eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyTrudny biznes w Polsce

Trudny biznes w Polsce

2005-04-15 12:54

Bardzo trudno jest być przedsiębiorcą w Polsce. Problemem jest zarejestrowanie działalności, mało liberalne prawo pracy, konieczność posiadania dużego kapitału założycielskiego. Sprawy w sądach gospodarczych ciągną się latami.

Przeczytaj także: Źródła finansowania firmy: dywersyfikacja

W przedstawionym przez Bank Światowy raporcie na temat barier w prowadzeniu działalności gospodarczej w 2005 roku, Polska zajęła dopiero 45. miejsce, o 3 pozycje gorzej niż rok wcześniej. Nasza pozycja w międzynarodowym rankingu konkurencyjności jest coraz gorsza, bo we wprowadzaniu ułatwień dla przedsiębiorców wyprzedziły nas inne kraje - Litwa, Łotwa, Słowacja, Czechy.

Podstawowym problemem jest rejestracja firmy - załatwienie wszystkich formalności trwa w Polsce prawie miesiąc. Co prawda wprowadzono ułatwienia, umożliwiając składanie w urzędzie gminy wszystkich potrzebnych do założenia działalności dokumentów. Ale okazało się, że w praktyce ułatwienia nie działają, bo urzędy nie chcą ze sobą współpracować. Do tej pory nie zostały również wprowadzone standardowe, ujednolicone dokumenty rejestracyjne - każdy urząd ma swoje. Aby uzdrowić tę sytuację, należy przede wszystkim zrezygnować z udziału sądów w rejestracji i umożliwić składanie wniosków przez Internet, tak jak to się odbywa np. w Danii.

Kolejną przeszkodą na drodze do rozwoju przedsiębiorczości w Polsce jest konieczność posiadania wysokiego kapitału początkowego (co najmniej 50 tys.). Tymczasem niektóre kraje w ogóle zrezygnowały z tego wymogu (we Francji potrzebny jest kapitał w wysokości 1 euro).

Polsce nie udało się również uprościć procedur w sądach gospodarczych. Sprawa sądowa mająca na celu odzyskanie należności od kontrahenta trwa w Polsce prawie trzy lata. Wina za ten stan rzeczy leży po stronie ustawodawcy, który nałożył na sądy zbyt wiele obowiązków. Aby zwiększyć wydajność sądów potrzeba reform, większych nakładów finansowych i lepszej organizacji pracy.

Według autorów raportu, dla rozwoju biznesu konieczna jest także liberalizacja prawa pracy tak, aby było łatwo zatrudnić i zwolnić pracownika.

oprac. : Marta Kamińska / Polska.pl Polska.pl

Internauci przywykli do spamu

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: