eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiatTydzień 05/2003 (27.01-02.02.2003)

Tydzień 05/2003 (27.01-02.02.2003)

2003-02-02 14:37

  • W ostatnim kwartale ubiegłego roku tempo wzrostu gospodarczego USA wyniosło tylko 0,7%.

  • Wskaźnik optymizmu konsumentów w USA w styczniu wyniósł 82,4 pkt, czyli aż o 4,3 pkt mniej niż w grudniu.

  • W grudniu tempo wydatków na konsumpcję w USA wzrosło o 0,9%.

  • W Japonii w 2002 roku nadwyżka wymiany handlowej wyniosła 9,93 bln jenów (84,29mld USD), czyli była o 51,3% większa niż w 2001 roku. Przyczyniły się do tego: wzrost eksportu o 6,4% i spadek importu o 0,6%.

  • Japońskie Ministerstwo Finansów podtrzymuje plan emisji w tym roku: obligacji o wartości 1mld USD na rynek amerykański, 20-30 mld jenów na rynek japoński oraz emisję na rynek europejski.

  • Bezrobocie w Japonii osiągnęło w ubiegłym roku rekordowy w ciągu ostatnich 50 lat poziom - 5,4%, obecnie bez pracy jest 3,6mln ludzi.

  • Koncern medialny AOL Time Warner stracił w 2002 roku 98,7 miliarda USD i była to największa w historii USA strata jednego przedsiębiorstwa. W czwartym kwartale 2001 roku straty koncernu wyniosły 1,8 miliarda USD.

  • UAL corp., firma macierzysta linii United Airlines zanotowała w ubiegłym roku rekordową stratę w wysokości 3,2mld USD.

  • W Porto Alegre zakończyło się III SWIATOWE FORUM SPOŁECZNE, w którym uczestniczyło ponad 20tys. delegatów, z ponad 5000 organizacji ze 156 krajów.


Mikrokomentarz do wydarzeń gospodarczych

W stolicy Kostaryki San Jose, Stany Zjednoczone i pięć krajów basenu morza Karaibskiego: Kostaryka, Salwador, Gwatemala, Honduras i Nikaragua, rozpoczęły rozmowy na temat utworzenia nowej strefy wolnego handlu. To kolejny krok do stworzenia obszaru wolnego handlu w całej Ameryce Północnej i Południowej.

Obecne rozmowy będą prowadzone w 9 obszarach negocjacyjnych. Tematycznie obejmują wszystkie warunki umożliwiające utworzenie strefy wolnego handlu, na terenie którego nie będą obowiązywały cła i instrumenty pozacelne.

Zakończenie negocjacji planowane jest na grudzień tego roku. Wtedy też w Waszyngtonie nastąpi uroczyste podpisanie dokumentu powołującego strefę do życia. Realizacja tej koncepcji połączy gospodarkę pięciu małych krajów (zamieszkuje je w sumie 30mln osób) z USA. Kraje te mają nadzieję na poprawę swojej sytuacji gospodarczej.

Negocjowane obecnie porozumienie z krajami basenu Morza Karaibskiego to drugi (po NAFTA-powstał w 1994 roku) etap realizacji projektu, którego finalnym celem jest utworzenie FTAA -Obszaru Wolnego Handlu Ameryk (Free Trade Area of the Americas). Jego realizacja ma połączyć 34 kraje Ameryki Południowej i Północnej. Plan zakłada wejście w życie układu już w 2005 roku. Do FTAA weszłyby dotychczasowe kraje NAFTA, czyli Meksyk i Kanada.

Nie wszyscy są entuzjastami tej koncepcji. Jest obawa, że liberalizacja przepisów doprowadzi do opanowania gospodarek małych krajów przez korporacje transnarodowe i pogorszenia warunków pracy. Jako przykład podają utworzenie Stowarzyszenia Wolnego Handlu Ameryki Północnej (NAFTA) i negatywne skutki tego kroku dla Meksyku. Przeciwnikiem tej koncepcji są również uczestnicy Światowego Forum Społecznego, które odbywa się w Porto Alegre w Brazylii. Uważają oni, że FTAA będzie korzystna tylko dla USA.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: