Europa: wydarzenia tygodnia 39/2012
2012-09-30 10:32
Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 38/2012
- Unijny PKB skurczył się w II kwartale 2012 roku o 0,1 proc. kw/kw, a w strefie euro - o 0,2 proc. kw/kw. PKB w II kwartale zmalał o 0,3 proc. Recesja utrzymała się w Wielkiej Brytanii i we Włoszech, a znacznie pogorszyła się sytuacja gospodarcza w Hiszpanii i Portugalii, gdzie zdecydowanie spadła aktywność gospodarcza i wzrosło bezrobocie. W Grecji, Bułgarii i na Cyprze w ostatnim kwartale pogorszyła się znacząco sytuacja na rynku pracy.
- Średnia stopa bezrobocia w UE wynosi 10,4 proc. W ciągu 16 miesięcy do lipca 2012 roku straciło pracę 2,6 mln. Bezrobocie wśród osób młodych wyniosło w lipcu tego roku 22,5 proc. a w 12 państwach przekroczyło 25 proc. Jedynie w Austrii, Niemczech i Holandii stopa bezrobocia nie przekracza w tej grupie 10 proc.
- Maleją dochody unijnych gospodarstw domowych. W latach 2009-11 największy spadek dochodów odnotowano w dwóch trzecich państw unijnych. W tym zakresie najgorzej wypada Grecja (spadek o 15,7 proc.) i Irlandia (9 proc.), a dalej Litwa, Hiszpania, Cypr i Węgry (o ponad 4 proc.). Wzrost ogólnych dochodów notuje się w Niemczech, Belgii, Słowenii i Francji.
- Inflacja w strefie euro we wrześniu tego roku wyniosła 2,7 proc. r/r. (w sierpniu ceny konsumpcyjne wzrosły o 2,6 proc. r/r, a w lipcu o 2,4 proc. r/r).
- Według Insee PKB Francji wzrósł w II kw. o 0,3 proc. r/r, po wzroście w I kw. o 0,4 proc. r/r. Można powiedzieć, że gospodarka Francji pozostawała w II kw. 2012 r. w stagnacji, bo praktycznie PKB pozostał bez zmian tak r/r jak i kw/kw.
- Hiszpański rząd przyjął projekt budżetu na rok 2013 w którym zawarte są oszczędności rzędu 40 mld euro. Będzie to możliwe dzięki oszczędnościom oraz dodatkowym wpływom do budżetu. Ministerstwa otrzymały zadanie zmniejszenia wydatków o 12 procent. Pensje urzędników państwowych i pracowników sektora publicznego pozostaną zamrożone przez trzeci rok z rzędu. Tylko emerytury wzrosną (o 1 proc.).
- Według Federalnego Urzędu Pracy stopa bezrobocia w Niemczech we wrześniu 2012 r. (po uwzględnieniu czynników sezonowych) wyniosła 6,8 proc. (podobnie jak w sierpniu).
- Bank HSBC obniżył prognozy dla eurostrefy. W 2012 roku prognozuje spadek na poziomie (-0,5 proc.), a w 2013 r. spodziewa się ożywienie na poziomie 0,3 proc. Barclays Capital przewiduje też obniżkę głównej stopy procentowej strefy euro o 25 do 50 pb.
- Władze Ukrainy zapowiadają nowy program prywatyzacji mienia państwowego. Ma on dotyczyć 1200 przedsiębiorstw, znajdujących się obecnie na liście 1500 podmiotów gospodarczych dotychczas niepodlegających przekształceniom własnościowym. Ustawa dopuszczająca tą prywatyzację ma być uchwalona przez parlament jeszcze przed zaplanowanymi na 28 października wyborami parlamentarnymi.
- Moskwa poinformowała, że przyzna Cyprowi pożyczkę w wysokości 5 miliardów euro jedynie w ramach skoordynowanej z Unią Europejska akcji ratunkowej dla tego kraju. Cypr zabiega o pomoc finansową wysokości 20 mld euro, w tym 15 mld od Unii Europejskiej. Rosja pożyczyła już Cyprowi 2,5 mld euro.
- Według autorów niezależnego audytu (nadzorowanego przez amerykańską firmę konsultingową Oliver Wyman) hiszpańskie banki będą potrzebować dofinansowania rzędu 59,3 miliarda euro. Audyt objął 14 grup bankowych (czyli ok. 90 proc. sektora). Siedem testowanych banków, w tym Santander i BBVA, nie wymaga rekapitalizacji. Jak wiadomo 20 lipca ministrowie finansów eurolandu zatwierdzili wstępną umowę w sprawie pomocy hiszpańskim bankom do wysokości 100 mld euro.
- W Jakucji na Syberii odkryto duże złoża diamentów. Obecnie Rosja zajmuje pierwsze miejsce na świecie pod względem udokumentowanych złóż diamentów. Wydobyciem i produkcją zajmuje się rosyjski koncern Alrosa. Udział spółki na rynku rosyjskim wynosi około 97 proc., zaś udział w światowej produkcji diamentów wynosi 28 proc.
- Eksperyment pilotażowego transportu kontenerów nadanych w Chinach, a kierowanych dla klientów z Europy Zachodniej udał się. We współpracy PKP CARGO z firmą ERS Railways pociąg z 41 kontenerami przebył trasę o długości ok. 10 700 km w niecałe 16 dni. To poważna konkurencja dla transportu morskiego. Kolejne przewozy tego typu będą realizowane już w październiku br.
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
SYSTEM HANDLU EMISJAMI CO2 LEGNIE W GRUZACH
– System handlu emisjami za chwilę legnie w gruzach. Unia Europejska musi wymyślić nowy sposób na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, oparty o ekonomiczne i techniczne możliwości danego okresu – uważa prof. Władysław Mielczarski, ekspert ds. energetyki. W jego opinii dotychczasowy sprzeciw Polski wobec podwyższania celów redukcji emisji CO2 w UE, jest racjonalny. Tej jesieni zostanie stoczona batalia w sprawie kontynuacji Protokołu z Kioto.
– Jest kryzys ekonomiczny, więc nakładanie dodatkowych podatków nie ma sensu – mówi Agencji Informacyjnej Newseria prof. Władysław Mielczarski.
Jak przekonuje profesor, jeżeli Europa będzie sama próbowała ograniczać emisje gazów cieplarnianych, to spowoduje, że jej gospodarka stanie się niekonkurencyjna. Co więcej, taka samotna polityka niewiele zmieni.
– Jeżeli policzymy, ile emisji dwutlenku węgla możemy zmniejszyć sami w Europie do 2020 roku, to okazuje się, że jest to równowartość tego, ile Chiny emitują w ciągu dwóch tygodni – zaznacza prof. Władysław Mielczarski. – W związku z tym, to nie ma większego sensu.
W ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych trwają negocjacje w sprawie przedłużenia funkcjonowania ustaleń z Kioto dotyczących przeciwdziałaniu globalnemu ociepleniu.
– Protokół Kioto wygasł w tym roku, teraz jest negocjowany następny – post-Kioto, który wszedłby w życie w roku 2020. Ale nikt nie ma na dobrą sprawę chęci, aby go podpisać – przypomina ekspert.
Komisja Europejska chciała ustalenia nowej, bardziej ambitnej umowy klimatycznej, jednak takich zobowiązań w zakresie obniżania emisji CO2 nie chcą podejmować inni światowi gracze. Do przeciwników należą najwięksi emitenci gazów cieplarnianych: USA, Chiny, Rosja, Indie i Japonia. A i w samej Unii nie ma zgody na podwyższenie redukcyjnych celów. Do tej pory to Polska najgłośniej wyrażała swój sprzeciw.
– Kanada już wystąpiła z Protokołu w sposób demonstracyjny. Stany Zjednoczone też nie mają na to ochoty. Japonia, która musi przestawić się na energetykę z węgla i z gazu, ponieważ zamyka elektrownie atomowe, też będzie emitowała więcej CO2. Jeśli więc cokolwiek się urodzi jako post-Kioto, to będą to czysto życzeniowe deklaracje – prognozuje prof. Władysław Mielczarski.
Profesor wskazuje na jeszcze inny problem.
– Systemy, które dążą do redukcji CO2 i obłożenia tym kosztem gospodarki, oparte o paliwa kopalne, działają przeciwko środowisku – mówi prof. Władysław Mielczarski. – Proszę zobaczyć, co się dzieje w biedniejszych miastach. Jeżeli się jedzie zimą przez Polskę, to nad domami unoszą się różnokolorowe dymy, bardzo trujące. Ponieważ ludzie, ze względu na drogą energię i drogie paliwa palą śmieciami: butelkami plastikowymi czy ścinkami materiałów. Te zanieczyszczenia to jest drugie tyle, co emitują elektrownie.
Zdaniem eksperta prowadzi do tego unijna polityka energetyczno-klimatyczna.
– Nakładając te podatki na paliwa, zmuszamy biednych ludzi do palenia śmieciami i to nie jest dobre rozwiązanie. To szkodzi środowisku – podkreśla.
Równocześnie podważa dowody mówiące o wpływie dwutlenku węgla na zmianę klimatu.
– Nie widzę takich dowodów, a te, które są przedstawiane, są sprzeczne ze sobą. Jest mnóstwo publikacji mówiących, że tak jest, ale jednocześnie równie dużo jest publikacji mówiących, że nie – mówi prof. Władysław Mielczarski. – Natomiast jeżeli nawet byłby jakiś wpływ, to te emisje są stosunkowo niewielkie.
Ostateczne decyzje w sprawie kontynuacji Protokołu z Kioto muszą zostać przyjęte na przełomie listopada i grudnia br. w Doha, podczas konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu (COP 18).
Prof. Władysław Mielczarski
Politechnika Łódzka
Przeczytaj także:
Europa: wydarzenia tygodnia 49/2019
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)