eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPraca w Polsce IV-VI 2012

Praca w Polsce IV-VI 2012

2012-10-01 10:45

Praca w Polsce IV-VI 2012

Popyt na pracę w II kwartale 2012 roku © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Według wyników badania popytu na pracę liczba pracujących w podmiotach zatrudniających 1 osobę lub więcej w końcu II kwartału 2012 roku wynosiła 10661,2 tys. osób, w tym ponad 2/3 to pracujący w sektorze prywatnym (68,9%). Udział pracujących w podmiotach według wielkości w ogólnej liczbie pracujących kształtował się następująco: w jednostkach dużych - 57,7%, w jednostkach średnich - 24,7% oraz małych - 17,6% - podał Główny Urząd Statystyczny.

Przeczytaj także: Praca w Polsce I-III 2012

fot. mat. prasowe

Popyt na pracę w II kwartale 2012 roku

Na ogólną liczbę 552,9 tys. podmiotów, 18,9 tys., tj. 3,4% dysponowało w końcu II kwartału br. wolnymi miejscami pracy

Najwięcej pracujących było w jednostkach prowadzących działalność w zakresie przetwórstwa przemysłowego (głównie w sektorze prywatnym i jednostkach dużych), handlu i napraw (głównie w sektorze prywatnym i jednostkach dużych), edukacji (z przewagą sektora publicznego i jednostek średnich) oraz budownictwa (głównie w jednostkach sektora prywatnego i jednostkach dużych). W ogólnej liczbie pracujących największą grupę zawodową stanowili specjaliści – 21,3% (głównie specjaliści szkolnictwa), robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy – 16,5% (najczęściej robotnicy obróbki metali i mechanicy maszyn i urządzeń, pozostali robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy) oraz pracownicy biurowi – 13,2% (przede wszystkim pracownicy obsługi klienta).

Na ogólną liczbę 552,9 tys. podmiotów, 18,9 tys., tj. 3,4% dysponowało w końcu II kwartału br. wolnymi miejscami pracy, z tego 13,8% to jednostki sektora publicznego, a 86,2% jednostki sektora prywatnego, najczęściej były to jednostki średnie i małe.

Ogólna liczba wykazanych wolnych miejsc pracy wynosiła 51,8 tys. Wolne miejsca pracy koncentrowały się głównie w sektorze prywatnym (85,6%) i w jednostkach dużych (48,5%).

fot. mat. prasowe

Wolne miejsca pracy wg sektorów i wielkości jednostek

Wolne miejsca pracy koncentrowały się głównie w sektorze prywatnym (85,6%) i w jednostkach dużych (48,5%)


Najwięcej wolnych miejsc pracy zanotowano w jednostkach prowadzących działalność w zakresie przetwórstwa przemysłowego (25,9%), głównie zaliczanych do działalności związanej z produkcją metalowych wyrobów gotowych z wyłączeniem maszyn i urządzeń, produkcją maszyn i urządzeń gdzie indziej nie sklasyfikowanych, produkcją wyrobów gumowych i z tworzyw sztucznych oraz produkcją odzieży. Występowały one najczęściej w jednostkach sektora prywatnego i jednostkach dużych.

fot. mat. prasowe

Wolne miejsca pracy według wybranych sekcji

Najwięcej wolnych miejsc pracy zanotowano w jednostkach prowadzących działalność w zakresie przetwórstwa przemysłowego


Dość dużą liczbą wolnych miejsc pracy dysponowały jednostki prowadzące działalność w zakresie handlu; napraw pojazdów samochodowych – 14,6%, budownictwa – 12,2% oraz transportu i gospodarki magazynowej – 8,6%.

W stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku liczba wolnych miejsc pracy ogółem spadła (o 15,2%), najbardziej w jednostkach prowadzących działalność w zakresie pozostałej działalności usługowej (o 52,5%), edukacji (o 36,7%) oraz dostawy wody; gospodarowania ściekami i odpadami, rekultywacji (o 35,5%).

 

1 2 ... 4

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: