 2016
![Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw II kw. 2016 [© BillionPhotos.com - Fotolia.com] Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw II kw. 2016](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/wyniki-finansowe-przedsiebiorstw/Sytuacja-finansowa-sektora-przedsiebiorstw-II-kw-2016-182929-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)