Wskaźnik optymizmu VIII 2012
2012-08-23 12:49
Wskaźnik optymizmu VIII 2012 © fot. mat. prasowe
Drugi miesiąc z rzędu nastroje i optymizm Polaków spadają. Według najnowszego badania Ipsos sierpień przyniósł dalsze obniżenie Wskaźnika Optymizmu Konsumentów (WOK). W stosunku do lipca spadł on o 3,5 pkt, osiągając poziom 79,45 pkt - zbliżony do poziomu obserwowanego przed wakacjami (w maju).
Przeczytaj także: Wskaźnik optymizmu VII 2012
W sierpniowym sondażu 70 proc. Polaków uważało, że sprawy naszego kraju zmierzają w złym kierunku, co stanowi wzrost o 8 punktów procentowych w stosunku do zeszłego miesiąca. Jednocześnie zmalał odsetek respondentów uważających, że sprawy kraju idą w dobrą stronę (w lipcu deklarowało tak 28 proc. Polaków, podczas gdy w sierpniu 22 proc.). Jakkolwiek informacje podawane w mediach, ani wypowiedzi ekspertów nie wskazują, że mamy już do czynienia z recesją, to jednak coraz częściej słyszy się o spodziewanym spowolnieniu tempa rozwoju naszej gospodarki.W sierpniu spadek zanotowały wszystkie wskaźniki składowe WOK. Ocena Klimatu Gospodarczego, czyli ocena bieżącej sytuacji gospodarczej w kraju i oczekiwań względem jej zmian, w stosunku do lipca pogorszyła się aż o 7 pkt (uzyskując wynik 63,93 pkt).
Wskaźnik Bieżący, odnoszący się zarówno do oceny obecnej sytuacji krajowej gospodarki, jak i sytuacji materialnej gospodarstw domowych, spadł o 3,47 pkt (osiągając poziom 68,03 pkt). Nieco ponad połowa Polaków (51 proc.) jest zdania, że sytuacja gospodarcza w Polsce w ciągu ostatnich 12 miesięcy pogorszyła się (co stanowi wzrost o 3 punkty proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca). Równocześnie zmniejszyła się wiara w to, że sytuacja ta poprawi się w ciągu najbliższego roku: 43 proc. Polaków obawia się jej dalszego pogorszenia (w lipcu było to 37 proc.), podczas gdy tylko 12 proc. wierzy w jej poprawę (w lipcu – 14 proc.).
Nieznacznie tylko zmalał wskaźnik Skłonności do Zakupów, wynosząc w sierpniowym pomiarze 89,79 pkt (różnica w porównaniu do zeszłego miesiąca wyniosła -1,14 pkt).
Zwiększył się odsetek Polaków deklarujących, że w następnych 12 miesiącach ceny nie będą rosnąć w szybkim tempie albo nawet będą spadać. W lipcu 18 proc. respondentów deklarowało spadek cen (lub ich nieznaczny tylko wzrost), podczas gdy w sierpniu odsetek ten wyniósł 24 proc. Można to tłumaczyć spodziewanym spowolnieniem gospodarczym i spodziewanym spadkiem inflacji.
Negatywna ocena zarówno sytuacji obecnej, jak i przyszłej przekłada się również na spadek Wskaźnika Oczekiwań względem przyszłości – w stosunku do lipca, spadł on o 4,6 pkt (osiągając poziom 84,44 pkt). W porównaniu do zeszłego miesiąca zwiększyła się grupa osób spodziewających się wzrostu bezrobocia w następnych 12 miesiącach. W lipcu połowa badanych obawiała się wzrostu bezrobocia, podczas gdy w sierpniu odsetek ten wzrósł do poziomu 55%.
fot. mat. prasowe
Wskaźnik optymizmu VIII 2012
Informacje o badaniu
Wskaźnik Optymizmu Konsumentów Ipsos może przybierać wartości z przedziału od 0 do 200 punktów. Ostatni pomiar oparty jest na wynikach badania przeprowadzonego między 9 a 16 sierpnia 2012 roku na reprezentatywnej losowo-kwotowej próbie 1012 Polaków, którzy ukończyli 15 lat.
Przeczytaj także:
Wskaźnik optymizmu XII 2013
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)