Trend BYOD ma znaczący wpływ na firmy
2012-10-02 00:40
Przeczytaj także: Działy IT akceptują prywatne urządzenia mobilne
BYOD jest już wśród nas:
- 42% pracowników umysłowych posiada smartfony, z których korzysta przy wypełnianiu swoich obowiązków zawodowych.
- 63% firm na całym świecie przewiduje wzrost liczby posiadanych przez pracowników urządzeń, które zostaną przyłączone do sieci firmowej. Wzrost ten rozumie się poprzez przejście z poziomu „niewielkiej” do „znaczącej” liczby takich urządzeń w ciągu najbliższych 2 lat.
Firmy na całym świecie wspierają trend BYOD:
- 89% firm akceptuje trend BYOD w pewnej formie: pozwalając pracownikom na połączenie swoich urządzeń z siecią firmową lub nawet akceptując korzystanie w firmie przez pracownika ze wszystkich urządzeń, które posiada.
- 71% firm zapewnia wsparcie IT dla wybranych lub wszystkich urządzeń posiadanych przez pracownika.
- 22% firm zgadza się na korzystanie z wszystkich urządzeń, które posiada pracownik.
- Tylko 11 % firm kategorycznie nie zgadza się na prywatne urządzenia pracownicze, przy czym odsetek ten jest wyższy w Europie: (19% europejskich firm sprzeciwia się trendowi BYOD, w porównaniu z 6% firm z krajów nieeuropejskich).
BYOD i jego korzyści dla firmy - trzy najważniejsze to:
- Większa wydajność pracowników (większe pole do współpracy). Jest to niezwykle ważne odkrycie, gdyż obawiano się, że jedną z negatywnych konsekwencji trendu BYOD będzie obniżona produktywność wynikająca z faktu, że pracownicy będą korzystali z urządzeń do załatwiania własnych spraw lub rozrywki.
- Większa satysfakcja z pracy.
- Niższe koszty (pracownicy sami kupują i płacą za urządzenia).
BYOD zapewnia kontrolę nad pracownikami oraz wspiera innowację typu wstępującego
- Pracownicy popierają schemat pracy opierający się na regule „gdziekolwiek i na czymkolwiek” (37%).
- Pracownicy chcą wykonywać zadania nie związane z pracą w trakcie czasu pracy a zadania związane z pracą w czasie po pracy (35%).
- Pracownicy chcą pozbyć się ograniczeń wynikających z korzystania z urządzeń firmowych (31%).
- Pracownicy chcą również mieć możliwość przyniesienia własnego oprogramowania oraz mieć dostęp do usług w chmurze.
- 52% liderów IT na całym świecie zauważa wzrost udziału niezatwierdzonych aplikacji w swoich sieciach, z wyższym wskaźnikiem (60% - 70%) w krajach spoza Europy.
Polityka mobilności: brak gotowości do BYOD
- Zarówno w przedsiębiorstwach jak i firmach średniej wielkości jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia, aby można było stwierdzić, że polityka mobilności funkcjonuje w nich prawidłowo.
- Tylko 50% przedsiębiorstw oraz 41% firm średniej wielkości może pochwalić się polityką dopuszczającą dostęp do swoich sieci dla przenośnych urządzeń pracowników.
- W mniej niż w połowie firm (47% przedsiębiorstw oraz 38% firm średniej wielkości) funkcjonują zasady definiujące przesyłanie danych firmowych za pomocą urządzeń mobilnych.
Informacje o badaniu
Badanie zostało przeprowadzone w pierwszej połowie 2012 roku i obejmowało prawie 4900 menagerów branży IT z 9 krajów (Brazylia, Chiny, Francja, Niemcy, Indie, Meksyk, Rosja, Wielka Brytania oraz USA), reprezentujących 18 różnych gałęzi przemysłu.
Przeczytaj także:
Prywatne urządzenia mobilne w pracy coraz powszechniejsze
1 2
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
urządzenia przenośne, konsumeryzacja, konsumeryzacja IT, urządzenia mobilne, badania przedsiębiorstw, badania firm, pracownicy, BYOD
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)