eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPrzetargi - raport VIII 2012

Przetargi - raport VIII 2012

2012-09-28 11:58

Przeczytaj także: Przetargi w branży biurowej I-VI 2012


PKB nadal zwalnia. Maleją dochody podatkowe

Jak podał Główny Urząd Statystyczny, w sierpniu 2012 ceny dóbr i usług konsumpcyjnych wzrosły rdr o 3,8 proc., wobec 4 proc. w lipcu.

Największy wpływ na kształtowanie się wskaźnika inflacji w skali roku miały ceny żywności i napojów. Na obniżenie poziomu inflacji największy wpływ miały spadające ceny odzieży. W skali miesiąca, w sierpniu 2012 r. spadały ceny żywności. Spadek ten wynikał przede wszystkim z sezonowej obniżki cen owoców i warzyw. Wzrosły natomiast ceny paliw, o czym zadecydowały wzrosty cen ropy naftowej na rynkach światowych. W sierpniu rosły też opłaty związane z użytkowaniem mieszkania i ceny nośników energii. To też kolejny miesiąc z wyższymi opłatami związanymi ze zdrowiem.

Według informacji podanych przez ministerstwo pracy, w końcu sierpnia 2012 roku bez pracy pozostawało 1 mln 965 tys. osób i w porównaniu do końca lipca 2012 roku liczba ta wzrosła o 12,6 tys. osób (tj. o 0,6 proc.). W analogicznym miesiącu ubiegłego roku liczba bezrobotnych spadła o 7,8 tys. osób (tj. o 0,4 proc.). Szacunkowa stopa bezrobocia wyniosła w sierpniu 2012 roku 12,4 proc. i w porównaniu do lipca wzrosła o 0,1 punktu procentowego.

Wzrost stopy bezrobocia (w granicach od 0,1 do 0,2 punktu procentowego) odnotowano w 10-ciu województwach, przy czym najsilniejszy (o 0,2 punktu) miał miejsce w województwie podkarpackim i warmińsko-mazurskim. W 6-ciu województwach (dolnośląskim, lubuskim, łódzkim, opolskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim) natężenie bezrobocia w odniesieniu do poprzedniego miesiąca nie zmieniło się. Najniższa stopa bezrobocia (na poziomie 9,1 proc.) wystąpiła w województwie wielkopolskim, najwyższa w województwie warmińsko-mazurskim ( 19,3 proc.).

Przedsiębiorstwa nie zatrudniają nowych pracowników, ponieważ obawiają się o przyszłość, wolą raczej płacić za nadgodziny tym osobom, które już pracę mają. Według ekspertów taka sytuacja może się utrzymać w najbliższych miesiącach. Trzeci miesiąc z rzędu nie rosną też realne płace, co ma negatywny wpływ na konsumpcje indywidualną. Gospodarstwa domowe będą ostrożnie robiły nowe zakupy, są więc niewielkie szanse, by konsumpcja napędzała wzrost gospodarczy w ostatnich miesiącach 2012 roku.

Dane o wykonaniu budżetu państwa po sierpniu wskazują na narastające spowolnienie gospodarcze. Po czerwcu zanotowano spadek dochodów z VAT, który jeszcze przyspieszył w drugiej połowie roku, wskazując na znaczny spadek konsumpcji albo powiększanie się szarej strefy. Po podsumowaniu okresu wakacyjnego widać w relacji do analogicznych miesięcy roku ubiegłego silny spadek dochodów z podatku CIT, słabe wpływy z akcyzy i spowalnianie wzrostu dochodów z PIT.

Według danych firmy Euler Hermes, zajmującej się ubezpieczaniem oraz windykacją należności, obecnie w Polsce liczba upadłości rośnie w tempie wyższym niż zakładano jeszcze na początku roku. Wtedy analitycy tej firmy oczekiwali 10-15% wzrostu liczby upadłości, wynikającego ze spadku tempa wzrostu eksportu oraz problemów w budownictwie. Tymczasem po podsumowaniu sierpnia liczba upadłości rośnie szybciej, o ponad 20% (dokładnie o 23% r/r), ponieważ do dwóch wymienionych wcześniej przyczyn dołączył hamujący popyt wewnętrzny (o czym ma świadczyć m.in. 60% wzrost upadłości sklepów detalicznych).

Firmy sięgają do zgromadzonych wcześniej na lokatach środków, ale bardzo ostrożnie korzystają z kredytów. Od końca 2011 roku depozyty firm zmniejszyły się o prawie 24 mld zł. Przedsiębiorstwa obawiają się ryzyka zadłużania, mają również gorsze perspektywy zewnętrznego finansowania, na przykład z kredytów bankowych.
Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: