Fundusze europejskie w Europie Środkowo-Wschodniej
2012-07-25 10:07
Dostępny budżet w latach 2007-2013 © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Wykorzystanie funduszy unijnych w Polsce 2014
Postęp w implementacji funduszy unijnychZgodnie z wynikami V edycji raportu KPMG, w latach 2007-2013 na poprawę spójności gospodarczej i społecznej w Europie Środkowo-Wschodniej może zostać wydana, łącznie z wkładem krajowym poszczególnych państw, kwota 209, 1 miliardów euro. Biorąc pod uwagę wielkość populacji regionu, wysokość środków zakontraktowanych na jednego mieszkańca wynosi 1 374 euro. Najwyższą wartość zakontraktowanych dotacji w przeliczeniu na osobę, ponad 2 000 euro, odnotowano w Estonii i Czechach. Z raportu KPMG wynika, że do końca 2011 roku na rzecz beneficjentów krajów Europy Środkowo-Wschodniej wypłacono 60, 8 miliardów euro (43% środków zakontraktowanych w ramach umów), co odpowiada kwocie 598 euro na osobę.
fot. mat. prasowe
Dostępny budżet w latach 2007-2013
Zakontraktowane środki
Z raportu KPMG wynika, że po pięciu latach wdrażania programów finansowych z Funduszy Strukturalnych Unii Europejskiej, 10 krajów Europy Środkowo-Wschodniej zawarło umowy o łącznej wartości stanowiącej 67% budżetu przeznaczonego dla siedmioletniego okresu programowania. Najwyższą wartość kontraktacji w odniesieniu do dostępnego budżetu odnotowano w trzech krajach bałtyckich, tj. na Litwie, Łotwie i Estonii. Największy wzrost kontraktacji w stosunku do roku 2010 osiągnęła Bułgaria (79%).
fot. mat. prasowe
Wartość kontraktacji a dostępny budżet
Skuteczność wykorzystania funduszy z Unii Europejskiej
Porównując wskaźnik zakontraktowanych środków w poszczególnych krajach regionu do średniej zawieranych umów w Europie Środkowo-Wschodniej, można wyróżnić dwie grupy beneficjentów: kraje ze wskaźnikiem zawieranych umów powyżej średniej oraz pięć krajów poniżej tego poziomu, tj.: Węgry, Słowację, Polskę, Rumunię i Słowenię.
- Interesujące jest, że trudno znaleźć wspólne cechy dla krajów z tak niskim wskaźnikiem zawieranych umów. Są wśród nich zarówno małe, jak i duże państwa, z dobrą, umiarkowaną, ale i słabą sytuacją ekonomiczną. Niektóre z nich zostały członkami podczas pierwszego, a inne podczas drugiego rozszerzenia Unii Europejskiej – zauważa Mirosław Proppé, Szef grupy doradztwa dla sektora publicznego w Polsce i Europie Środkowej.
fot. mat. prasowe
Wskaźnik zakontraktowanych środków
Zgodnie z wynikami raportu KPMG można oczekiwać, że wartość wskaźnika zakontraktowanych środków w 2012 roku będzie na poziomie około 50%. Żadne z państw Europy Środkowo-Wschodniej nie osiągnęło dotychczas tego poziomu, ale liderami są kraje bałtyckie (44% lub 43%), za którymi plasują się Czechy (39%) i Słowenia (38%). Wskaźnik dla Węgier, Polski i Słowacji utrzymuje się na poziomie 28%, a dla Bułgarii i Rumunii poniżej 20%.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)