eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycjeNieruchomości komercyjne w Polsce w I poł. 2012 r.

Nieruchomości komercyjne w Polsce w I poł. 2012 r.

2012-09-12 12:46

Nieruchomości komercyjne w Polsce w I poł. 2012 r.

TRANSAKCJE INWESTYCYJNE NA RYNKU HANDLOWYM i MAGAZYNOWYM © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce odczuwalna jest zmiana nastrojów inwestycyjnych - wynika z raportu "Marketbeat Polska - Jesień 2012" przygotowanego przez firmę doradczą Cushman & Wakefield. Rynek inwestycyjny w nieruchomości, zdominowany przez zagranicznych inwestorów, uzależniony jest od sytuacji na światowych rynkach finansowych.

Przeczytaj także: Nieruchomości komercyjne w Polsce w I poł. 2015

Rynek inwestycyjny

Wartość transakcji inwestycyjnych zawartych w pierwszej połowie 2012 r. wyniosła ok. 946 mln EUR. Ok. 57% wartości wszystkich transakcji przypadło na sektor handlowy, 31% na biurowy, 12% na magazynowy. Z tego aż 475 mln EUR przypadło na przejęcie 77% udziałów w warszawskim kompleksie biurowo-handlowym Złote Tarasy przez Unibail-Rodamco. Wartość transakcji w pierwszej połowie 2012 r. jest porównywalna do poziomu z tego samego okresu roku ubiegłego, jednak spadła liczba zawartych umów, co potwierdza pogorszenie nastrojów inwestycyjnych w ostatnich 12 miesiącach.

Na inwestycyjnym rynku biurowym inwestorzy zagraniczni zachowują dużą ostrożność w działaniach poza Warszawą. Powstałą lukę próbują wykorzystać lokalni kupujący, o czym może świadczyć nabycie przez PZU Asset Management II fazy gdańskiego kompleksu Arkońska Business Park za ok. 25 mln EUR. Na rynku handlowym silna konkurencja oraz wysokie nasycenie rynku przełożyło się na zahamowanie wzrostu obrotów osiąganych przez najemców oraz zmniejszenie odwiedzalności szeregu obiektów. To spowodowało niższą ocenę wielu nieruchomości handlowych przez potencjalnych inwestorów. Natomiast na rynku magazynowym przewidywane jest utrzymanie się stosunkowo niskiego poziomu wartości transakcji.

fot. mat. prasowe

TRANSAKCJE INWESTYCYJNE NA RYNKU HANDLOWYM i MAGAZYNOWYM

W pierwszym półroczu 2012 r. na handlowym rynku inwestycyjnym zawarto 5 transakcji o szacowanej wartości ok. 540 mln EUR


„W drugiej połowie roku kondycja rynku inwestycyjnego będzie silnie uzależniona od obranej strategii wyjścia z kryzysu strefy euro. Ze względu na niepewną sytuację na międzynarodowych rynkach finansowych priorytetem instytucji finansowych będzie przede wszystkim ochrona kapitału oraz utrzymanie jego wysokiej płynności, gwarantującej elastyczność działania na wypadek zmiany warunków rynkowych. O ile rentowność inwestycji w nieruchomości jest wyraźnie wyższa niż np. w obligacje najsilniejszych gospodarek strefy euro, o tyle ich relatywnie niska płynność powstrzymuje kupujących od inwestycji” – mówi Wojciech Pisz, Dyrektor Grupy Rynków Kapitałowych z firmy Cushman & Wakefield.

Nieruchomości biurowe

W Warszawie w pierwszej połowie 2012 r. zostało wynajętych ponad 297 750 mkw. Nowe umowy stanowiły 62% wszystkich transakcji, renegocjacje i przedłużenia 33%, pozostała część to transakcje związane z ekspansją i realizacją budynków na potrzeby własne. Największą transakcją półrocza był wynajem przez PTC (operatora sieci T-Mobile) 27.000 mkw. w budowanym biurowcu Marynarska 12 (Ghelamco). Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej na rynku warszawskim wynoszą obecnie 3 689 700 mkw. W budowie pozostaje ok. 400 000 mkw., a do końca 2014 r. deweloperzy zamierzają oddać do użytku ponad 630 000 mkw. Poziom czynszów utrzymał się i w najlepszych lokalizacjach w centrum Warszawy dochodzi do 26,50 EUR/mkw./miesiąc, a w przypadku najlepszych obiektów poza centrum mieści się w przedziale 14,00-16,50 EUR/mkw./miesiąc.

Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w pozostałych miastach wynoszą ok. 2 113 250 mkw. Największą transakcją pierwszego półrocza na rynkach regionalnych było podpisanie przez Bank BPH umowy przednajmu 18 819 mkw. w budowanym Euro Office Park w Gdańsku. Największym ukończonym projektem był budynek A w kompleksie Green Towers we Wrocławiu (10 800 mkw.). Najwyższe czynsze bazowe w miastach regionalnych wynoszą 14,00–16,00 EUR/mkw./miesiąc, w zależności od lokalizacji. W najbliższym czasie podaż w regionach wzrośnie m.in. dzięki takim obiektom, jak: LC Corp Sky Tower (23 954 mkw.) we Wrocławiu, kolejnym fazom trójmiejskiego Olivia Business Centre (razem 25 146 mkw.), dwóm poznańskim projektom – Business Garden (15 400 mkw.) i Malta House (14 700 mkw.) oraz oddaniu do użytku Nowego Katowickiego Centrum Biznesu (13 000 mkw.).

fot. mat. prasowe

PODAŻ NOWOCZESNEJ POWIERZCHNI

W budowie pozostaje 800.000 mkw. nowoczesnej powierzchni handlowej


„W stolicy i większości miast regionalnych utrzymuje się pozytywny trend z ubiegłego roku – rośnie liczba transakcji oraz ilość wynajętej powierzchni. W wyniku rosnącej podaży projektów biurowych w stolicy, w perspektywie krótkoterminowej przewidywany jest wzrost poziomu pustostanów. W pierwszej połowie br. w Warszawie zostało oddanych do użytku 11 budynków o łącznej powierzchni 110 300 mkw., czyli niemal tyle, ile w całym 2011 r. Optymizmem napawa fakt, że planowane i realizowane są kolejne inwestycje, mimo ostrej polityki kredytowej banków. Możliwe jest to dzięki coraz powszechniejszym umowom przednajmu” – mówi Paulina Misiak, Partner, Dyrektor Usług Reprezentacji Najemców z Działu Powierzchni Biurowych firmy Cushman & Wakefield.

 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: