Ewolucja spamu IV-VI 2012
2012-08-31 13:45
Przeczytaj także: Spam w XI 2011 r.
Wyraźnie widać, że spam napływa do różnych regionów z różnych państw. Na przykład, państwa Europy Wschodniej odnotowują więcej spamu z Chin (Chiny wysyłają znacznie mniej spamu do innych regionów, a na wysoką pozycję tego państwa w światowym rankingu spamerów ma wpływ spam atakujący Europę), podczas gdy państwa Europy Wschodniej są „atakowane” przez spam indyjski, a spam przychodzący do Ameryki Północnej w większości pochodzi ze Stanów Zjednoczonych.
Źródła spamu według regionu
fot. mat. prasowe
Źródła spamu według regionu w II kwartale 2012 r.
Większość globalnego spamu pochodzi z Azji (52,6%)
Jak pokazuje diagram, większość globalnego spamu pochodzi z Azji. Region ten stanowi wieloletniego lidera w dystrybucji spamu, a w II kwartale jego udział wzrósł jeszcze bardziej. W dużej mierze spowodowane to było wzrostem aktywności w Chinach, w rezultacie czego państwo to stanowiło największe źródło globalnego spamu.
Wzrosła również ilość spamu rozprzestrzenianego z Ameryki Północnej. Większość została wysłana ze Stanów Zjednoczonych, innego byłego lidera rankingu. Dwa lata temu zamknięto kilka centrów dużych botnetów, co spowodowało spadek ilości spamu pochodzącego z tego państwa. Teraz spamerzy znów zaczęli tworzyć botnety w Stanach Zjednoczonych. Nie ma w tym nic dziwnego, biorąc pod uwagę ogromną liczbę użytkowników internetu, których komputery mogą zostać zainfekowane.
fot. mat. prasowe
Dynamika dystrybucji spamu według regionu w II kwartale 2012 r.
Ilość spamu wychodzącego z Europy Zachodniej i Wschodniej nadal zmniejsza się
Jeżeli chodzi o inne regiony, ilość spamu wychodzącego z Europy Zachodniej i Wschodniej nadal zmniejszała się.
![Spam V 2014 [© adimas - Fotolia.com] Spam V 2014](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/Kaspersky-Lab/Spam-V-2014-140971-150x100crop.jpg)
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)