Europa: wydarzenia tygodnia 36/2012
2012-09-09 11:38
Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 35/2012
- EBC obniżyło prognozę wzrostu PKB w 2012 r. do -0,4 proc. (r/r). Wcześniej bank prognozował spadek PKB o 0,1 proc. w przyszłym roku ożywienie w strefie euro będzie bardzo powolne i na 2013 r. EBC nie prognozuje recesji, szacuje wzrost na 0,5 proc. (wobec 1,0 proc uprzednio).
- Agencja ratingowa Moody's zachowując rating UE na poziomie AAA, obniżyła jego perspektywę ze stabilnej do negatywnej. To konsekwencja podjętej wcześniej podobnej decyzji Moody's w stosunku do największych płatników do budżetu UE, a więc Niemiec, Francji, Holandii i W. Brytanii (kraje te łącznie odpowiadają za 45 wpływów do unijnego budżetu). Jako przyczynę obecnej decyzji agencja podaje stan gospodarki unijnej, coraz bardziej ogarniętej kryzysem zadłużeniowym.
- OECD poinformowała, że kryzys zadłużenia powoduje wejście strefy euro recesję i wpływa negatywnie na globalny wzrost gospodarczy. OECD zwraca uwagę na słabnięcie tempa wzrostu w Niemczech i nie wyklucza, że gospodarka niemiecka wejdzie w recesję do końca roku. Według Eurostatu gospodarka strefy euro skurczyła się o 0,2 proc. w II kwartale bieżącego roku, po zerowym wzroście w pierwszym kwartale.
- Europejski Bank Centralny pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie 0,75 proc.
- EBC zapowiedział uruchomienie programu nielimitowanego skupu obligacji na rynku wtórnym (OMT - Outright Monetary Transactions). Program ma być odpowiedzią na poważne zakłócenia na rynkach obligacji rządowych. Wynikają one z obaw inwestorów o stabilność i przetrwanie wspólnej waluty. Te operacje będą podejmowane na wniosek zainteresowanego kraju i będą obowiązywały tak długo, jak długo kraj nie będzie wywiązywał się ze ustalonego z EBC programu reform. Przeciwko tej decyzji był prezes Bundesbanku J. Weidmann.
- Francuski rząd podtrzymał przedwyborczą obietnicę, że obniży do końca przyszłego roku deficyt budżetowy do 3 proc. PKB. Do końca tego roku ma on ulec zmniejszeniu do 4,5 proc.Według Trybunału Obrachunkowego by się to udało, niezbędne jest zredukowanie deficytu w 2013 roku o około 30 mld euro. W tym celu rząd redukuje wydatki (o ok. 10 mld euro), planuje też zwiększyć podatki dla najbogatszych Ok. 75 proc.). Obecnie poziom bezrobocia przekroczył 10 proc. Rząd prognozował przyszłoroczny wzrostu gospodarczego na poziomie 1,2, jednak w opinii ekspertów przyszłoroczny PKB wzrośnie w 2013 roku tylko o 0,5-1 proc PKB.
- We Włoszech sierpniowy odczyt PMI okazał się gorszy niż lipcowy. Od jedenastu miesięcy sektor przemysłowy jest w recesji. Włoski dług publiczny sięgnął w I kw. 2012 roku 123 proc. PKB, tzn. 1,9 bln euro. W II kw. PKB Włoch skurczył się aż o 2,5 proc. r/r .
- Węgry odrzuciły warunki, na których Międzynarodowy Fundusz Walutowy zaoferował im pożyczkę.
- Szef EBC M. Draghi poinformował, że bank będzie skupował obligacje o terminie wykupu do 3 lat), ale też o dłuższym terminie wykupu pod warunkiem, że będą mogły być rozliczone w ciągu trzech lat. Pieniądze na te operacje ie będą pochodzić z dodruku pieniędzy, ale ze sprzedaży innych instrumentów, a ma to na celu zapobieżenie wzrostowi podaży pieniądza w strefie euro.
- Według EBC do końca roku inflacja w strefie euro może jeszcze lekko przyspieszyć, ale w 2013 roku spadnie poniżej poziomu 2 proc. licząc r/r. do roku.
- Rosja w sezonie 2012/2013 może wyeksportować 15-20 mln ton, a W opinii Kremla, Rosja do 2020 r. będzie mogła eksportować nie mniej niż 30-35 mln to zbóż rocznie.
- Produkt Krajowy Brutto spadł w II kw. 2012 r.: w Grecji o 6,3 proc. r/r, na Węgrzech o 1,3 proc. r/r (po spadku w I kw. o 0,7 proc.), w Czechach o 1,0 proc. r/r (po spadku w I kw. o 0,5 proc.), Finlandii o 1,1 proc. kw/kw.
- Produkt Krajowy Brutto Łotwy wzrósł w II kw. 2012. r. o 5,0 proc. r/r, po wzroście w I kw. o 6,9 proc.(bez uwzględniania czynników sezonowych).
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
EUROPEJSKI BANK CENTRALNY W ROLI GŁÓWNEJ
Jeśli ktoś myślał, że polityczne wakacje coś wyjaśnią w sytuacji gospodarczej na Starym Kontynencie, to był w błędzie. Niewiele się zmieniło, a na pewno nie zmieniło się na lepsze. W końcu niezbędne okazało się sięgnięcie po środki, przed którymi przez długi czas przywódcy Eurolandu wzbraniali się. Teraz główną rolę w działaniach antykryzysowych będzie odgrywał Europejski Bank Centralny. Bez odpowiedzi jest dziś pytanie, jakie są szanse na skuteczną obronę strefy euro przed kolejną fazą kryzysu...
Oceny perspektyw dalszego rozwoju sytuacji gospodarczej Unii oraz strefy euro nie są dobre. Potwierdza to ostatnia decyzja Agencji ratingowej Moody's, która zachowując rating UE na poziomie AAA, obniżyła jego perspektywę ze stabilnej do negatywnej. To konsekwencja podjętej wcześniej podobnej decyzji Moody's w stosunku do największych płatników do budżetu unijnego, a więc Niemiec, Francji, Holandii i W. Brytanii (kraje te łącznie odpowiadają za 45 proc. wpływów). Jako przyczynę obecnej decyzji agencja podaje stan gospodarki unijnej, coraz bardziej ogarniętej kryzysem zadłużeniowym. Eksperci Moody's otwarcie mówią to, co wydaje się być oczywistym, że w razie wystąpienia "ekstremalnych trudności" jest duże prawdopodobieństwo, że państwa unijne z najwyższym ratingiem AAA w pierwszej kolejności zajmą się swoimi problemami i obsługą własnego zadłużenia.
Jakby tego było mało agencja Moody's ostrzegła, że obniżenie ratingów tych państw może w przyszłości spowodować obniżenie ratingu UE. Ważnym wydarzeniem ostatniego tygodnia jest decyzja Europejskiego Banku Centralnego ogłoszona przez prezesa Draghiego. Zapowiedział on uruchomienie programu nielimitowanego skupu obligacji na rynku wtórnym (OMT - Outright Monetary Transactions). Program ten ma być "aspiryną" na poważne zakłócenia na rynkach obligacji rządowych. Te niepokoje związane są z rosnącymi obawami inwestorów nie tylko o stabilność, ale nawet przetrwanie wspólnej waluty. Te operacje będą podejmowane na wniosek zainteresowanego kraju i będą obowiązywały tak długo, jak długo kraj będzie wywiązywał się z ustalonego z EBC programu reform.
Z komunikatu opublikowanego w tej sprawie wynika, że EBC będzie skupował obligacje tylko o terminie wykupu do 3 lat. Wyjątkiem od tej reguły będą obligacje o dłuższym terminie wykupu, które mają zostać rozliczone w ciągu trzech lat. Nie zostanie ustanowiony limit wysokości rentowności tych obligacji. Ważną informacją jest to, że powyższa terapia nie przyczyni się to wzrostu podaży pieniądza w strefie euro (nie będzie drukowania pieniądza), bo środki pieniężne będą pochodzić ze sprzedaży innych instrumentów. W głosowaniu nad tą decyzją Niemcy były konsekwentne i przeciwko niej był tylko prezes Bundesbanku J. Weidmann.
Warto tu dodać, że ostatnio EBC obniżyło prognozę wzrostu PKB w strefie euro w 2012 r. do -0,4 proc. (r/r). Wcześniej bank prognozował spadek PKB o 0,1 proc. Według banku w przyszłym roku ożywienie w strefie euro będzie bardzo powolne, jednak na 2013 r. EBC nie prognozuje recesji, a szacuje wzrost na 0,5 proc. (wobec 1,0 proc uprzednio).
Europejski Bank Centralny prognozuje też, że do końca roku inflacja nieco przyspieszy, ale w 2013 roku spadnie poniżej poziomu 2 proc. licząc r/r. Bank pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie 0,75 proc., co zaskoczyło niektórych analityków, którzy liczyli na obniżkę.
Przeczytaj także:
Europa: wydarzenia tygodnia 49/2019
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)