eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPodnoszenie kwalifikacji zawodowych u osób 50+

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych u osób 50+

2012-09-05 11:48

Przeczytaj także: Aktywizacja zawodowa osób 50+ konieczna


73% (95 osób) beneficjentów jest zatrudnionych w średnich przedsiębiorstwach, pozostały odsetek w dużych.

fot. mat. prasowe

Zatrudnienie wg wielkości firm

73% (95 osób) beneficjentów jest zatrudnionych w średnich przedsiębiorstwach, pozostały odsetek w dużych


Do tej pory najwięcej osób zgłosiło się na szkolenia w województwie małopolskim – 60% (79 osób), w województwie śląskim 28% (36 osób), a w województwie podkarpackim 12% (15 osób).

fot. mat. prasowe

Podział na województwa

Do tej pory najwięcej osób zgłosiło się na szkolenia w województwie małopolskim – 60% (79 osób)


Przeważającą większość uczestników (96% - 125 osób) stanowią osoby w wieku 50-60 lat, pozostałe 4% (5 osób) to osoby w przedziale 61-70 lat, brak jest osób po 71 roku życia.

fot. mat. prasowe

Wiek

Przeważającą większość uczestników (96% - 125 osób) stanowią osoby w wieku 50-60 lat


Wyniki I fazy rekrutacji potwierdzają obecną tendencję większego zainteresowania szkoleniami wśród kobiet niż mężczyzn. Wskaźnik ten jest podobny niezależnie od wieku grupy docelowej. Cieszyć może natomiast fakt, że po szkolenia w grupie wiekowej 50+ coraz częściej sięgają osoby z wykształceniem ponadgimnazjalnym (78%), co dotychczas nie miało miejsca. Zgodnie z ostatnim badaniem „Bilans Kapitału Ludzkiego” tylko 17% osób z takim wykształceniem w grupie wiekowej 50+ było zainteresowanych szkoleniami. Wraz z wiekiem ten wskaźnik spadał osiągając w grupie wiekowej 60-64 lata poziom 7%. „Jesteśmy przekonani, że wysoki poziom zainteresowania szkoleniami wśród osób 50+ z wykształceniem ponadgimnazjalnym wskazuje na właściwe dopasowanie oferty szkoleniowej do potrzeb tej właśnie grupy. Projekt został zaprojektowany w taki sposób, aby osoby z każdym wykształceniem mogły znaleźć coś interesującego” – mówi Bożena Lublińska-Kasprzak, Prezes PARP.

Badania wskazują również, że wraz z ustawą o wydłużeniu wieku emerytalnego zmienia się sposób myślenia pięćdziesięciolatka, który w perspektywie ma jeszcze 10-15 lat aktywności zawodowej, bowiem szkolenia oferowane w ramach projektu cieszą się coraz większym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród osób w wieku 50-60 lat (96%). „Zapełniają się kolejne grupy szkoleniowe we wszystkich województwach i liczba 1250 beneficjentów jest coraz bliższa realizacji”– mówi Marcin Opas, zarządzający usługą. Ważne jest, aby bacznie obserwować rynek i dostosowywać ofertę szkoleniową do potrzeb społeczeństwa. Być może kolejne szkolenia skierowane do grupy 50+ będą przeżywać już prawdziwe oblężenie.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: