eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyWskaźnik optymizmu VII 2012

Wskaźnik optymizmu VII 2012

2012-07-27 13:30

Wskaźnik optymizmu VII 2012

Wskaźnik Optymizmu Konsumentów © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Napływające z mediów prognozy dot. spowolnienia gospodarki obniżyły w lipcu nastroje Polaków. Jednak z badania Ipsos przeprowadzonego w 24 krajach świata wynika, że poziom optymizmu Polaków dot. sytuacji ekonomicznej kraju jest wciąż większy niż Japończyków, Brytyjczyków, Francuzów czy Amerykanów.

Przeczytaj także: Wskaźnik optymizmu VI 2012

W lipcu wcześniej rosnące nastroje Polaków nieznacznie obniżyły się. Według najnowszego badania Ipsos, Wskaźnik Optymizmu Konsumentów (WOK) spadł w stosunku do czerwca o 4,6 pkt, osiągając niższy niż przed rokiem poziom 82,9 pkt. W lipcowym sondażu 62 proc. Polaków uważa, że sprawy naszego kraju zmierzają w złym kierunku, co stanowi wzrost o niemal 5 punktów procentowych w stosunku do zeszłego miesiąca. Napływające z mediów wypowiedzi ekspertów zapowiadających spowolnienie naszej gospodarki - dopóki strefa euro nie wyjdzie z kryzysu - mogą wpłynąć na dalszy spadek nastrojów konsumenckich w najbliższym czasie.

W lipcu spadek zanotowały wszystkie wskaźniki składowe WOK. Ocena Klimatu Gospodarczego, czyli ocena bieżącej sytuacji gospodarczej w kraju i oczekiwań względem jej zmian, w stosunku do czerwca pogorszyła się o 5,6 pkt (uzyskując wynik 71 pkt). Dodatkowo według danych GUS z ostatniego miesiąca klimat koniunktury w przemyśle oceniany jest negatywnie – ograniczana jest liczba zamówień i wielkość produkcji.

Wskaźnik Bieżący, odnoszący się zarówno do oceny obecnej sytuacji krajowej gospodarki, jak i sytuacji materialnej gospodarstw domowych, spadł o 6,2 pkt (osiągając poziom 71,5 pkt). Niemal połowa Polaków (48 proc.) jest zdania, że sytuacja gospodarcza w Polsce w ciągu ostatnich 12 miesięcy pogorszyła się (co stanowi wzrost o 7 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca), równocześnie zmniejszyła się wiara, że sytuacja ta poprawi się w ciągu najbliższego roku – 37 proc. Polaków obawia się jej pogorszenia, podczas gdy jedynie 14 proc. wierzy w jej poprawę.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik Optymizmu Konsumentów

Według najnowszego badania Ipsos, Wskaźnik Optymizmu Konsumentów (WOK) spadł w stosunku do czerwca o 4,6 pkt, osiągając niższy niż przed rokiem poziom 82,9 pkt.


Zmalała również Skłonność do Zakupów, wynosi obecnie 90,9 pkt (różnica w porównaniu do zeszłego miesiąca wyniosła -3,9 pkt). Wzrósł nieco odsetek osób twierdzący, że obecnie nie ma dobrego okresu na kupowanie przedmiotów trwałego użytku - niemal wszyscy (96 proc.) odnotowali wzrost cen w ostatnim roku, jednak ponad połowa Polaków (53 proc.) twierdzi, że wzrosły one znacznie.

Negatywna ocena zarówno sytuacji obecnej, jak i przyszłej przekłada się również na spadek Wskaźnika Oczekiwań względem przyszłości – w stosunku do czerwca, spadł on o 3,7 pkt (osiągając poziom 89,1 pkt). W porównaniu do zeszłego miesiąca grupa osób twierdząca, że sytuacja materialna w ich domu w ciągu ostatniego roku pogorszyła się – zwiększyła się o 3,2 punktów procentowych (do 31,9 proc.), a niemal co piąty Polak (18,3 proc.) przewiduje jej dalsze pogarszanie się w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Polska na tle innych krajów

Ciekawa jest analiza poziomu optymizmu Polaków na tle innych nacji. Jest ona możliwa dzięki badaniu Global Advisor realizowanym przez Ipsos przez Internet w 24 krajach świata. We wszystkich badanych krajach zadano respondentom pytanie, jak oceniają obecną sytuację ekonomiczną w swoim kraju.

fot. mat. prasowe

Jak opisał(a)by Pan(i) obecną sytuację ekonomiczną w swoim kraju?

Według wyników tego badania, przeprowadzonego przez Ipsos w czerwcu br., w czołówce światowych optymistów są Saudyjczycy i Szwedzi, zaś najgorzej oceniają swoje gospodarki Hiszpanie, Włosi i Węgrzy


Według wyników tego badania, przeprowadzonego przez Ipsos w czerwcu br., w czołówce światowych optymistów są Saudyjczycy i Szwedzi, zaś najgorzej oceniają swoje gospodarki Hiszpanie, Włosi i Węgrzy. Poziom polskiego optymizmu dotyczącego gospodarki znajduje się poniżej światowej średniej, choć lepiej oceniamy aktualną sytuację ekonomiczną swojego kraju niż Japończycy, Brytyjczycy, Francuzi czy Amerykanie.

Informacje o badaniu
Wskaźnik Optymizmu Konsumentów Ipsos może przybierać wartości z przedziału od 0 do 200 punktów. Ostatni pomiar oparty jest na wynikach badania przeprowadzonego między 6 a 12 lipca 2012 roku na reprezentatywnej losowo-kwotowej próbie 1014 Polaków, którzy ukończyli 15 lat. Badanie Global Advisor jest realizowane przez Ipsos w 24 krajach świata na reprezentatywnych próbach w wieku 16-64 (18-64 lat w USA i Kanadzie). Cytowane badanie zostało przeprowadzone w dniach 5-19 czerwca 2012 roku. Badanie przeprowadzone jest przez internet (Ipsos Online Panel).

Przeczytaj także: Wskaźnik optymizmu XII 2013 Wskaźnik optymizmu XII 2013

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: