eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysłGaz łupkowy może przynieść budżetowi miliardy?

Gaz łupkowy może przynieść budżetowi miliardy?

2012-09-21 10:56

Gaz łupkowy może przynieść budżetowi miliardy?

Wydobycie gazu łupkowego © Thibault Renard - Fotolia.com

Eksploatacja gazu łupkowego w Polsce może do 2025 roku przynieść budżetowi ponad 80 miliardów złotych i stworzyć w tym czasie około 220 tys. nowych miejsc pracy - to skutki najbardziej korzystnego wariantu eksploatacji złóż tego surowca energetycznego w Polsce. Raport dotyczący perspektyw wydobycia gazu łupkowego w Polsce przygotowali specjaliści z fundacji naukowej Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych (CASE).

Przeczytaj także: Wydobycie gazu łupkowego: Polska liderem

W ponad stustronicowym raporcie „Ekonomiczny potencjał produkcji gazu łupkowego w Polsce w latach 2012-2025. Analiza scenariuszowa” autorzy odwołują się do sukcesu projektu pozyskiwania gazu z łupków w Stanach Zjednoczonych. W 2015 roku gaz z tego źródła osiągnie 46 procentowy udział w bilansie gazowym USA. Jego cena na amerykańskim rynku wynosi obecnie około 100 dolarów za 1 tys. m. sześciennych, Polska importując gaz, płaci za taką samą ilość gazu ponad 500 USD.

Autorzy raportu zastrzegli na wstępie, że nie znają poziomu krajowych zasobów tego surowca, w raporcie przyjęli jednak założenie, że są one znaczące. Raport przedstawia trzy scenariusze rozwoju wydobycia gazu łupkowego w Polsce. W scenariuszu umiarkowanego wzrostu produkcja krajowego gazu ze złóż łupkowych nie przekroczy do 2025 r. poziomu 3,5 mld m. sześc. rocznie. W scenariuszu zwiększonych inwestycji wydobycie osiągnęłoby za kilkanaście lat poziom 6,3 mld m. sześc. Natomiast w scenariuszu przyspieszonego rozwoju wydobycie miałoby osiągnąć poziom rzędu 12 mld m. sześc. w 2025 r. i nawet 20 mld m.sześc. w 2034 r.

fot. Thibault Renard - Fotolia.com

Wydobycie gazu łupkowego

Gaz łupkowy w Polsce może przynieść budżetowi państwa do 2025 tylko z samych podatków niemal 90 miliardów złotych, twierdzą eksperci.

Zdaniem autorów tylko ostatnio scenariusz mógłby przynieść pozytywne zmiany dla polskiej gospodarki. Byłby to jednak bardzo kosztowny program. W grę musiałyby wejść nie tylko inwestycje w wydobycie gazu (łącznie za 57 mld zł do 2025 r.), ale także w rozbudowę i przebudowę polskiej energetyki (za 118 mld z). W tym wariancie gaz łupkowy zwiększałby tempo przyrostu PKB Polski (w porównaniu z wariantem bez gazu) średnio o 0,8 pkt. proc. rocznie w okresie lat 2019 - 2025. Stopa bezrobocia spadłaby do poziomu 4-5 proc. w latach 2024 - 25, a łączny strumień przychodów budżetowych w porównaniu ze scenariuszem bez gazu wzrósłby o 87 mld zł w całym analizowanym okresie.

Wciąż jednak nie wiadomo czy szersza eksploatacja błękitnego paliwa z łupków będzie w Polsce możliwa. Silne europejskie lobby ekologiczne wciąż podejmuje próby ograniczenia czy nawet zakazania wydobycia gazu łupkowego metodą szczelinowania hydraulicznego. Na szczęście w komisji Parlamentu Europejskiego do spraw środowiska głosującej na początku tygodnia nad raportem o gazie łupkowym nie przeszedł zakaz wydobywania tego gazu w UE, wprowadzono jednak pewne obostrzenia dotyczące ochrony środowiska podczas poszukiwań i wydobywania gazy z łupków.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: