Strony WWW - błędy serwera HTTP
2012-07-19 12:21
Przeczytaj także: Dostępność strony internetowej ważna dla 68% internautów w Polsce
Błąd 408 oznacza, że system czekał zbyt długo na działanie użytkownika. Występuje często w przypadku błędów w połączeniu, trwających całe minuty (Request Timeout). Wystąpienie błędu 409 oznacza konflikt (Conflict), innymi słowy witryna jest aktualnie zajęta, przez to niedostępna. Odtworzenie witryny zajęło zbyt dużo czasu lub wiele osób próbowało dokonać tego równocześnie. Jedynym rozwiązaniem jest spróbować później.
"Blokowanie strony odbywać może się samoistnie – w momencie wzmożonego ruchu na stronie – ale i przez ataki hakerskie DDoS. Hakerzy generują sztuczną ilość wejść na stronę, przekraczającą wielokrotnie standardowy poziom aktywności. Zaatakowana witryna przestaje działać, co łączy się ze stratami finansowymi i wizerunkowymi. Dlatego tak istotny jest stały monitoring poprawnego działania witryny i natychmiastowe reagowanie w momencie występowania problemów" – dopowiada Tomasz Kuźniar z Monit24.pl.
410, czyli zawartość zniknęła (Gone). Przy błędzie tym nie możemy liczyć już na wyświetlenie żądanej treści, ponieważ została ona usunięta lub przeniesiona. Program połączył się z serwerem, ale nie można odnaleźć żądanej strony. Odwrotnie jak w przypadku komunikatu 404 – jest to trwały błąd, włączony przez administratora witryny. Bywa stosowany przy okazji np. ograniczonych czasowo promocji. Jedyne co może zrobić internauta, to sprawdzić poprawność wprowadzonego adresu WWW i przejść na poprawny.
W przypadku błędu 411 system chce poinformować internautę, że długość zapytania jest błędna (Length required). Rozmiar ma znaczenie także w przypadku komunikatu 413 (Request Entity Too Large), gdzie rozmiar żądania jest po prostu zbyt duży.
Widząc błąd 414 możemy być pewni, że błędnie wpisaliśmy zapytanie (Request-URL Too Long). Adres URL zapytania jest zbyt długi – czyżby użytkownik walił pięścią w klawiaturę, po czym wcisnął enter?
500-599
W przypadku zakresu 500-599 błąd nie leży po stronie użytkownika, lecz serwera. Najczęstszym błędem jest 500 (Internal Server Error) - witryna sieci web nie może wyświetlić strony. Oznacza on nieprawidłową pracę serwera, skutkującą problemami w wyświetleniu witryny. Najczęściej zobaczymy go przy okazji konserwacji witryny lub błędów w oprogramowaniu interaktywnych witryn. Użytkownik powinien odczekać chwilę i wejść ponownie lub zgłosić problem administratorowi.
Podobne rozwiązanie możliwe jest w przypadku błędów 503 (Service Unavailable - usługa niedostępna z powodu przeciążenia) oraz 504 (Gateway Timeout - przekroczony czas bramy -serwera). Jedyne co może zrobić internauta, to spróbować później połączyć się z siecią.
Wiele z wymienionych błędów HTTP skutkuje zawieszeniem lub zablokowaniem działania witryny. W wielu przypadkach właściciel strony nie jest świadomy, że jego strona przestaje działać lub jest adresatem powtarzających się ataków hakerskich. Nikt nie śledzi przecież dostępności witryny przez całą dobę - dopowiada Tomasz Kuźniar z Monit24.pl.
fot. mat. prasowe
Monitoring strony
Wprowadzenie monitoringu strony zagwarantuje, że – w zależności od opcji od kilku sekund do kilku minut po wystąpieniu awarii - zostaniemy poinformowani o błędnym działaniu witryny. Otrzymany raport zawierać będzie dokładne określenie rodzaju problemu, czasu trwania oraz możliwych sposobów rozwiązania go. Raporty okresowe pokazują które błędy najczęściej występują w danym przedziale czasu i w jakich godzinach.
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)