BYOC: nadciąga osobista chmura obliczeniowa
2012-09-08 00:15
Przeczytaj także: Trend BYOD coraz powszechniejszy
Ewolucja sieci
Do obsługi chmury osobistej potrzebna jest inteligentna sieć. Oznacza to, że przedsiębiorstwa powinny wdrożyć sieci dostosowujące się do potrzeb aplikacji (AFN — ang. Application Fluent Network). Sieci te potrafią rozróżniać rodzaje ruchu generowane przez różnych użytkowników i urządzenia, a następnie nadawać im priorytety w oparciu o rodzaj aplikacji oraz monitorować je pod kątem realizacji przypisanych priorytetów. Ponadto infrastruktura sieciowa musi zapewniać odpowiednią przepustowość, niezbędną do obsłużenia dużego ruchu związanego z plikami wideo i multimediami.
Znakomitym sposobem na osiągnięcie tego celu jest wirtualizacja. Pozwala ona na przeniesienie starszych aplikacji i procesów, opracowanych jeszcze w erze komputera PC, do nowego świata chmury osobistej.
Wdrożenie chmury
Aby móc obsługiwać modele oparte na mobilności i samoobsłudze, przedsiębiorstwa potrzebują architektury przygotowanej do obsługi przetwarzania w chmurze. Podejście oparte na chmurze zapewnia dostęp do aplikacji, usług i innych zasobów w dowolnym miejscu i czasie przy zachowaniu przepustowości i jakości zgodnych z celami biznesowymi.
Zastosowanie chmury daje użytkownikom dostęp do skalowalnego i niemal nieskończonego zestawu zasobów do realizacji dowolnych zadań. Użytkownicy mogą sami wybierać aplikacje, usługi i treści z nieograniczonych zasobów Internetu, co zachęca do samoobsługi – tak bardzo cenionej przez użytkowników we wszystkich aspektach cyfrowego życia.
Umożliwienie korzystania z chmur osobistych
Coraz powszechniejsza chęć pracowników do korzystania z własnych urządzeń w pracy zmienia podejście firm do kwestii poprawy mobilności oraz zapewnienia wszystkim pracownikom dostępu do aplikacji korporacyjnych.
Jednak zanim przedsiębiorstwo zdecyduje się, aby umożliwić korzystanie z chmur osobistych, muszą zostać podjęte odpowiednie kroki, w tym rozwiązanie kwestii bezpieczeństwa, dostosowanie sieci do obsługi zwiększonego ruchu oraz wdrożenie architektury przygotowanej do obsługi przetwarzania w chmurze.
Odpowiednie podejście przedsiębiorstwa do usług komunikacyjnych, aplikacji i infrastruktury sieciowej może wesprzeć działania podejmowane przez pracowników zmierzające do zwiększenia elastyczności, mobilności i możliwości realizacji zadań w całym przedsiębiorstwie.
Przeczytaj także:
Obawa o bezpieczeństwo hamuje model BYOD
![Obawa o bezpieczeństwo hamuje model BYOD [© littlestocker - Fotolia.com] Obawa o bezpieczeństwo hamuje model BYOD](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/urzadzenia-przenosne/Obawa-o-bezpieczenstwo-hamuje-model-BYOD-134496-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
urządzenia przenośne, konsumeryzacja, konsumeryzacja IT, urządzenia mobilne, BYOD, cloud computing, BYOC, Bring Your Own Cloud
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)