eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyRosną inwestycje zagraniczne

Rosną inwestycje zagraniczne

2005-04-20 00:04

Według danych Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych w roku 2004 napłynęło do Polski w formie bezpośrednich inwestycji zagranicznych 7,86 mld USD, co oznacza wzrost w porównaniu do roku 2003 o 23% oraz najwyższy poziom napływu inwestycji od czterech lat. Inwestorzy zagraniczni utworzyli blisko 15 tysięcy bezpośrednich nowych miejsc pracy.

Przeczytaj także: Polska coraz atrakcyjniejsza

Skumulowana wartość kapitału zagranicznego wyniosła na koniec ubiegłego roku 84,48 mld USD. Inwestycje powyżej 1 mln USD osiągnęły poziom 80,65 mld USD, inwestycje poniżej jednego miliona dolarów PAIiIZ oszacowała na 3,83 mld USD.

Według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) w ubiegłym roku dominowały projekty realizowane w sektorze działalności produkcyjnej (41% wartości zrealizowanych inwestycji). W ramach tego sektora najwięcej inwestycji odnotowano w branży motoryzacyjnej (9% zainwestowanego kapitału ogółem). Kolejne miejsca zajmują inwestycje w branży chemicznej i farmaceutycznej (6,2%). Na zbliżonym poziomie odnotowano wartość inwestycji w branży metalowej (6%) oraz produkcji urządzeń elektrycznych - 5,7% (głównie sprzętu gospodarstwa domowego).

Drugim sektorem pod względem atrakcyjności dla inwestorów zagranicznych jest pośrednictwo finansowe. Inwestorzy w roku 2004 ulokowali w nim 2,1 mld USD, co stanowi 27% ogółu zainwestowanego kapitału. Na trzecim miejscu znalazły się inwestycje w sektorze obsługi nieruchomości. Wartość napływu BIZ do tego sektora PAIiIZ szacuje się na poziomie 865,5 mln USD (11%).

Analizując napływ kapitału w podziale na produkcję, usługi oraz pozostałe (rolnictwo i kopalnictwo) największy udział w napływie BIZ w 2004 roku miały usługi (58%).

W roku 2004 najwięcej zainwestowały korporacje z Francji (1,57 mld USD) oraz Stanów Zjednoczonych (1,43 mld USD). Na trzecim miejscu znajdują się firmy, których pochodzenie określane jest jako międzynarodowe. Czwarte miejsce zajmują Niemcy, na piątym ulokowały się Niderlandy.

W ubiegłym roku zwiększyło się zainteresowanie polskim rynkiem ze strony inwestorów pochodzących z Azji. Przedsiębiorcy z Republiki Korei zainwestowali 202 mln USD, a z Japonii 108 mln USD.

Pod względem wartości skumulowanych największym inwestorem zagranicznym nadal pozostaje Francja. Firmy francuskie zainwestowały ogółem 16 mld USD, co stanowi blisko 20% wartości wszystkich inwestycji zrealizowanych w naszym kraju. Drugim największym pod względem wartości skumulowanych inwestorem są Niderlandy (14%). Na kolejnych miejscach znaleźli się inwestorzy ze Stanów Zjednoczonych oraz Niemiec. W sumie Lista Największych Inwestorów Zagranicznych PAIiIZ obejmuje 1101 firm z 36 krajów.

Analiza struktury napływu BIZ do Polski w roku 2004 potwierdza, iż wciąż zwiększa się zainteresowanie zagranicznych firm inwestycjami od podstaw (tzw. greenfield). W roku 2002 PAIiIZ odnotował 37-procentowy udział tego typu inwestycji w rocznym napływie BIZ. Rok później udział ten wyniósł już 51%. Według najnowszych danych inwestycje zrealizowane w tej formie stanowią aż 58% ogółu zainwestowanego kapitału.

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: