Nadciśnienie: twój dziennik on-line
2005-04-21 00:49
Na stronie internetowej lodzkie.pl uruchomiony został Dziennik Ciśnieniowy online. Projekt pilotażowy, pierwszy w województwie łódzkim i jedna z pierwszych w kraju bezpłatna usługa świadczona przez administrację publiczną w dziedzinie "e-Zdrowie". Pomysłodawcą projektu jest Departament Polityki Zdrowotnej Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.
Przeczytaj także: Elektroniczny urząd w Łodzi
Celem projektu jest stworzenie elektronicznego dziennika pomiarowego przeznaczonego dla ogółu społeczeństwa. Dziennik został opracowany z myślą o osobach mających problemy z nadciśnieniem tętniczym, które powinny w sposób ciągły je kontrolować. Dziennik ma również usprawnić konsultację pacjenta z lekarzem, gwarantując łatwe i stabilne narzędzie do przechowywania wyników pomiarowych.Główną korzyścią projektu jest udostępnienie elektronicznej wersji powszechnie stosowanych, drukowanych dzienników pomiarowych służących do zapisywania pomiarów ciśnienia tętniczego. Dostęp do wprowadzonych wcześniej danych możliwy jest w dowolnym czasie, z każdego miejsca na świecie podłączonego do sieci Internet. Dziennik Ciśnieniowy on-line rozpoczyna wdrażanie nowych usług dla społeczeństwa w ramach realizacji programów „e-health” oraz społeczeństwa informacyjnego.
Dziennik Ciśnieniowy on-line ma podnieść skuteczności leczenia i być wsparciem dla diagnostyki lekarskiej w problemach nadciśnienia tętniczego, a także wzmacniać świadomość zdrowotną mieszkańców. Intencją twórców projektu jest propagowanie idei społeczeństwa informacyjnego, otwartego oprogramowania oraz elektronicznej administracji przyjaznej społeczeństwu, a także promocja województwa łódzkiego jako pionierskiego w kraju świadczeniodawcy usług typu „e-Zdrowie”.
Choroby układu krążenia stanowią jeden z głównych problemów zdrowotnych Polski. Badania przeprowadzone w 2002 roku wykazały, że w naszym kraju chorych na nadciśnienie tętnicze jest ok. 8,4 mln. osób, natomiast liczba dorosłych mieszkańców Polski zagrożonych problemem nadciśnienia tętniczego wynosiła 8,7 mln. Liczba dorosłych osób zagrożonych lub mających problem z nadciśnieniem tętniczym stanowi 59% ogółu dorosłych mieszkańców Polski. W województwie łódzkim zagrożonych problemem nadciśnienia tętniczego jest ok. 625 000 osób. Natomiast liczba osób mających problem z nadciśnieniem tętniczym w Łódzkiem to 604 000 chorych.
Choroby układu krążenia stanowią jeden z najważniejszych problemów zdrowotnych mieszkańców województwa łódzkiego. Dane GUS wykazują, że wskaźnik zgonów z tego tytułu na 100.000 mieszkańców dla województwa łódzkiego jest najwyższy w Polsce i wynosi 590,6 osób w roku 2002. Liczba zgonów z przyczyn chorób układu krążenia w Łódzkiem w ostatnich latach kształtowała się corocznie na poziomie 15.000-16.000 osób.
Przeczytaj także:
Dyfrakcja - nowe mieszkania w Łodzi
oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
Dziennik Ciśnieniowy, e-Zdrowie, Łódź, nadciśnienie tętnicze, choroby układu krążenia