Wolny rynek gazu w Polsce: wyzwania
2012-08-31 13:54
Rynek gazu © fot. mat. prasowe
W najnowszym raporcie "Cztery wolności na rynku gazu ziemnego" firma doradcza PwC definiuje podstawowe wyzwania na drodze do liberalizacji rynku gazu w Polsce. Główne obszary kluczowe dla rozwoju rynku to: rozbudowa i zapewnienie równoprawnego dostępu do infrastruktury gazowej, uruchomienie i rozwój rynku giełdowego gazu ziemnego, ułatwienie odbiorcom zmiany dostawcy oraz możliwości swobodnego dysponowania surowcem - wynika z raportu prezentowanego przez PwC w chwili, gdy zmiany prawne zmierzające do liberalizacji rynku gazu znajdują się w kluczowej fazie przygotowań.
Przeczytaj także: Rynek gazu w Polsce - kierunki rozwoju
fot. mat. prasowe
Rynek gazu
Wolny rynek gazu ziemnego, w ramach którego odbiorcy paliwa gazowego mają wolność wyboru dostawcy, a dostawcy posiadają swobodę realizacji dostaw i usług jest modelem typowym dla rynków zachodnioeuropejskich. Jest też modelem, do którego dąży Komisja Europejska postulując utworzenie w pełni otwartego wewnętrznego rynku gazu ziemnego we Wspólnocie oraz zapewnienie równych warunków działania dla przedsiębiorstw gazowych. UE oczekuje pełnej implementacji dyrektyw regulujących rynek gazu ziemnego w Polsce, a w konsekwencji m.in. uwolnienia cen. Niewystarczające działania w tym zakresie oznaczają ryzyko nałożenia na Polskę wysokich kar finansowych.
„Przyjęcie proponowanych przez nas rozwiązań sprawi, że w dłuższej perspektywie ukształtuje się rynkowa – referencyjna cena gazu. Dodatkowo doświadczenie krajów zachodnioeuropejskich pokazuje, że połączenie procesów liberalizacyjnych z rozbudową infrastruktury, w istotny sposób wpływa na budowę siły negocjacyjnej kraju wobec zewnętrznych dostawców gazu ziemnego. W efekcie cena importowa gazu może ulec obniżeniu na czym mogliby skorzystać odbiorcy końcowi. Jednocześnie, możemy zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju”– podkreśla Wojciech Słowiński, partner w dziale Doradztwa Biznesowego PwC.
Liberalizacja rynku gazu ziemnego wspiera również dążenie Unii Europejskiej do redukcji emisji gazów cieplarnianych poprzez stworzenie warunków do rozwoju elektroenergetyki gazowej. Bloki gazowe charakteryzują się bowiem dużo niższym poziomem emisji gazów cieplarnianych, niż w przypadku wykorzystania innych paliw konwencjonalnych oraz zapewniają dużą elastyczność pracy, dzięki czemu mogą pełnić funkcję mocy rezerwowych dla elektrowni wiatrowych. Tymczasem budowa mocy w oparciu o paliwo gazowe wciąż jest przekładana ze względu na brak pewności co do kierunku i tempa zmian na rynku gazu oraz zaistnienia mechanizmów rynkowych kształtujących cenę surowca.
fot. mat. prasowe
Pojemności magazynowe w Polsce na tle innych krajów
Przeczytaj także:
Polacy a rynek gazu
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
sektor energetyczny, rynek gazowy, rynek energii, gaz ziemny, przemysł gazowy, gaz
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)