Kaspersky Lab: szkodliwe programy II kw. 2012
2012-08-29 12:02
Zagrożenia internetowe © alexskopje - Fotolia.com
Przeczytaj także: Kaspersky Lab: szkodliwe programy IV 2012
fot. alexskopje - Fotolia.com
Zagrożenia internetowe
W II kwartale 2012 r. liczba trojanów atakujących platformę Android zwiększyła się prawie trzykrotnie w stosunku do pierwszego kwartału. W ciągu minionych trzech miesięcy do naszych baz danych zostało dodanych ponad 14 900 nowych szkodliwych programów.
fot. mat. prasowe
Liczba modyfikacji szkodliwego oprogramowania atakującego system Android
Dynamiczny rozwój zagrożeń atakujących Androida wskazuje na to, że coraz więcej autorów wirusów koncentruje się na tworzeniu szkodliwych programów dla urządzeń mobilnych. Rozwój mobilnych zagrożeń, podobnie jak w przypadku zagrożeń dla Windowsa, doprowadził do powstania czarnego rynku dystrybucji szkodliwego oprogramowania. Głównymi kanałami dystrybucji są nieoficjalne sklepy internetowe z aplikacjami oraz programy partnerskie. Jednocześnie, mobilne szkodliwe oprogramowanie staje się coraz bardziej złożone: szkodliwi użytkownicy ciężko pracowali, żeby wymyśleć nowe techniki zaciemniania i ochrony kodu, kóre komplikują proces analizy zagrożeń.
Prawie połowę (49%) wszystkich zagrożeń wykrytych przez Kaspersky Lab w drugim kwartale 2012 r. stanowiły wielofunkcyjne trojany, które kradną dane z telefonów (kontakty, adresy e-mail, numery telefonu itd.) i potrafią pobierać dodatkowe moduły z serwerów utrzymywanych przez szkodliwych użytkowników.
Jedną czwartą szkodliwego oprogramowania dla Androida stanowiły trojany SMS. Szkodniki te kradną pieniądze z kont ofiar i – niepostrzeżenie dla nich - wysyłają je na płatne numery za pośrednictwem wiadomości tekstowych z ich urządzeń mobilnych. Kilka lat temu programy te można było znaleźć tylko w byłych republikach Związku Radzieckiego, w Azji Wschodniej i Chinach. Dzisiaj są już na całym świecie: w II kwartale 2012 r. Kaspersky Lab chronił przed zagrożeniami SMS użytkowników z 47 państw.
Około 18% zagrożeń dla Androida wykrytych w drugim kwartale tego roku stanowiły backdoory, które umożliwiają szkodliwym użytkownikom przejęcie pełnej kontroli nad zainfekowanym urządzeniem. Programy te są wykorzystywane do budowy botnetów złożonych z mobilnych urządzeń.
fot. mat. prasowe
Rozkład szkodliwych programów atakujących platformę Android w II kwartale 2012 r
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)