Europa Środkowa: największe firmy 2011
2012-09-05 10:34
Europa Środkowa: największe firmy 2011 © alphaspirit - Fotolia.com
Przeczytaj także: Kryzys osłabił największe firmy regionu CEE
fot. alphaspirit - Fotolia.com
Europa Środkowa: największe firmy 2011
Największą spółką Europy Środkowej jest nadal PKN Orlen, który zwiększył dystans do węgierskiego MOL, swojego głównego konkurenta, osiągając przychody większe o 7 mld Euro. Przychody PKN wzrosły w ubiegłym roku o 24 proc., a MOL o prawie 23 proc. Drugi polski producent paliw - Grupa Lotos - awansował do pierwszej dziesiątki i dzięki wzrostowi przychodów o 44 proc. znalazł się w tegorocznym zestawieniu na 7 miejscu.
fot. mat. prasowe
Największe firmy w Europe Środkowej – TOP 10
„Jedyną firmą z sektora paliwowego, która wypadła poza pierwszą dziesiątkę była PGNiG, która osiągnęła niewystarczający wzrost, by utrzymać swoją poprzednią pozycję” – wyjaśnia Tomasz Ochrymowicz.
Największy awans na „Liście 500” należy do polskiej spółki Azoty Tarnów, która znalazła się na 144 miejscu (poprzednio 416) dzięki konsolidacji z Zakładami Azotowymi w Kędzierzynie-Koźlu i Policach. Inne spektakularne „skoki” osiągnęły Hyundai Motor Manufactoring w Czechach (awans z 149 na 51 miejsce) oraz estoński Baltic International Trading (z 326 na 136 miejsce).
W 2011 r. liczba polskich spółek w CE TOP 500 zmniejszyła się o dziewięć w porównaniu z rokiem poprzednim i wyniosła 167. Był to głównie wynik konsolidacji spółek na rynku energetycznym, a także dużego wzrostu firm ukraińskich (wzrost przychodów o średnio 24 proc.) oraz rumuńskich (o 17 proc.). Polska jest w dalszym ciągu niekwestionowanym liderem w regionie. 74 proc. polskich firm zanotowało wzrost przychodów, a 26 proc. ich spadki.
W 2011 r. pozycję największego środkowoeuropejskiego banku pod względem aktywów nadal utrzymał PKO Bank Polski, który jest większy od drugiego na liście czeskiego CSOB o około 7 mld EUR. Różnica ta jest dość istotna gdyż PKO przewyższa aktywa CSOB o około 19 proc. PKO Bank Polski odnotował również największy zysk netto wśród wszystkich banków w regionie wynoszący 924 mln Euro.
Najliczniejszą reprezentację nadal posiada Polska - 14 banków. Kolejnymi krajami są Czechy i Węgry odpowiednio z 8 i 6 instytucjami. Spośród największych 50 banków regionu wzrost zysku netto w 2011 r. odnotowały 35 z nich - średni zysk netto wzrósł prawie o 11 proc. Wzrost rentowności największych instytucji jest wyższy niż wzrost zyskowności całego sektora bankowego w regionie, który wyniósł w tym okresie 9,6 proc. Widać, że efekty skali dają największym bankom wymierne korzyści. Ponad połowa największych banków zanotowała niewielki wzrost swoich aktywów (średnio o 1 proc., podczas gdy w 2010 r. było to 3,5 proc. Aktywa całego sektora rosły w tym okresie o 6,4 proc. W tym zakresie widać wyraźnie, ze największe instytucje nie starają się zwiększać skali swojej działalności jednakże starają się wygenerować z niej wyższe zyski.
Największy spadek wśród największych dziesięciu instytucji bankowych zanotował węgierski OTP Bank, który z pozycji wicelidera spadł na 5. miejsce co jest odzwierciedleniem problemów, które przeżywa węgierski sektor bankowy. Jego miejsce zajął czeski CSOB, kolejne Ceska Sporitelna. Poza PKO Bank Polski w pierwszej dziesiątce rankingu dla instytucji finansowych, z polskich banków znalazły się Bank Pekao (miejsce 4, awans z 5) i BRE Bank (utrzymana pozycja nr 7).
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)