Polska: wydarzenia tygodnia 35/2012
2012-09-02 11:25
Przeczytaj także: Polska: wydarzenia tygodnia 34/2012
- Według Ministerstwa Finansów dług publiczny wynosi 824,3 mld zł (dane z końca marca), a według szacunków Forum Obywatelskiego Rozwoju (prof. Balcerowicz), wartość długu publicznego to ponad 842 mld złotych. W ciągu dwóch ostatnich kadencji rządu wzrosło zadłużenie państwa o 400 mld złotych, a obsługa całego długu państwa kosztuje rocznie podatników aż 55 mld złotych. Jeśli państwo nie będzie zmniejszało zadłużenia kolejne podwyżki podatków wydają się nieuchronne.
- II kw. PKB wzrosło o 2,4 proc. r/r, inwestycje wzrosły o 1,9 proc., a popyt krajowy spadł o 0,2 proc. r/r. W tej sytuacji warto zwrócić uwagę na prognozy banku JP Morgan. Przewiduje on, że spadek tempa wzrostu PKB skłoni RPP do obniżki stóp procentowych i pierwsza z nich nastąpi w październiku lub listopadzie br (najważniejsza z nich wynosi obecnie 4,75 proc.). Bank uważa, że polski rząd zmieni podejście w polityce fiskalnej i "przyjmie mniej wymagające wskaźniki dot. redukcji deficytu finansów publicznych". Jego zdaniem na 2013 r. rząd przyjmie poziom deficytu 3-3,2 proc. PKB wobec 2,2 proc. przyjętych w planie konwergencji w kwietniu br.
- Prawie 27 proc. faktur nie jest płaconych w terminie, a średni czas spłaty to 4,5 miesiąca. Według Krajowego Rejestru Długów pogłębia się ta niekorzystna sytuacja.
- JP Morgan obniżył dotychczasową prognozę PKB dla Polski na 2012 r. o 0,4 pkt proc., do 2,4 proc., a także na 2013 r. o 0,5 pkt proc., do 2,1 proc. Zdaniem banku skala redukcji stóp będzie wyższa niż zakładał wcześniej i do połowy 2013 r. wyniesie łącznie 75 punktów bazowych. Przyczyna tej oceny i prognozy w ocenie banku jest gorsza perspektywa dla inwestycji w dobra trwałe. W jego ocenie polskie PKB w III kw. 2012 r. wyniesie 2,0 proc. r/r, a w IV kw. 1,5 proc. r/r. Zdaniem banku popyt krajowy słabnie na rzecz eksportu netto, który w II kw. był głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego.
- Według Instytutu BIEC wzrost gospodarczy Polski spowolni w 2012 roku do 2,6 proc., w 2013 roku przyspieszy do 2,9 proc., a w 2014 do 4,1 proc. Teraz polska gospodarka będzie zwalniać, ale od połowy 2013 roku wzrost przyspieszy. W żadnym kwartale nie będzie spadku PKB liczonego kw/kw. Instytut ocenia, że obecna niepewność w gospodarce spadek wzrostu gospodarczego, inwestycji i oczekiwania na spowolnienie są skutkiem kryzysu zadłużeniowego w Europie, oraz konsekwencją wpływu amerykańskich programów luzowania monetarnego.
- Według resortu edukacji w wyniku niżu demograficznego w tym roku ok. 7,4 tys. nauczycieli może stracić pracę. W 2007 r. w szkołach uczyło się 6,3 mln dzieci i młodzieży, a w roku szkolnym 2011/12 już tylko 5,4 mln. Z nowym rokiem szkolnym pracę rozpocznie ok. 660 tys. nauczycieli.
- W opinii londyńskiej firmy doradczej Brand Finance w rankingu globalnych marek narodowych Polska znajduje się w pierwszej dwudziestce. Najbardziej "markowymi" i najlepiej kojarzącymi się pod względem finansów, produkcji i turystyki narodami są obecnie Amerykanie, Chińczycy i Niemcy. Podstawą ocen były kryteria ekonomiczne, demograficzne i polityczne. Polska marka narodowa w globalnym zestawieniu została wyceniona na 472 mld USD (w ubiegłym roku tylko 271 mld USD.
- Wg GUS w II kw. PKB wzrosło o 2,4 proc. r/r. W pierwszym kwartale tego roku PKB wzrósł o 3,5 proc. r/r. W opinii specjalistów Ministerstwa Gospodarki w drugiej połowie tego roku tempo wzrostu gospodarczego spowolni do ok. 2 proc. licząc r/r, a ich zdaniem ważna rolę we wzroście gospodarczym odegra eksport.
- Do uzgodnień międzyresortowych oraz konsultacji społecznych został skierowany projekt rozporządzenia do ustawy ws. przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Określa on wzór rejestru transakcji, sposób jego prowadzenia oraz tryb dostarczania danych z rejestru Generalnemu Inspektorowi Informacji Finansowej.
- Wg ministra finansów Jacka Rostowskiego ocenił nie ma uzasadnienia dla zmiany prognozy wzrostu PKB, zapisanej w budżecie na poziomie 2,5 proc. Podobnego zdania jest wiceprezes GUS Halina Dmochowska, chociaż jej zdaniem wzrost PKB w trzecim i czwartym kwartale tego roku będzie nieco gorszy, niż w drugim kwartale.
- Wiceprezes NBP Witold Koziński uważa, że w 2013 i 2014 roku nie będzie recesji, a w 2013 roku wzrost PKB wyniesie powyżej 1,5 proc. Według analiz banku, w dalszym ciągu inwestorzy zagraniczni dobrze postrzegają Polskę mimo spowolnienia tempa wzrostu w II kwartale.
- Straty finansowe uzasadniają wyznaczenie przez ministra tzw. rektora "komisarza". Obecnie grozi to warszawskiej Szkoła Główna Handlowa, Politechnice Radomskiej i AWFiS w Gdańsku.
- Koncern energetyczny Tauron zakłada udział kapitałowy w budowie elektrowni jądrowej w zamian za dostęp do energii. Tauron liczy na otrzymanie do dyspozycji w przyszłej elektrowni 400 – 600 MW. Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce (o mocy ok. 3 tys. MW) ma zostać uruchomiona w 2025 r. (przy czym pierwszy blok – w 2023 roku), a druga (o tej samej mocy) ma powstać do 2029 roku.
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
NOWA KONCEPCJA DZIELENIA DOTACJI?
Ministerstwo eksperymentuje z konkursem dotacyjnym wg nowej formuły. Z końcem sierpnia ruszył nabór wniosków w ramach pilotażu "Wsparcie na pierwsze wdrożenie wynalazku" w ramach IV osi priorytetowej Inwestycje w innowacyjne przedsięwzięcia PO IG.
W tym dosyć nietypowym konkursie dofinansowanie będzie udzielane na projekty inwestycyjne polegające na wdrożeniu w działalności gospodarczej wynalazku objętego ochroną patentową lub co najmniej zgłoszonego do ochrony patentowej, na który zostało sporządzone sprawozdanie o stanie techniki uprawdopodabniające spełnienie kryterium nowości, poziomu wynalazczego oraz przydatności do przemysłowego stosowania.
O dofinansowanie w ramach naboru mogą ubiegać się mikroprzedsiębiorcy, mali i średni przedsiębiorcy. Kwota środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów w ramach konkursu wynosi 616 184 623 PLN. Łączna wartość całego projektu nie może przekroczyć równowartości w złotych kwoty 50 milionów euro.
Kwota wsparcia nie może przekroczyć 20 mln PLN dla jednego przedsiębiorcy na jeden projekt.
Pilotażowy system oceny projektów obejmuje:
1. Brak oceny formalnej wniosków.
2. Ocenę merytoryczną obligatoryjną i fakultatywną;
3. Nowy etap oceny merytorycznej – panel ekspertów;
4. Ostateczny wynik oceny jest wypadkową oceny merytorycznej fakultatywnej i panelu ekspertów.
Panel ekspertów ma na celu porównanie wszystkich projektów ocenionych pozytywnie w ocenie merytorycznej i wyłonienie najlepszych i najbardziej wartościowych dla polskiej gospodarki (eksperci oceniają i rankingują wszystkie projekty ocenione pozytywnie merytorycznie i przekazane do oceny przez Panel Ekspertów). W ramach paneli przedsiębiorcy będą mieć możliwość zaprezentowania swoich projektów. Projekt może otrzymać maksymalnie 20 pkt w każdym aspekcie (łącznie maksymalnie 100 pkt). Liczba uzyskanych w ten sposób punktów w zestawieniu z liczbą punktów uzyskanych na ocenie merytorycznej fakultatywnej (w stosunku 50/50) utworzy ostateczną ocenę projektu. Na podstawie prezentacji projektów przez wnioskodawców panel ekspertów uszereguje poszczególne projekty w kolejności od najbardziej wartego wsparcia, po najmniej warty wsparcia.
W aspekcie innowacyjności projektów premiowana będzie innowacja w skali co najmniej Europy co oznacza, że wykazane cechy lub parametry koncepcji technicznej wynalazku winny być lepsze o co najmniej 20% w stosunku do najlepszych występujących w innych produktach bądź usługach będących odpowiednikami rezultatu projektu na rynku europejskim. Podstawą przyznania punktów w tym podkryterium będzie szczegółowy opis cechy oraz wykazanie ich we wskaźnikach rezultatu projektu. Premiowane będą mogły być jedynie cechy mierzalne.
Może ten konkurs da szansę "polskiej Nokii"? zapewne kolejne złudzenie?
Podstawowa wątpliwość dotyczy warunków dopuszczeniowych. Jeśli o dotację mogą się ubiegać tylko firmy mikro, małe i średnie to dlaczego dolna wartość projekt została ustawiona aż na 4 mln zł. Przecież jest to granica zaporowa dla wielu firm mikro, małych i średnich.
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)