Gospodarka mocno zwalnia. PKB wzrósł tylko o 2,4 procent
2012-08-31 13:15
Niższy wzrost PKB zaskoczył analityków © picsfive - Fotolia.com
Przeczytaj także: Gospodarka ostro zwalnia. Recesja u bram?
Dane oczyszczone z wahań sezonowych wskazują, że spowolnienie obserwowane w drugim kwartale dotknęło przede wszystkim polski sektor przemysłowy oraz handel, w tym branżę motoryzacyjną. Jednak skala spadku zaskoczyła ekonomistów.– Zamiast spokojnego osłabiania się tempa wzrostu gospodarczego mamy jazdę w dół bez trzymanki. Wzrost PKB rok do roku w drugim kwartale 2012 roku na poziomie 2,4 proc., kiedy mieliśmy Euro 2012 i zwiększone w związku z tym inwestycje, a także spożycie indywidualne, mówi wiele o sile osłabiania się polskiej gospodarki. Siłę tę pokazuje wyraźnie i jednoznacznie również zmiana struktury wzrostu PKB. Tak niskim udziałem spożycia indywidualnego we wzroście PKB charakteryzował się najtrudniejszy okres w poprzedniej odsłonie kryzysu w 2009 roku – komentuje dane GUS dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan
fot. picsfive - Fotolia.com
Niższy wzrost PKB zaskoczył analityków
– Konsumpcja w odróżnieniu od wzorca obserwowanego w innych krajach organizujących Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej zanotowała w Polsce dalszy spadek dynamiki do zaledwie 1,5 proc. w ujęciu rocznym – podkreśla Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista BRE Banku. – Mocnym negatywnym zaskoczeniem była dynamika inwestycji, która obniżyła się do zaledwie 1,9 procent – dodaje. Zdaniem Pytlarczyka stoi za tym przede wszystkim wyhamowanie inwestycji infrastrukturalnych.
Wzrost PKB został utrzymany praktycznie tylko dzięki eksportowi netto.
– Dynamika popytu krajowego jest już poniżej zera, a to znak, że mamy do czynienia ze zdecydowanym hamowaniem polskiej gospodarki – komentuje Marcin Mazurek, analityk BRE Banku.
Jednak nie najlepszy wynik polskiej gospodarki jest i tak dobry na tle innych krajów europejskich. Wyższy od Polski wzrost PKB odnotowały tylko Szwecja i Litwa. W UE oraz strefie euro spadek produktu wyniósł -0,2 proc.
Według ekonomistów, w III kwartale dynamika PKB spadnie poniżej 2 procent, w ostatnim kwartale roku może zaś obniżyć się nawet do poziomu 1,4 procent.
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)