eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysłBranża spirytusowa mało rentowna

Branża spirytusowa mało rentowna

2012-09-05 10:03

Branża spirytusowa mało rentowna

Wyniki finansowe producentów napojów alkoholowych © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Branża spirytusowa, kiedyś silna gałąź polskiego przemysłu spożywczego, dziś przeżywa duże trudności, notując od kilku lat najniższą w historii rentowność. W pierwszym półroczu 2012 r. rentowność przemysłu spirytusowego wyniosła 89,9 mln zł. Mistrzostwa Europy w piłce nożnej przyniosły niewielką poprawę sytuacji - w pierwszym półroczu wzrost sprzedaży detalicznej wódki o 2,5%, przy 8% wzrostu rynku piwa i 15% wzrostu rynku wina.

Przeczytaj także: Polskie wódki doceniane w USA

Spadająca od 2009 r. sprzedaż napojów spirytusowych w kraju, wzrost kosztów produkcji, wysokie koszty obsługi finansowej, w tym spłaty długookresowych kredytów i wykup obligacji, oraz pogarszające się perspektywy eksportowe spowodowały znaczące obniżenie kondycji finansowej branży spirytusowej.

Leszek Wiwała, Prezes Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy tak tłumaczy trudną sytuację producentów wódki w Polsce - „Przemysł spirytusowy to jedyna branża spożywcza, która ma tak duże problemy z wypłacalnością. W latach 2008-2011 zbankrutowało 8 przedsiębiorstw. W ubiegłym roku 42% krajowych producentów poniosło straty. Łącznie do produkcji wódki w tamtym okresie producenci dołożyli ok. 320 mln zł. Największą bolączką firm, szczególnie w obliczu kryzysu gospodarczego w Europie, jest bardzo niska marża producencka spowodowana dużą wrażliwością konsumentów na cenę. Mamy nadzieję, że przyszły rok przyniesie poprawę sytuacji. Świadczą o tym pozytywne prognozy rynku, planowany wzrost o ok. 3%, jak i coraz bogatsza oferta producentów, obejmująca wódki smakowe, likiery, whisky, koniaki i napoje RTD.”

fot. mat. prasowe

Wyniki finansowe producentów napojów alkoholowych

Branża spirytusowa, kiedyś silna gałąź polskiego przemysłu spożywczego, dziś przeżywa duże trudności, notując od kilku lat najniższą w historii rentowność


Niektórzy producenci liczyli, że trudny rok przetrwają dzięki większym wpływom ze sprzedaży napojów spirytusowych podczas odbywających się w naszym kraju mistrzostw Europy w piłce nożnej. Pod koniec maja hurtownie robiły zapasy napojów spirytusowych, ale okazało się to przesadną zapobiegliwością. W pierwszym półroczu spożycie detaliczne wódki wzrosło o 2,5%,natomiast spożycie piwa wzrosło o 8%, a wina gronowego nawet o 15%. Zdecydowana większość zagranicznych kibiców goszczących w Polsce wybrała piwo, którego produkcja wzrosła w I połowie br. o 6%, podczas, gdy produkcja wódki zwiększyła się jedynie o 2% w porównaniu z I połową 2011 r.

fot. mat. prasowe

Produkcja napojów alkoholowych w Polsce

Zdecydowana większość zagranicznych kibiców goszczących w Polsce wybrała piwo, którego produkcja wzrosła w I połowie br. o 6%, podczas, gdy produkcja wódki zwiększyła się jedynie o 2% w porównaniu z I połową 2011 r.


„Wpływ Euro 2012 na tegoroczne wyniki branży spirytusowej był niewielki. Nie pomogła również nienajlepsza gra naszych piłkarzy – Polacy nie mieli niestety okazji do świętowania. Na wakacje część hurtowni nawet wstrzymała realizację zamówień ze względu na majowe zapasy. Oczekujemy, że za cały rok sprzedaż mocnych trunków będzie zbliżona do poziomu z 2011 r.” – dodaje Leszek Wiwała, Prezes ZP PPS.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: