Rynek pracy specjalistów w II kw. 2012
2012-07-30 13:37
Przeczytaj także: Rynek pracy specjalistów I kw. 2012
Co jednak ciekawe, ofert było też mniej (i to o prawie 17%) w branży telekomunikacyjnej i zaawansowanych technologii. Odrobinę bardziej powściągliwi w zatrudnianiu nowych osób byli też pracodawcy z sektora IT. Choć w porównaniu do analogicznego okresu roku 2011 propozycji dla chcących pracować w tej branży było o 31% więcej, to w stosunku do poprzedniego kwartału odnotowano lekki ich spadek (o 1%).
Dane Pracuj.pl za II kwartał 2012 roku, w zestawieniu z analogicznym okresem rok wcześniej, komentuje Maciej Lis: - Spowolnienie najbardziej widoczne jest w budownictwie i przemyśle lekkim, w których roczna dynamika liczby ofert pracy w całym II kwartale była silnie ujemna. Natomiast, w stosunku do II kwartału poprzedniego roku istotnie zwiększyła się liczba ofert pracy w turystyce, sektorze IT, usługach prawnych oraz transporcie.
W przypadku turystyki i transportu obserwowane zjawiska są w znacznym stopniu związane z organizacją Euro 2012. Potwierdza to poprawa wskaźnika koniunktury w zakwaterowaniu i gastronomii w maju. Warto pamiętać, że „efekt Euro” w gastronomii i turystyce szybko wygaśnie i w kolejnych kwartałach nie będzie miał już większego znaczenia. W nieco innym wymiarze z turniejem piłkarskim jest związana sytuacja w budownictwie. Znaczna część projektów infrastrukturalnych miała zostać zakończona przed Euro 2012 i w kolejnych kwartałach można oczekiwać zmniejszenia wydatków na inwestycje publiczne, co już teraz przekłada się na liczbę ofert pracy w tej branży. To z kolei przełoży się na inne branże, a w szczególności na logistykę. W przemyśle lekkim liczba ofert pracy zaczęła spadać (w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej) już na początku roku, wyprzedzając pogorszenie sytuacji w innych branżach. – dodaje ekspert IBS.
fot. mat. prasowe
Liczba ofert pracy opublikowanych w serwisie Pracuj.pl w II kwartale 2012, wg specjalizacji
W II kwartale tego roku najwięcej firm, które poszukiwały przez Pracuj.pl pracowników pochodziło z branż: handel i sprzedaż (prawie 23 tys. ofert)
Najbardziej potrzebni rzadziej poszukiwani
Widocznym sygnałem zaczynającego się spowolnienia w gospodarce jest też spadek zapotrzebowania na najbardziej poszukiwane grupy specjalistów na rynku – handlowców i specjalistów IT. Choć w analizowanym okresie, aż 4 na 10 ofert skierowanych było do osób szukających pracy w działach sprzedaży, a pracodawcy oferowali w nich ponad 33 tys. miejsc pracy, to trzeba zauważyć, że było to o 12% mniej niż w pierwszych trzech miesiącach tego roku.
Pracodawcy zaczynają też zamrażać budżety na rekrutację specjalistów IT, tu również odnotowano pięcioprocentowy spadek liczby opublikowanych ofert.
Najbardziej jednak, bo prawie o ¼, spadło zapotrzebowanie na pracowników działów technologicznych, księgowości (o 22%) oraz szkoleń i edukacji (17%). Wśród analizowanych specjalizacji, w stosunku do poprzedniego kwartału, popyt wzrósł natomiast tylko, ale bardzo nieznacznie (o 2%), na pracowników działów personalnych.
Na Mazowszu już nie tak łatwo o pracę
Mazowsze, choć nadal wiedzie prym na polskiej mapie pracy, to też zaczyna odczuwać skutki spowolnienia. W analizowanym okresie z tego regionu pochodziła prawie co 5. propozycja pracy, ale ofert było o prawie 10% mniej niż w I kwartale tego roku. Z resztą wzrost liczby ofert odnotowano jedynie w przypadku propozycji od zagranicznych pracodawców (o 7%). Największy spadek propozycji był natomiast woj. podkarpackim (o 14%).
Raport „Rynek Pracy Specjalistów w II kwartale 2012 roku” został przygotowany we współpracy z Instytutem Badań Strukturalnych.
![Rynek pracy specjalistów V 2015 [© DOC RABE Media - Fotolia.com] Rynek pracy specjalistów V 2015](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rynek-pracy/Rynek-pracy-specjalistow-V-2015-157557-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)