eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyBYOC: nadciąga osobista chmura obliczeniowa

BYOC: nadciąga osobista chmura obliczeniowa

2012-09-08 00:15

BYOC: nadciąga osobista chmura obliczeniowa

BYOC: nadciąga osobista chmura obliczeniowa © lassedesignen - Fotolia.com

Coraz powszechniejsze używanie przez pracowników własnych urządzeń w pracy (BYOD - ang. Bring Your Own Device) wzmaga zapotrzebowanie na chmury osobiste (BYOC - ang. Bring Your Own Cloud).

Przeczytaj także: Trend BYOD coraz powszechniejszy

Podczas gdy jeszcze nie tak dawno głównym narzędziem pracy i przetwarzania danych był komputer PC, tak dziś konsumenci coraz częściej wybierają usługi przetwarzania w chmurze. Manish Sablok, dyrektor ds. marketingu na obszar Europy Środkowej, Północnej i Wschodniej w firmie Alcatel-Lucent Enterprise, przygląda się zjawisku coraz powszechniejszego używania przez pracowników własnych urządzeń w pracy (BYOD), które pociąga za sobą wzrost zapotrzebowania na wykorzystanie chmur osobistych (personal cloud) wśród dzisiejszych wysoce mobilnych pracowników.

W najbliższych latach popularność chmur osobistych będzie systematycznie rosnąć. Zapewni to pracownikom znacznie większą swobodę wyboru urządzeń używanych zarówno do celów prywatnych, jak i zawodowych, co przełoży się na wzrost ich zadowolenia i wydajności.

Firma badawcza Gartner ocenia, że era komputera PC jako jedynego punktu dostępu do aplikacji korporacyjnych dobiega końca, a do 2014 r. chmura osobista stanie się głównym elementem cyfrowego życia pracowników.

Warto zatem przyjrzeć się, jak zmienia się środowisko pracy i co powoduje te zmiany.

„Czy jest do tego jakaś aplikacja?”

Trend w kierunku używania przez pracowników własnych urządzeń w pracy to oznaka szerszego zjawiska zachodzącego właśnie na rynku. Oznacza to nadejście ery chmury osobistej, w której to inteligentne urządzenia mobilne oraz powiązane z nimi aplikacje staną się coraz powszechniejszym narzędziem komunikacji w przedsiębiorstwie. Pracownicy przynoszą do pracy swoje tablety, ponieważ uwielbiają z nich korzystać i czują, że dzięki temu mają więcej swobody oraz mogą lepiej kontrolować swoją wydajność.

fot. lassedesignen - Fotolia.com

BYOC: nadciąga osobista chmura obliczeniowa

Coraz powszechniejsze używanie przez pracowników własnych urządzeń w pracy wzmaga zapotrzebowanie na chmury osobiste

Nic więc dziwnego, że tablety zmieniają sposób komunikowania się, a pracownicy na przydzielone im zadanie często reagują pytaniem: „Czy jest do tego jakaś aplikacja?”. To właśnie aplikacje mają największy wpływ na upowszechnianie się zjawiska używania własnych urządzeń i chmur osobistych przez pracowników, a co za tym idzie – nowej kultury pracy. Weźmy na przykład chmurę osobistą na urządzeniu pracownika – może ona obejmować bibliotekę iTunes, usługę udostępniania plików DropBox, rozwiązanie WebEx do wideokonferencji...i wiele innych!

Dyrektorzy ds. informatycznych zmagają się obecnie nie tylko z trendem związanym z używaniem własnych urządzeń w pracy, lecz także z rosnącym zapotrzebowaniem wśród pracowników na chmury osobiste. Przyjęcie przez przedsiębiorstwa odpowiedniej polityki dotyczącej korzystania w pracy z własnych urządzeń i chmur osobistych pozwala uwolnić potencjał dzisiejszych wysoce mobilnych pracowników, a ponadto zwiększyć prostotę i wydajność.

Trzy strategie obsługi chmury osobistej

W czasach, gdy używanie własnych urządzeń i chmur osobistych w pracy jest coraz powszechniejsze, usługi komunikacyjne, aplikacje i infrastruktura sieciowa powinny koncentrować się na ludziach i ich potrzebach, nie zaś na konkretnych urządzeniach. Takie podejście sprawia, że pracownicy nie muszą już dostosowywać swojego stylu pracy do narzędzi udostępnianych przez pracodawcę. Zamiast tego mogą dokonywać własnych wyborów i poczuć swobodę, do której przyzwyczaili się już w życiu prywatnym.

Nowa definicja usług

Nie wystarczy udostępniać konkretne usługi i aplikacje komunikacyjne na określonych urządzeniach. Każda aplikacja powinna być dostępna na każdym urządzeniu. Tablety nie zastąpią tradycyjnych urządzeń biurowych – będą stanowić ich uzupełnienie. Jako że w dzisiejszych czasach pracownicy używają do realizacji swoich zadań szeregu rozmaitych urządzeń w wielu różnych lokalizacjach, potrzebują większej elastyczności i swobody wyboru usług i aplikacji tak, aby móc pracować bezproblemowo i wydajnie.

Ważna jest również kwestia bezpieczeństwa. Z wykorzystaniem chmury osobistej w pracy wiążą się podobne wyzwania jak w przypadku stosowania własnych urządzeń, tj. pracownicy niechętnie rezygnują z ich używania tylko dlatego, że dział informatyki nie chce ich obsługiwać. Będą nadal z nich korzystać bez wiedzy działu informatyki, tak więc jeśli urządzenie zostanie skradzione lub zgubione, dane firmy mogą zostać ujawnione opinii publicznej lub bezpowrotnie stracone.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: