Dotacje dla firm ze źródeł krajowych
2012-10-09 09:59
Dotacje dla firm ze źródeł krajowych © tiero - Fotolia.com
Przeczytaj także: Fundusze Europejskie. Przegląd aktualnych naborów w PARP
Zasady udzielania pomocy publicznej regulowane są na poziomie europejskim – najważniejszym aktem prawnym regulującym pomoc regionalną we wszystkich krajach członkowskich jest Rozporządzenie Komisji (WE) nr 800/2008 z dnia 6 sierpnia 2008 r. uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem w zastosowaniu art. 87 i 88 Traktatu. Dlatego podstawowe zasady udzielania pomocy przedsiębiorcom, takie jak maksymalny poziom wsparcia (w zależności od województwa w której zlokalizowana jest inwestycja oraz wielkości przedsiębiorstwa), katalog kosztów kwalifikowanych, konieczność spełnienia tzw. efektu zachęty itd. są takie same dla źródeł współfinansowanych z funduszy strukturalnych UE jak i dla źródeł finansowanych w całości z polskiego budżetu.Przedsiębiorca inwestujący w Polsce może liczyć na następujące instrumenty wsparcia finansowane w całości ze środków krajowych:
- „Programie wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2020” – rządowy program, w ramach którego można otrzymać bezpośrednią dotację.
- Zwolnienie z podatku dochodowego w ramach prowadzenia działalności na terenie specjalnych stref ekonomicznych oraz zwolnienie z podatku od nieruchomości udzielane przez władzę gminy.
Od lipca 2011 roku rząd polski oferuje największym inwestycjom wsparcie w ramach „Programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2020”. Tekst dokumentu stanowi załącznik do uchwały Rady Ministrów.
Celem programu zgodnie ze wstępem dokumenty jest „wzrost innowacyjności oraz konkurencyjności polskiej gospodarki poprzez wspieranie nowych inwestycji realizowanych przez polskie i zagraniczne firmy”. Program ustanowiony został na lata 2011 -2010, jednak okres przyznawania dotacji trwać będzie tylko do końca 2015 roku. Tym samym okres realizacji wspieranej inwestycji nie może być dłuższy niż 5 lat. Budżet programu na wszystkie lata wynosi 727 mln złotych, zaś zgodnie z planem na każdy rok przypada określona alokacja na wypłaty dla beneficjentów: w kulminacyjnych latach Programu 2014-2017 jest to ponad 90 milionów złotych rocznie.
fot. tiero - Fotolia.com
Dotacje dla firm ze źródeł krajowych
Jakie projekty mogą uzyskać wsparcie? (warunki wejścia)
Zgodnie z nazwą programu wsparcie mogą otrzymać „ inwestycje o istotnym znaczeniu”. Istotne znaczenie zostało w Programie zdefiniowane poprzez rozmiar inwestycji oraz sektor gospodarki.
Dużo większe szanse na uzyskanie wsparcia mają inwestycje w tzw. sektorach priorytetowych. W przypadku produkcji sektory priorytetowe określono jako motoryzacyjny, lotniczy, elektroniczny, biotechnologii. W sektorze usług wskazano sektor usług nowoczesnych oraz sektor badawczo-rozwojowy.
W zależności od ubiegania się o wsparcie z tytułu kosztów inwestycji lub kosztów tworzenia nowych miejsc pracy, projekt musi spełnić następujące warunki:
Wsparcie na koszty inwestycji:
- Koszty inwestycyjne na poziomie co najmniej 160 mln PLN oraz utworzenie 50 nowych miejsc pracy – dla inwestycji w sektorze priorytetowym;
- Koszty inwestycyjne na poziomie co najmniej 1 mld PLN oraz utworzenie 500 nowych miejsc pracy – dla inwestycji w pozostałych sektorach.
- Utworzenie co najmniej 250 nowych miejsc pracy oraz koszty inwestycji na poziomie co najmniej 40 mln PLN – dla inwestycji produkcyjnej w sektorze priorytetowym;
- Utworzenie co najmniej 250 nowych miejsc pracy oraz koszty inwestycji na poziomie co najmniej 2 mln PLN – dla inwestycji w sektorze nowoczesnych usług;
- Utworzenie co najmniej 35 nowych miejsc pracy (dla osób z wyższym wykształceniem) oraz koszty inwestycji na poziomie co najmniej 3 mln PLN – dla inwestycji w sektorze badawczo-rozwojowym;
-
Utworzenie co najmniej 500 nowych miejsc pracy oraz koszty inwestycji na poziomie co najmniej 1 mld PLN – dla inwestycji produkcyjnej poza sektorem priorytetowym;
Jak widać warunki wejścia od razu zawężają możliwość wsparcia w ramach Programu tylko dla dużych inwestycji, zaś inwestycje poza określonymi sektorami priorytetowymi o wsparcie mogą ubiegać się tylko największe inwestycje w skali Polski.
oprac. : Piotr Gadzinowski / Fundusze Europejskie
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)