Dostęp do Internetu w Polsce nie zachwyca
2012-08-09 11:16
![Dostęp do Internetu w Polsce nie zachwyca Dostęp do Internetu w Polsce nie zachwyca](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/internet/Dostep-do-Internetu-w-Polsce-nie-zachwyca-101243-200x133crop.jpg)
Dostęp do internetu © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: NIK: Polska przygotowana na unijne pieniądze
Brakuje koordynacji pomiędzy poszczególnymi projektami i ministerstwami za nie odpowiedzialnymi, na przeszkodzie stoją też skomplikowane procedury przetargowe, a także obawa samych samorządów przed korzystaniem z unijnych funduszy.Polska pod względem dostępu do szerokopasmowego Internetu plasuje się na szarym końcu Unii Europejskiej. By usunąć bariery w zakresie dostępności do usług telekomunikacyjnych, Unia przyznała Polsce ponad 1 mld euro na budowę sieci szerokopasmowej na lata 2007-2013. Projekty związane z budową szybkiego Internetu mogą być finansowane w ramach trzech różnych programów operacyjnych: Regionalnego Programu Operacyjnego (579 mln euro), Rozwoju Polski Wschodniej (300 mln euro) oraz Innowacyjnej Gospodarki (200 mln euro).
NIK ustaliła, że większość zaplanowanych inwestycji związanych z budową szerokopasmowego Internetu ledwo ruszyła, albo zatrzymała się na etapie przygotowań. W ramach programu Rozwój Polski Wschodniej (RPW) planowano do 2015 r. położyć ponad 10 tys. km światłowodów, dzięki czemu dostęp do sieci szerokopasmowej uzyskałoby ponad milion mieszkańców. Choć samorządy województw zawarły umowy o dofinansowanie z Unii Europejskiej (ponad miliard złotych), to jednak do zakończenia kontroli NIK w ogóle nie rozpoczęto budowy Sieci Szerokopasmowej Polski Wschodniej. Przyczyną były m.in. błędy i braki jakie popełnił wykonawca w kolejnych wersjach studium wykonalności projektu oraz brak inwentaryzacji istniejącej sieci.
fot. mat. prasowe
Dostęp do internetu
Rozbudowa szerokopasmowych sieci internetowych nie jest satysfakcjonująca - alarmuje NIK
Jednym z priorytetów programu Innowacyjna Gospodarka jest wsparcie małych firm, które chcą dostarczać Internet na obszarach, na których prowadzenie takiej działalności jest nieopłacalne. Chodzi o dostarczanie Internetu na odcinku tzw. „ostatniej mili” czyli pomiędzy węzłem sieci szkieletowej, a użytkownikiem końcowym. W założeniach programu 2,5 tys. takich małych firm miało dostarczać szybki Internet dla 100 tys. podmiotów. Jednak według ustaleń kontrolerów Izby tylko siedmiu przedsiębiorców rozpoczęło taką działalność, a korzysta z niej jedynie ok. 1.600 firm. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy są opóźnienia w budowie sieci regionalnych.
Do pobrania:
![NIK sprawdzi przygotowania do wydawania unijnych pieniędzy [© Superingo - Fotolia.com] NIK sprawdzi przygotowania do wydawania unijnych pieniędzy](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/UE/NIK-sprawdzi-przygotowania-do-wydawania-unijnych-pieniedzy-131797-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)