Niewłaściwe zarządzanie talentami: jakie skutki?
2012-10-01 13:54
Przeczytaj także: Działy HR przed wyzwaniami
Propozycja zmian wg CIMA
Oto kilka sugestii zmian dla liderów biznesu i organizacji pragnących zachować konkurencyjność i rozwijać się w dzisiejszych, wymagających i zmiennych, realiach rynkowych:
- Należy włączyć strategię zarządzania kapitałem ludzkim w ogólną strategię biznesową oraz opracować odpowiednie mierniki i KPI dopasowane do potrzeb wspierania i wdrażania całościowej strategii. Dokonywanie i zarządzanie wynikami uzyskanymi za pomocą zastosowania takich mierników musi podlegać takiej samej weryfikacji pod względem zgodności i adekwatności, jakiej podlegają inne kluczowe informacje, np. dane finansowe.
- Trzeba skoncentrować się na uzyskaniu właściwej informacji i przełożeniu jej na wiedzę możliwą do zastosowania w praktyce, budowaniu zaufania do dostępnych danych poprzez zapewnienie dostępu do wiarygodnych i odpowiednich informacji na temat kapitału ludzkiego. Dane muszą być analizowane i zamieniane na adekwatne i praktycznie użyteczne informacje i wiedzę zapewniającą efektywniejsze wsparcie procesu decyzyjnego.
- Należy wykorzystać potencjał odpowiedniego zestawu umiejętności w celu zwiększenia wiarygodności i skuteczności działań, zapewnienia przejrzystych zasad dotyczących ustalenia kręgu osób odpowiedzialnych za zarządzanie wynikami pracowników. Organizacje powinny zadbać o wykorzystanie unikalnych umiejętności z obszaru rachunkowości zarządczej w procesie zestawiania danych finansowych i niefinansowych, co pozwoli na uzyskanie wiedzy z niezależnego i obiektywnego źródła.
- Wskazane jest utworzenie takiej struktury organizacyjnej, która zapewni włączenie zasobów ludzkich do strategii biznesowej, aktywne zacieśnianie współpracy na poziomach kierowniczym i operacyjnym, w szczególności pomiędzy działem finansowym i personalnym.
Informacje o badaniu
Raport przeprowadzony wśród specjalistów posiadających tytuł Chartered Global Management Accountant (CGMA) został przygotowany na zlecenie Chartered Institute of Management Accountants (CIMA) oraz American Institute of Certified Public Accountants (AICPA) i opracowany przez ośrodek analityczny Economist Intelligence Unit (EIU). W pracach nad raportem EIU posłużył się globalną ankietą przeprowadzoną w lipcu 2012 r. wśród 313 przedstawicieli wyższej kadry zarządzającej (dyrektorów generalnych, finansowych i personalnych). Celem badania było określenie znaczenia zarządzania talentami w strategii biznesowej i ocena przydatności korporacyjnych systemów, procedur i informacji umożliwiających skuteczne zarządzania talentami.
Przeczytaj także:
Działy HR: liczą się energia i inicjatywa

1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
zarządzanie talentami, zarządzanie kadrami, dział HR, polityka personalna firmy, badania firm
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)