Zagrożenia internetowe I-VI 2012
2012-09-17 09:43
Przeczytaj także: Zagrożenia internetowe I kw. 2012
Największą grupę stanowią trojany, które mają za zadanie dostarczać do komputera ofiary inne szkodliwe programy. Ponieważ autorzy szkodliwego oprogramowania nieustannie produkują modyfikacje swoich „dzieł” w celu obejścia aplikacji antywirusowych, istnieje ogromna liczba trojanów tego rodzaju. W międzyczasie technika dostarczania szkodliwych programów doprowadziła do powstania oddzielnego typu podejrzanych praktyk biznesowych.
Cyberprzestępcy są szczególnie zainteresowani drugą grupą programów czyli trojanami monitorującymi aktywność użytkownika i wykradającymi poufne dane. Najniebezpieczniejsze z tych trojanów, takie jak: Trojan-Banker, Trojan-Spy.Win32.Zbot, Trojan-Spy.Win32.Spyeyes i Backdoor.Win32.Sinowal, zostały stworzone do przejmowania dostępu do kanałów bankowości elektronicznej. Jeżeli jeden z tych programów pomyślnie zainfekuje komputer ofiary, oszuści uzyskują dostęp do jej konta bankowego i mogą wykorzystać pieniądze ofiary według własnego uznania.
Kolejną grupą trojanów są szkodniki przeznaczone do wyłudzania pieniędzy. Grupa ta obejmuje fałszywe programy antywirusowe i aplikacje wymuszające okup. Istnieją także trojany wielofunkcyjne, które pełnią dwie lub więcej funkcji, takich jak np. kradzież danych użytkownika i jednocześnie pobieranie na komputer innych szkodliwych programów.
fot. mat. prasowe
Główne sposoby zarabiania pieniędzy
Kradzież danych finansowych
Bankowość internetowa sprawia, że użytkownicy w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Europie Zachodniej są bardzo atrakcyjnym celem dla cyberprzestępców. Najgroźniejsze znane trojany, stworzone w celu zbierania danych finansowych, są powszechnie stosowane właśnie w tych regionach.
- Sinowal (Mebroot) - szkodnik typu backdoor, który kradnie informacje finansowe. Aby przedostać się do systemu, infekuje pierwszy sektor rozruchowy na dysku twardym.
- Zbot (ZeuS) - uniwersalny trojan, ukierunkowany na rachunki wielu banków. Twórcy szkodliwego oprogramowania aktywnie rozwijają ten projekt na podstawie kodów źródłowych drugiej wersji, które zostały zamieszczone na stronie internetowej.
- SpyEye - uniwersalny trojan, ukierunkowany na rachunki wielu banków. Główny konkurent trojana Zbot (ZeuS), z tą różnicą, że w sieci nie ma jego kodów źródłowych.
Przeczytaj także:
Zaawansowane i ukierunkowane cyberataki 2013
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
cyberprzestępcy, ataki internetowe, ataki hakerów, szkodliwe programy, wirusy, trojany, robaki, zagrożenia internetowe, luki w zabezpieczeniach, exploity, botnet
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)