Mazowieckie firmy stawiają na innowacje
2012-09-06 09:13
Technologia w biznesie © Sergej Khackimullin - Fotolia.com
62,5 proc. firm na Mazowszu poniosło w latach 2009-2011 nakłady na działalność innowacyjną. Przeważnie były to wydatki do 50 tys. zł i trafiły przede wszystkim na zakup maszyn i urządzeń technicznych, oprogramowania oraz doskonalenie zawodowe pracowników związane z działalnością innowacyjną - wynika z badania efektywności współpracy biznesu z nauką, które zostało zrealizowane na zlecenie Związku Pracodawców Warszawy i Mazowsza, członka PKPP Lewiatan.
Przeczytaj także: Firmy produkcyjne wierzą w innowacje
Z badań wynika, że co trzecie ankietowane przedsiębiorstwo (32,1 proc. ) współpracowało z ośrodkami naukowo-badawczymi (ON-B), najczęściej były to uczelnie wyższe i instytuty badawcze. Współpracę podejmowały firmy i dotyczyła ona przede wszystkim nowego/ulepszonego produktu, procesu, doradztwa (w zakresie różnych obszarów działalności firmy), doskonalenia zawodowego pracowników przedsiębiorstwa oraz standardów zarządzania jakością.Współpraca polegała na zlecaniu prac badawczych, ekspertyz, podpisywaniu umów/porozumień (w tym sponsoring, granty, staże, praktyki, szkolenia, doradztwo) czy realizacji projektów celowych. Finansowana była najczęściej ze środków własnych i krajowych publicznych. Jakie były korzyści tej współpracy? Dla 94 proc. firm to zwiększenie asortymentu produktów/ usług, możliwość wejścia na nowe rynki, poprawa jakości oferowanych produktów/usług oraz dostęp do specjalistycznej wiedzy. Powodowało to wzrost wielkości przychodów przedsiębiorstw, najczęściej do 10 proc.
Dla 28 proc. firm barierą utrudniającą współpracę z ON-B był brak wiedzy, ofert i środków finansowych. Mimo wskazanych barier, firmy planują podjąć współpracę z otoczeniem naukowym.
fot. Sergej Khackimullin - Fotolia.com
Technologia w biznesie
Informacje o badaniu
Badanie „Ocena efektywności współpracy mazowieckich firm z ośrodkami naukowo-badawczymi. Rola informacji tworzonej w otoczeniu naukowym przedsiębiorstw” zostało przeprowadzone w I półroczu 2012 r., przez ITeE-PIB w Radomiu na zlecenie ZPWiM. Grupę docelową stanowiło 56 przedsiębiorstw mających swoją siedzibę na terenie województwa mazowieckiego (REGON).
Przeczytaj także:
Firmy technologicznie innowacyjne nie boją się kryzysu
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
innowacyjność, innowacje, działalność innowacyjna, polskie przedsiębiorstwa, badania przedsiębiorców
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)