Polacy zbyt zmęczeni na czas wolny
2012-08-13 00:45
Jak często czujesz się zbyt zmęczony po pracy, © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Przemęczenie pracą deklaruje 70% Polaków
Użytkownikom portalu rynakpracy.pl zadano pytanie, jak często czują się zbyt zmęczeni po pracy, aby móc korzystać z czasu wolnego w domu. Prawie 44% z nich odpowiedziało, że często towarzyszy im uczucie przemęczenia, natomiast 22% użytkowników odczuwa je stale. Od czasu do czasu wyczerpanie dopada co piątego respondenta."Jedną z przyczyn chronicznego zmęczenia jest przepracowanie. Rosnąca konkurencja, nadmiar obowiązków oraz zwiększające się wymagania ze strony organizacji i klientów, sprawiają że pracujemy coraz więcej" – ocenia Magdalena Witek z Sedlak & Sedlak.
Presja na coraz to lepsze wyniki jest również źródłem stresu, który może być przyczyną wyczerpania. Umiejętność radzenia sobie z napięciem staje się normą i kolejnym wymogiem polskich pracodawców. Obecnie w ponad 800 ofertach, zamieszczonych w serwisie Pracuj.pl, można znaleźć wymóg odporności na stresujące sytuacje. Według pracodawców na stres powinni być odporni zarówno dyrektor oddziału banku, specjalista ds. obsługi klienta, przedstawiciel handlowy, jak i prawnik i operator maszyn.
fot. mat. prasowe
Jak często czujesz się zbyt zmęczony po pracy,
– Nie pomaga również sytuacja gospodarcza, jaka panuje zarówno w kraju jak i w całej Europie. Wciąż napływają do nas informacje o kryzysie, niespłaconych kredytach i wizją bezrobocia. Tego typu „nowiny” wpływają negatywnie na nasze nastroje oraz potęguje uczucie wyczerpania – dodaje Witek.
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)
-
Sylwia Lubas / 2013-11-27 17:04:15
W dzisiejszych czasach jest coraz trudniej o pracę. Wzrost bezrobocia i niskie pensje zmuszają nas do podjęcia dodatkowej pracy lub do nadgodzin. Przyjmujemy więcej obowiązków, mając nadzieję, że pracodawca to doceni i dostaniemy podwyżkę. W gruncie rzeczy pracodawcy to wykorzystują, redukują etaty i pozostała część obowiązków spoczywa na jednej osobie. Pracujemy do późna, często bez przerw, co wpływa na wydajność pracownika. Człowiek jest przemęczony, niewyspany, nie dostarcza organizmowi niezbędnych witamin poprzez brak czasu na posiłek, spożywanie niezdrowych przekąsek i duża ilość kawy, negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Prowadzi to do częstszych infekcji i zachorowań. Negatywnym skutkiem nadmiernych godzin i obowiązków jest pogorszenie zdrowia psychicznego pracownika. Bardzo często w firmach obserwujemy tzn. „wyścig szczurów”. Każdy dąży do tego, by być najlepszym, by to właśnie nas szef docenił i awansował, nawet kosztem naszego zdrowia i przede wszystkim czasu. Boimy się porażki, niepowodzenia, dlatego przyjmujemy dodatkowe obowiązki, zaniedbując czas na odpoczynek i nierzadko rodzinę. [ odpowiedz ] [ cytuj ]