GUS: koniunktura gospodarcza IV 2005
2005-04-24 00:04
Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza III 2005
4. Usługi
Koniunktura w jednostkach z sekcji pośrednictwo finansowe jest oceniana w kwietniu korzystnie (plus 51 wobec plus 44 w marcu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 56% badanych firm, a jej pogorszenie - 5% (w marcu odpowiednio: 52% i 8%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Odnotowuje się wzrost bieżącego popytu i sprzedaży usług, choć mniejszy niż przed miesiącem. Na najbliższe miesiące przewiduje się wzrost zarówno popytu jak i sprzedaży usług finansowych. Sytuacja finansowa przedsiębiorstw jest oceniana nadal bardzo korzystnie. Prognozy dotyczące przyszłej sytuacji finansowej są też bardzo optymistyczne, znacznie lepsze od prognoz z marca. W kwietniu dyrektorzy jednostek sygnalizują wzrost zarówno bieżących jak i przyszłych cen oferowanych usług. W najbliższych miesiącach przewidywany jest wzrost zatrudnienia w tej grupie jednostek.
Jednostki z sekcji transport, gospodarka magazynowa i łączność oceniają w kwietniu koniunkturę pozytywnie, choć mniej korzystnie niż przed miesiącem (plus 7 wobec plus 12 w marcu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 22% badanych firm, a jej pogorszenie - 15% (w marcu odpowiednio: 26% i 14%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Na obniżenie ogólnego wskaźnika koniunktury wpływają gorsze niż w marcu oczekiwania przyszłego popytu, sprzedaży i sytuacji finansowej. Bieżący popyt i sprzedaż zwiększa się. Dyrektorzy jednostek oceniają, że ich aktualna sytuacja finansowa jest lepsza niż przed miesiącem. W kwietniu tempo spadku cen usług tej grupy jest dużo szybsze niż w marcu, natomiast w najbliższych miesiącach przewiduje się spadek cen, zbliżony do prognoz z marca. Skala planowanych zwolnień pracowników może być mniejsza niż prognozowano przed miesiącem.
W jednostkach z sekcji hotele i restauracje ogólny wskaźnik koniunktury w kwietniu wynosi zero (przed miesiącem - minus 4). Poprawę i pogorszenie koniunktury sygnalizuje po 24% badanych firm (w marcu odpowiednio: 19% i 23%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Bieżący popyt i sprzedaż są nadal ograniczane. Sytuacja finansowa jednostek jest też niezadowalająca, choć ocenia się ją nieco mniej pesymistycznie niż przed miesiącem. Na najbliższe miesiące dyrektorzy jednostek przewidują szybsze tempo wzrostu popytu niż prognozowano w marcu, również przyszła sprzedaż może wzrosnąć. Przewidywania dotyczące sytuacji finansowej w najbliższych miesiącach są optymistyczne i lepsze niż w marcu. W kwietniu ceny usług nieznacznie wzrastają. W najbliższych trzech miesiącach ceny będą rosnąć wolniej niż przewidywały to prognozy sprzed miesiąca. Dyrektorzy jednostek planują też niewielkie redukcje zatrudnienia.
Nieznacznie pogarsza się wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w jednostkach z sekcji obsługa nieruchomości, wynajem, nauka i usługi związane z prowadzeniem działalności gospodarczej - w kwietniu wynosi minus 1 (wobec plus 1 w marcu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 16% badanych firm, a jej pogorszenie - 17% (w marcu odpowiednio: 17% i 16%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Bieżący popyt i sprzedaż są oceniane negatywnie, gorzej niż w marcu. W konsekwencji pogarsza się aktualna sytuacja finansowa jednostek. Na najbliższe miesiące przewidywany jest niewielki wzrost zarówno popytu jak i sprzedaży usług, co powoduje, że prognozy sytuacji finansowej są nieco lepsze od przedstawionych w marcu. Bieżące ceny ulegają obniżeniu. W najbliższych miesiącach należy spodziewać się dalszego spadku cen. Dyrektorzy przedsiębiorstw zamierzają dokonać niewielkich redukcji zatrudnienia.
oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl