eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyŚwiatowa gospodarka przed problemami

Światowa gospodarka przed problemami

2012-07-26 12:05

Przeczytaj także: Światowe PKB w 2032 roku


Pozostałe ważne wnioski z badania to:
  • Słabe perspektywy dotyczące zatrudnienia: Spółki globalnie przewidują zwiększenie zatrudnienia zaledwie o 0,6 procent, co stanowi spadek w stosunku do 1,6 procent zaledwie trzy miesiące wcześniej. Spadkowe prognozy wzrostu zatrudnienia dotyczyły wszystkich branż z wyjątkiem handlu detalicznego i hurtowego. W Stanach Zjednoczonych prognozy obniżyły się z 2,4 procent do 1,3 procent. Podczas gdy wzrost zatrudnienia pozostaje słaby, aż 34 procent specjalistów ds. rachunkowości zarządczej w Stanach Zjednoczonych stwierdziło, że ich firmy mają zbyt niskie zatrudnienie.
  • Osłabienie obaw związanych z inflacją: Strach przed inflacją nieco osłabł w większości regionów, co odzwierciedla ostatnie spadki cen surowców. W dalszym ciągu największe obawy w odniesieniu do inflacji wykazuje większość – 63 procent – spółek z Azji, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych wyraża je 33 procent spółek (49 procent w poprzednim badaniu). Lęk przed deflacją jest w dalszym ciągu niewielki w Stanach Zjednoczonych, ale liczba spółek europejskich obawiających się deflacji w pierwszym kwartale 2012 r. wzrosła z 11 do 15 procent.
  • Firmy spodziewają się utrudnień w uzyskaniu finansowania: Finansowanie wciąż jest najtrudniejszą kwestią dla spółek z Azji, gdzie ponad jedna trzecia firm – 37 procent – przewiduje większe trudności w tej dziedzinie; takie samo nastawienie wykazuje 28 procent firm w gospodarkach wschodzących i 28 procent firm w Europie. Wyjątkiem były Stany Zjednoczone, gdzie większe trudności w uzyskaniu finansowania przewidywało tylko 9 procent firm.
  • Perspektywy branżowe: Jeśli chodzi o perspektywy rozwoju poszczególnych branż, optymistyczne nastawienie w odniesieniu do własnych spółek wykazuje 53 procent respondentów z sektora finansów i ubezpieczeń; zaraz za nimi plasują się przedstawiciele handlu detalicznego i hurtowego – optymistyczne nastawienie wykazuje 50 procent respondentów z tego sektora. Pozostałe sektory wykazały optymizm poniżej 50 procent: bankowość – 48 procent, produkcja – 45 procent i technologia – 41 procent.

Informacje o badaniu
Kwartalna ankieta CGMA Global Economic Forecast została wypełniona przez uczestników panelu CGMA w okresie od 23 maja do 18 czerwca 2012 r. Uczestnikami panelu są specjaliści ds. rachunkowości zarządczej CGMA zajmujący stanowiska decyzyjne w swoich firmach (głównie dyrektorzy naczelni, dyrektorzy finansowi i kontrolerzy) ze świata biznesu i przemysłu. Wskaźnik opiera się łącznie na opiniach 609 specjalistów ds. rachunkowości zarządczej z całego świata. Kwartalny wskaźnik został obliczony po raz trzeci z rzędu. Globalny Wskaźnik Gospodarczy CGMA uwzględnia 10 czynników: optymizm w ocenie gospodarki światowej, optymizm w ocenie gospodarki krajowej, optymizm w ocenie własnej firmy, plany ekspansji, przychody, zyski, zatrudnienie, wydatki na IT, pozostałe wydatki kapitałowe, szkolenie i rozwój.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: