eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternetEwolucja spamu IV-VI 2012

Ewolucja spamu IV-VI 2012

2012-08-31 13:45

Przeczytaj także: Spam w XI 2011 r.


Oszustwo tematyczne

Sytuacja w Syrii stanowiła temat wiadomości wysyłanych przez „nigeryjskich” spamerów od kwietnia. Na naszym blogu pisaliśmy już o e-mailach pochodzących rzekomo od „żony Assada”. Podobne wiadomości pojawiały się przez cały kwartał. Jednak twórczy spamerzy nie ograniczyli się do jednego schematu i wysyłali również e-maile od „członków rodziny Assada” oraz zwykłych Syryjczyków.

fot. mat. prasowe

Niechciany SPAM

spamerzy powiadamiali o wygranych na loterii zorganizowanej rzekomo przez Fundację Olimpijską


Jednym z najważniejszych wydarzeń II kwartału były czerwcowe Mistrzostwa w Piłce Nożnej Euro 2012. Następnie w centrum uwagi spamerów znalazły się Igrzyska Olimpijskie w Londynie: spamerzy powiadamiali o wygranych na loterii zorganizowanej rzekomo przez Fundację Olimpijską. Im bliżej Igrzysk Olimpijskich, tym większą aktywność wykazywali spamerzy.

Geografia spamu


Źródła spamu według państwa

W II kwartale 2012 r. rozkład geograficzny spamu według państwa zmienił się znacząco. Prowadzenie nieoczekiwanie objęły Chiny – z terytorium tego pochodziło 19% całego spamu. Po długiej przerwie w trójce największych spamerów ponownie znalazły się Stany Zjednoczone, które uplasowały się na drugim miejscu wraz z Indiami, dystrybuując tę samą ilość spamu (11,7%).

fot. mat. prasowe

Źródła spamu według kraju w II kwartale 2012 r.

W II kwartale 2012 r. rozkład geograficzny spamu według państwa zmienił się - prowadzenie objęły Chiny


W poprzednim kwartale pisaliśmy o relokacji botnetów i możliwych zmianach w rozkładzie geograficznym spamu. Nie spodziewaliśmy się jednak tak drastycznych przesunięć. Kilka lat temu Chiny znajdowały się wśród liderów pod względem dystrybucji niechcianych wiadomości, jednak po przyjęciu prawa antyspamowego w 2006 roku ilość wiadomości śmieci rozprzestrzenianych z tego terytorium znacznie zmniejszyła się. Być może sześć lat później spamerzy zapomnieli o tym prawie, zwłaszcza że nie jest ono aktywnie egzekwowane.

Ogólnie jednak, powrót Chin i Stanów Zjednoczonych do czołówki rankingu nie powinien zaskakiwać: dobry dostęp do internetu i ogromna liczba komputerów, które mogą zostać zainfekowane botami i użyte do dystrybucji spamu przyciągają spamerów.

Mimo relokacji źródeł spamu główne trendy nie zmieniły się: więcej spamu pochodzi z Azji i Ameryki Łacińskiej. W II kwartale 2012 r. na liście Top 20 największych źródeł spamu znalazło się dziewięć państw azjatyckich, pięć państw z Ameryki Łacińskiej i tylko po jednym z Europy Zachodniej (Wielka Brytania) i Europy Wschodniej (Rosja).
Przeczytaj także: Spam V 2014 Spam V 2014

poprzednia  

1 ... 5 6 7 ... 10

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: