Światowa gospodarka przed problemami
2012-07-26 12:05
Kryzys © Paulus Nugroho R - Fotolia.com
Przeczytaj także: Światowe PKB w 2032 roku
Wyniki ankiety CGMA Global Economic Forecast przedstawione przez American Institute of CPAs (AICPA) i Chartered Institute of Management Accountants (CIMA) dowodzą, że w ciągu najbliższego roku stan światowej gospodarki może się pogorszyć. Taką opinię wyraziło w kwartalnym badaniu 600 dyrektorów zarządzających, dyrektorów finansowych i specjalistów ds. rachunkowości zarządczej z ponad 60 krajów.Prezentowany w ramach prognozy Globalny Wskaźnik Gospodarczy CGMA (CGMA Global Economic Index), który określa poziom pozytywnego nastawienia wyższej kadry kierowniczej, spadł w ciągu II kwartału 2012 r. aż o 7 punktów – z 65 do 58 punktów. Wskaźnik ten obliczany jest na podstawie 10 kryteriów oceny o równych wagach w skali od 0 do 100, przy czym 50 uznaje się za wartość neutralną, a wartości powyżej 50 odzwierciedlają nastawienie pozytywne.
Niższe wartości odnotowano dla wszystkich kryteriów w ramach wskaźnika, lecz największy spadek został odnotowany w dziedzinie globalnego optymizmu gospodarczego. Optymizm wyraziło zaledwie 11 procent respondentów. Spadek ten jest efektem zaostrzenia kryzysu finansów publicznych i kryzysu finansowego w Europie oraz ich wpływu na inne regiony, wolniejszego wzrostu gospodarczego w Chinach oraz niepewności politycznej i fiskalnej w Stanach Zjednoczonych.
fot. Paulus Nugroho R - Fotolia.com
Kryzys
„Biznes wciąż wykazuje zapotrzebowanie na perspektywy strategiczne przedstawiane przez specjalistów ds. rachunkowości zarządczej, którzy potrafią poruszać się w gąszczu niepewnych elementów światowej gospodarki” – dodała Thomas.
Spośród specjalistów ds. rachunkowości zarządczej w Stanach Zjednoczonych zaledwie 36 procent ma optymistyczny stosunek do perspektyw gospodarki krajowej (w poprzednim kwartale było to 44 procent), Optymistyczne wizje rozwoju własnych firm roztacza 51 procent respondentów ze Stanów Zjednoczonych - o 7 procent mniej niż w poprzednim kwartale.
„Nasza ankieta pokazuje, że wciąż istnieje ryzyko nieprzewidywalnych reakcji ze strony firm. Pesymizm gospodarczy prowadzi natomiast do zamrożenia inwestycji w obszarach, które są podstawą przyszłego wzrostu gospodarczego, takich jak szkolenie, rekrutacja, badania i rozwój, a także inwestycje kapitałowe. Firmy nie mogą poddawać się krótkotrwałej presji ze strony inwestorów i powinny skupić się raczej na planach długoterminowych. Warto zwrócić się do specjalistów ds. rachunkowości zarządczej ze swojej branży, którzy jako fachowcy w dziedzinie finansów mogą pomóc kierownictwu w lepszym zrozumieniu działań niezbędnych do osiągnięcia sukcesu na obecnym wysoce konkurencyjnym rynku” – mówi Jakub Bejnarowicz, Country Manager, CIMA Polska (Chartered Institute of Management Accountants).
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)