eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacjeFinansowanie projektów środowiskowych w ramach Funduszy Norweskich

Finansowanie projektów środowiskowych w ramach Funduszy Norweskich

2012-10-17 00:20

Finansowanie projektów środowiskowych w ramach Funduszy Norweskich

Zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii jest niezbędne do realizacji celów dotyczących emisj © vencav - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Według opinii Ministerstwa Gospodarki w ciągu ostatnich 10 lat w Polsce dokonał się duży postęp w zakresie efektywności energetycznej. Energochłonność Produktu Krajowego Brutto spadła blisko o 1/3. Nasze dokonania to przede wszystkim przedsięwzięcia termomodernizacyjne wykonywane w ramach ustawy o wspieraniu przedsięwzięć termomodernizacyjnych, modernizacja oświetlenia ulicznego, czy też optymalizacja procesów przemysłowych.

Przeczytaj także: Termomodernizacja budynków: dotacje w I-II kw. 2013 r.

Nadal jednak efektywność energetyczna polskiej gospodarki jest około 3 razy niższa niż w najbardziej rozwiniętych krajach europejskich i około 2 razy niższa niż średnia w krajach Unii Europejskiej. Wyższa efektywność energetyczna i znaczne zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii są niezbędne do realizacji celów dotyczących emisji CO2.

Ochrona różnorodności biologicznej i ekosystemów

Jednym z głównych mechanizmów wsparcia są wdrożone mechanizmy finansowe realizowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), który wspiera wszystkie działania zmierzające do wypełnienia określonych dla Polski celów pakietu energetyczno - klimatycznego. Są one dla naszego kraju zindywidualizowane (zgodnie z ustaleniami negocjacyjnymi) i określane szczegółowo w przyjętych i opracowywanych politykach czy strategiach. Jednym z ważniejszych programów, które umożliwią realizację tych celów jest Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2009-2014. Jest to pomocowy instrument finansowy, dostępny w ramach kolejnej perspektywy finansowej dla polskich wnioskodawców.

W ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz Mechanizmu Finansowego EOG Polska otrzymała do rozdysponowania 578 mln euro. Środki te zostaną przeznaczone na wsparcie m.in. ochrony środowiska - w tym efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii. O dofinansowanie projektów będzie się można ubiegać do 30 kwietnia 2014 r. Okres kwalifikowalności wydatków zakończy się 30 kwietnia 2016 r. Minimalna wartość dofinansowania dla większości programów będzie wynosiła 170 tys. euro. W niektórych programach zostaną utworzone fundusze małych grantów, w ramach których minimalna wartość dofinansowania będzie wynosić od 5 do 250 tys. euro. Podział alokacji środków w ramach wszystkich obszarów programowych Funduszy Norweskich pokazują opublikowane w tekście tabele.

W ramach obszaru programowego „Różnorodność biologiczna i działania na rzecz ekosystemów” została opracowana propozycja Programu Operacyjnego „Ochrona różnorodności biologicznej i ekosystemów”. Zakres niniejszego programu koncentruje się na ochronie różnorodności biologicznej i ekosystemów poprzez realizację projektów zmierzających do zatrzymania procesu zmniejszania się oraz zanikania różnorodności biologicznej na terenie całego kraju, a w szczególności na obszarach Natura 2000.

Program przewiduje przeprowadzenie dla pojedynczych projektów, a także dla projektów składanych w ramach funduszu małych grantów otwartego naboru wniosków w trybie konkursowym. Minimalną wartość dofinansowania dla pojedynczego projektu ustalono na poziomie 170 tys. euro, a wartość maksymalną na poziomie 800 tys. euro. Poziom dofinansowania nie może przekroczyć 85 proc. kosztów kwalifikowanych. W trybie pozakonkursowym przewiduje się realizację jednego projektu predefiniowanego, zgłoszonego przez operatora programu.

fot. vencav - Fotolia.com

Zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii jest niezbędne do realizacji celów dotyczących emisj

Efektywność energetyczna polskiej gospodarki jest około 3 razy niższa niż w najbardziej rozwiniętych krajach europejskich i około 2 razy niższa niż średnia w krajach Unii Europejskiej


Fundusz małych grantów do 250 tys. euro

Ogólna kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów w ramach naboru wynosi około 13 mln euro (kwota ta nie uwzględnia 4 mln euro przeznaczonych na fundusz małych grantów oraz około 0,77 mln euro przeznaczonych na projekt predefiniowany). Fundusz małych grantów, wyodrębniony w ramach niniejszego programu przeznaczony będzie na dofinansowanie projektów składanych przez organizacje pozarządowe (NGO). Poziom dofinansowania dla NGO nie może przekroczyć 90 proc. wydatków kwalifikowanych projektu. Minimalna wartość dofinansowania w ramach powyższego funduszu dla pojedynczego projektu wynosić będzie 50 tys. euro a maksymalna 250 tys. euro.

W ramach dwóch obszarów programowych, tj. „Efektywność energetyczna” i „Odnawialne źródła energii”, została opracowana propozycja programu operacyjnego „Oszczędzanie energii i promowanie odnawialnych źródeł energii”. W wyniku realizacji przyjętej w programie strategii, oprócz zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska naturalnego obniżą się także koszty ekonomiczne dotyczące utrzymania budynków użyteczności publicznej oraz wysokość rachunków i opłat za ciepło czy ciepłą wodę. Projekty dofinansowane w ramach niniejszego programu operacyjnego będą promować rozwiązania kompleksowe, które przyczynią się do poprawy efektywności energetycznej poprzez zmniejszenie zużycia energii, redukcję emisji CO2 i innych gazów cieplarnianych.

Efektywność energetyczna i energia z odnawialnych źródeł

Program przewiduje przeprowadzenie otwartego naboru wniosków, w trybie konkursowym. Nabór wniosków będzie dotyczył jednocześnie dwóch obszarów programowych: efektywności energetycznej i energii z odnawialnych źródeł. Minimalną wartość dofinansowania dla pojedynczego projektu ustalono na poziomie 170 tys. euro, a wartość maksymalną na poziomie 2 mln euro. Poziom dofinansowania ze środków MF EOG 2009-2014 nie może przekroczyć 85 proc. kosztów kwalifikowanych dla beneficjentów będących jednostkami sektora finansów publicznych, w tym jednostek samorządu terytorialnego. W przypadku pozostałych beneficjentów przewiduje się poziom dofinansowania maksymalnie do 60 proc. kosztów kwalifikowanych.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: