Tendencje na rynku pracy specjalistów III kw. 2012
2012-07-31 11:14
Tendencje na rynku pracy specjalistów III kw. 2012 © FotolEdhar - Fotolia.com
Przeczytaj także: Tendencje na rynku pracy specjalistów I kw. 2012
fot. FotolEdhar - Fotolia.com
Tendencje na rynku pracy specjalistów III kw. 2012
fot. mat. prasowe
Antal Gobal Snapshot - dynamika zatrudnienia specjalistów i menedżerów
Coraz trudniejsze procesy rekrutacyjne
Mimo sygnałów o spowolnieniu, znaczny odsetek firm niemal z każdej branży ma plany rekrutacyjne na trzeci kwartał. Najwięcej w sektorach, w których obserwuje się dużą liczbę inwestycji zagranicznych tj. SSC / BPO (79%), IT (66%), ubezpieczenia (62%).
„Nawet te firmy, które sygnalizują pewne trudności ekonomiczne, bądź są w trakcie restrukturyzacji wciąż poszukują kandydatów, posiadających wysokie kwalifikacje i kompetencje. Są oni niezbędni, aby przeprowadzić organizację przez proces zmiany. Pracodawcy wiedzą, że takie inwestycje w kadrę zaowocują w przyszłości.” – komentuje Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.
Niezależnie od branży procesy rekrutacyjne ulegają wydłużeniu. Jest więcej etapów – rozmowy z kandydatami prowadzą niemalże wszyscy przyszli współpracownicy. Finalna decyzja podejmowana jest po głębokiej analizie wszystkich za i przeciw. Obecnie aplikując na daną ofertę trzeba się nastawić, że rekrutacja może potrwać nawet kilka miesięcy. Pracodawcom zależy, aby mieć pewność, że proponują właściwe stanowisko właściwej osobie.
„W Antal International otrzymujemy coraz więcej zapytań o możliwości sprawdzenia stopnia dopasowania kandydata do organizacji wykraczające poza rozmowę kwalifikacyjną. Można to zrobić m.in. dzięki przeprowadzeniu testów psychologicznych czy assesment centre.” – zauważa Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.
Rynek pracy specjalistów i menedżerów w wybranych branżach
Bankowość i Ubezpieczenia
W sektorze bankowym 59% pracodawców planuje zatrudnianie specjalistów i menedżerów w ciągu najbliższych 3 miesięcy, a 23% zwalnianie. Obecnie 60% deklaruje prowadzenie rekrutacji, a 28% zwalnianie. Fuzje i związane z nimi restrukturyzacje sprawiają, że odsetek pracodawców zwalniających jest stosunkowo wysoki i nie zapowiada się, aby w najbliższym czasie miało się to zmienić. Nie znaczy to, że pracownicy sektora bankowości nie mają ciekawych możliwości kariery.
„Dynamicznie rozwijają się linie biznesowe nastawione na obsługę małych i średnich przedsiębiorstw oraz usługi leasingu i faktoringu. W tych obszarach można znaleźć wiele atrakcyjnych ofert pracy. Jednak konkurencja jest bardzo duża – niepewna sytuacja w pozostałych obszarach sprawia, że bardzo wielu specjalistów i menedżerów rozpoczęło poszukiwania pracy. Zdarza się, że otrzymuję nawet kilkaset aplikacji na jedno stanowisko.” – zauważa Sebastian Sala, lider zespołu w Antal Banking.
fot. mat. prasowe
Dynamika zatrudnienia specjalistów i menedżerów
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)