Polskie firmy zaczynają doceniać odpowiedzialny biznes
2012-08-02 11:46
Dbałość o środowisko © alphaspirit - Fotolia.com
Przeczytaj także: Decyzje inwestycyjne a odpowiedzialny biznes
Giełda Papierów Wartościowych ogłosiła zaktualizowaną listę firm, które weszły w skład indeksu firm odpowiedzialnych. Indeks w nowym składzie będzie notowany na giełdzie od 1 sierpnia 2012 r. Firma Deloitte była odpowiedzialna za weryfikację danych przekazanych przez spółki giełdowe, które aspirowały do wejścia w skład indeksu. Analiza zgłoszeń wykazała wiele pozytywnych wniosków:- Firmy osiągają dobre wyniki w zakresie systemów zarządzania (pomimo podniesionych wymogów dla tego kryterium), w szczególności w odniesieniu do corporate governance, systemów zarządzania ryzykiem, kontroli wewnętrznej oraz relacji z dostawcami.
- Rośnie liczba spółek, które cyklicznie publikują raporty poświęcone ich zaangażowaniu w obszarze CR (tzw. raporty społeczne).
-
Firmy przywiązują szczególną wagę do relacji z klientami. Badane spółki uzyskały dobre rezultaty
w zakresie ochrony danych, komunikacji z klientem, obsługi reklamacji oraz wprowadzania na rynek nowych produktów czy usług pod kątem bezpieczeństwa ich użytkowania. - Podobne do poprzedniej edycji indeksu, wysokie noty uzyskane w zakresie zarządzania środowiskowego wskazują na poczynione postępy w tym obszarze. Pamiętać jednak należy, że w międzyczasie zaostrzono wymagania w zakresie działań prośrodowiskowych (zużycie energii i wody, gospodarka odpadami).
fot. alphaspirit - Fotolia.com
Dbałość o środowisko
W porównaniu z poprzednią edycją projektu, firmy aspirujące do wejścia w skład indeksu osiągnęły gorsze wyniki w obszarze polityki personalnej. Wynika to przede wszystkim ze wzrostu liczby wypadków w pracy, większej liczby dni absencji, ograniczonej liczby firm badających nastroje wśród pracowników czy mniejszej liczby spółek, w których przeprowadza się oceny pracowników.
„W Polsce powoli rodzi się pozytywny trend wśród inwestorów, którzy zwracają uwagę na to, czy firmy ustanawiają efektywne rozwiązania w zakresie ładu korporacyjnego i informacyjnego. Wiele firm to zauważa i zaczyna podejmować działania mające podnieść poziom swojej kultury organizacyjnej, w tym jej aspektu etycznego. Należy pamiętać, że pełne wdrożenie CR to szereg rozwiązań obejmujących przede wszystkim odpowiednie podejście do klientów, kontrahentów i pracowników – podsumowuje Jakub Bojanowski, Partner w Dziale Zarządzania Ryzykiem Deloitte.
RESPECT Index jest jednym ze wskaźników budujących wiarygodność firm w oczach inwestorów. Trafiają do niego firmy działające zgodnie z najlepszymi standardami zarządzania w zakresie ładu korporacyjnego i informacyjnego, relacji z inwestorami, a także z uwzględnieniem i poszanowaniem czynników społecznych, pracowniczych i ekologicznych.
Udziały spółek w indeksie są określane na takich samych zasadach, jak w przypadku innych indeksów giełdowych. Pod uwagę brane są akcje w wolnym obrocie, przy czym wagi największych spółek są ograniczane do 25 proc., gdy liczba uczestników jest mniejsza niż 20 spółek lub do 10 proc. w pozostałych przypadkach. Dzięki uwzględnieniu wśród kryteriów kwalifikacyjnych parametru płynności RESPECT Index, podobnie jak inne indeksy giełdowe, stanowi realną wskazówkę dla profesjonalnych inwestorów.
Pierwszy indeks powstał w listopadzie 2009 r. Od pierwszej publikacji do 27 lipca 2012 r. stopa zwrotu indeksu RESPECT wyniosła 32 proc. Indeks RESPECT jest pierwszym giełdowym indeksem spółek odpowiedzialnych w Europie Środkowo-Wschodniej.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)