eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyKoniunktura przemysłowa IX 2012

Koniunktura przemysłowa IX 2012

2012-09-24 11:22

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa VIII 2012


Na najbliższe trzy miesiące prognozy sytuacji finansowej jednostek z większości badanych sekcji usługowych są pesymistyczne. Najbardziej znaczącego pogorszenia sytuacji finansowej spodziewają się podmioty z sekcji zakwaterowanie i gastronomia (sekcja I) oraz opieka zdrowotna i pomoc społeczna (sekcja Q). Optymistyczne prognozy w tym zakresie formułują dyrektorzy jednostek z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (sekcja K) oraz – w znacznie mniejszym stopniu – informacja i komunikacja (sekcja J) oraz edukacja (sekcja P).

W przedsiębiorstwach należących do ponad połowy badanych sekcji prognozowany jest spadek cen świadczonych usług, zapowiadany przede wszystkim przez przedstawicieli z sekcji informacja i komunikacja (sekcja J). Najbardziej znaczący wzrost cen przewidują dyrektorzy jednostek z sekcji edukacja (sekcja P).

Jednostki z większości badanych sekcji usługowych planują w najbliższych trzech miesiącach dokonać redukcji zatrudnienia. Największą skalę zwolnień zapowiadają dyrektorzy jednostek z sekcji zakwaterowanie i gastronomia (sekcja I) oraz działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją (sekcja R). Niewielki wzrost zatrudnienia planują jedynie podmioty z sekcji edukacja (sekcja P).

We wrześniu 5,0% badanych przedsiębiorstw deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu bieżącej działalności (przed rokiem odsetek ten wyniósł 6,1%). Największe trudności wskazywane przez firmy zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (59% we wrześniu bieżącego i ubiegłego roku), konkurencją firm krajowych (50% we wrześniu br., 55% przed rokiem) oraz wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu (48% we wrześniu br., 46% przed rokiem). W skali roku w największym stopniu wzrosło znaczenie bariery związanej z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (z 36% do 40%), a spadło – bariery związanej z konkurencją firm krajowych.

Odsetek jednostek nieodczuwających żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności kształtuje się na poziomie 9,3% (przed rokiem 9,4%). Największe trudności napotykane przez jednostki zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (70% we wrześniu br., 72% przed rokiem). W porównaniu z wrześniem ub. r. w największym stopniu zwiększyła się dotkliwość bariery związanej z trudnościami z uzyskaniem kredytu (z 7% do 12%), a spadła – bariery związanej z konkurencją firm krajowych (z 49% do 44%).

We wrześniu 7,7% badanych przedsiębiorstw deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu bieżącej działalności (przed rokiem odsetek ten wyniósł 9,0%). Największe trudności sygnalizowane przez firmy zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (50% we wrześniu br., 48% przed rokiem), niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (46% we wrześniu br., 31% przed rokiem), wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu (45% we wrześniu br., 36% przed rokiem) oraz konkurencją firm krajowych (44% we wrześniu b r., 50% przed rokiem). W skali roku w największym stopniu wzrosło znaczenie bariery związanej z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej i wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu.

We wrześniu spośród badanych przedsiębiorstw 3,6% deklaruje, że nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności (przed rokiem 1,7%). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające bariery związane są z konkurencją firm krajowych (76% we wrześniu br., 83% przed rokiem). W porównaniu z wrześniem ub. r. najbardziej wzrosło znaczenie bariery związanej z niejasnymi i niespójnymi przepisami prawnymi (z 32% do 42%) oraz niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (z 45% do 54%).

Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej

Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej (SI)1 kształtuje się we wrześniu na poziomie nieco niższym od odnotowanego przed miesiącem oraz przed rokiem.

We wrześniu na niewielkie pogorszenie wskaźnika syntetycznego w stosunku do sierpnia wpływa nieznaczny spadek jego składowych we wszystkich badanych obszarach, przy czym w największym stopniu zmniejszyła się wartość wskaźnika dla przemysłu. Również w porównaniu z analogicznym miesiącem sprzed roku wszystkie składowe wskaźnika uległy obniżeniu, w największym stopniu w budownictwie.

W porównaniu do poprzedniego miesiąca odnotowano znaczący spadek ocen diagnostycznych oraz – w nieco mniejszym stopniu – prognostycznych. Obydwie składowe wskaźnika kształtowały się również na niższym poziomie niż przed rokiem (w szczególności składowe prognostyczne).

fot. mat. prasowe

WSKAŹNIK SYNTETYCZNY I JEGO DEKOMPOZYCJA

Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej (SI)1 kształtuje się we wrześniu na poziomie nieco niższym od odnotowanego przed miesiącem oraz przed rokiem

poprzednia  

1 ... 4 5

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: