Zagrożenia internetowe I-VI 2012
2012-09-17 09:43
Przeczytaj także: Zagrożenia internetowe I kw. 2012
Aktualnie znamy kilka wersji trojanów, które używają nazw i symboli charakterystycznych dla policji niemieckiej, francuskiej, angielskiej, szwajcarskiej, duńskiej, fińskiej i hiszpańskiej. Niestety, nie jest łatwo namierzyć do kogo trafiają pieniądze ponieważ oszuści używają systemów e-płatności, takich jak: Ukash, Epay lub PayPoint, w których nie zawsze możliwe jest monitorowanie transakcji. System Ukash został po raz pierwszy użyty w schemacie wyłudzeń zawierającym trojana GpCode, który został stworzony w byłym ZSRR.
Specyfika dystrybucji szkodliwego oprogramowania
Aby uruchomić złośliwy program, cyberprzestępcy muszą go najpierw dostarczyć do komputera użytkownika. Do głównych kanałów dystrybucji szkodliwego oprogramowania na całym świecie należą internet i nośniki wymienne. Nasze badania pokazują, że programy, które wnikają do komputerów użytkowników za pośrednictwem nośników wymiennych, jak i również klasyczne wirusy, które infekują pliki, nie działają zbyt aktywnie na terenach, o których mowa w niniejszym artykule. Programy antywirusowe, zainstalowane w większości przypadków, po prostu nie pozwalają robakom i wirusom na złamanie takiej ilości komputerów, aby możliwe było postępowanie procesu autoinfekcji. Poniższy schemat pokazuje, jak szkodliwe programy wnikają do komputerów w krajach zachodnich.
fot. mat. prasowe
Wektory ataku w Europie Zachodniej i w Ameryce Północnej, pierwsza połowa 2012 r.
80 % wszystkich zainfekowanych komputerów zostało zaatakowanych podczas przeglądania stron internetowych
Internet jest znacznie bardziej efektywnym sposobem atakowania użytkowników europejskich i amerykańskich. Zgodnie z naszymi danymi, w pierwszej połowie 2012 r. 80 % wszystkich zainfekowanych komputerów zostało zaatakowanych podczas przeglądania stron internetowych. Pierwsze dwie pozycje w zestawieniu zajmowane są przez Włochy i Hiszpanię – kraje które znajdują się w grupie wysokiego ryzyka infekcji podczas przeglądania stron internetowych (kraje, w których odsetek ataków na komputery przekracza 40 %).
fot. mat. prasowe
Ryzyko infekcji podczas surfowania po internecie
Pierwsze dwie pozycje w zestawieniu zajmowane są przez Włochy i Hiszpanię
Wszystkie pozostałe kraje, za wyjątkiem Danii, przynależą do grupy średniego ryzyka (21 – 40 %). W Szwajcarii, Niemczech, Austrii i Luksemburgu odsetek zaatakowanych użytkowników nie przekracza 30 %. Dania, która jest ostatnia na liście, jest jednym z najbezpieczniejszych krajów, z mniej niż 20 % atakowanych użytkowników.
![Zaawansowane i ukierunkowane cyberataki 2013 [© Amir Kaljikovic - Fotolia.com] Zaawansowane i ukierunkowane cyberataki 2013](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/cyberprzestepcy/Zaawansowane-i-ukierunkowane-cyberataki-2013-136044-150x100crop.jpg)
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)