eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet2015: 60% populacji będzie mieć dostęp do Internetu

2015: 60% populacji będzie mieć dostęp do Internetu

2012-10-02 08:57

2015: 60% populacji będzie mieć dostęp do Internetu

Korzystanie z sieci mobilnych umożliwiających dostęp do Internetu - ranking krajów © fot. mat. prasowe

Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU) - organizacja ustanowiona w celu standaryzowania oraz regulowania rynku telekomunikacyjnego, opublikowała właśnie pierwszy globalny raport "The State of Broadband 2012: Achieving Digital Inclusion For All". Z szacunków ITU zawartych w opracowaniu wynika, że do 2015, 60 proc. globalnej populacji będzie miało dostęp do sieci internetowej. Ponadto jak wskazują dane ITU, Polska znalazła się wśród globalnych liderów, jeśli chodzi o subskrypcje z wykorzystaniem sieci mobilnych.

Przeczytaj także: Urządzenia mobilne zdobywają Polaków

W zestawieniu ITU obejmującym 177 państw uwzględniono informacje dotyczące rozwoju szerokopasmowego Internetu, infrastruktury związanej z szybką transmisją danych oraz stosowanych technologii telekomunikacyjnych i internetowych. Raport wskazuje na ogromne zwiększenie się w ostatnich latach ilości gospodarstw domowych mających dostęp do sieci. Jak szacują eksperci ITU do 2015 roku 60 proc. globalnej populacji będzie korzystało z Internetu. Analitycy ITU szczególną uwagę zwracają na rolę mobilnego dostępu do Internetu. Pod koniec 2011 roku odnotowano większą ilość subskrypcji z wykorzystaniem mobilnego dostępu do sieci niż w przypadku sieci stacjonarnych. Warto wspomnieć, że coraz więcej Polaków korzysta z sieci mobilnych umożliwiających dostęp do Internetu za pośrednictwem np. telefonu komórkowego. Polska znalazła się w światowej czołówce, zajmując wysokie 15 miejsce w zestawieniu (na 177 badanych państw), jeśli chodzi o subskrypcje z wykorzystaniem sieci mobilnych.

Zwiększająca się ilość subskrypcji z wykorzystaniem mobilnego dostępu do Internetu to z pewnością zasługa coraz większej popularności urządzeń mobilnych w tym smartfonów czy tabletów.

- Już teraz można zauważyć, że rewolucja w sektorze mobilnym i prognozowane zmiany, które miały pojawić się w najbliższych latach zaczęły się dużo wcześniej niż oczekiwano. Obecność technologii mobilnych w Polsce nie jest jeszcze na tyle powszechna, aby traktować je jako podstawę swojego biznesu. Jednak dynamika rozwoju rynku mobilnego, szczególnie dla firm funkcjonujących w Internecie, jest bardzo istotna – mówi Piotr Majcherkiewicz, prezes zarządu Gruper.pl. - To wyraźny znak, aby bardziej niż zwykle zainteresować się możliwościami jaki daje np. mobilny handel – dodaje.

Według danych zawartych w raporcie ITU, ok 15 proc. populacji na świecie jest posiadaczem smartfonów. Liczba ta jednak stale rośnie. Natomiast jak wskazują szacunki Ericsson (2012) do 2017 roku spodziewana ilość smartfonów na świecie wyniesie 3 miliardy. W Ameryce Południowej tego typu urządzenia mogą stanowić nawet połowę sprzedawanych telefonów do 2016 roku. Ich popularność rośnie również gwałtownie w regionie azjatyckim, gdzie tylko Chiny odpowiadają za 48,2 proc. jednostkowej sprzedaży.

60% populacji online

Z końcem 2011 roku z Internetu korzystało 2,26 miliarda osób. Można więc powiedzieć, że 1/3 globalnej populacji jest obecnie on-line. Jednak jak szacują eksperci Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego do 2015 roku odsetek osób mających dostęp do sieci może wynieść nawet 60%.

fot. mat. prasowe

Korzystanie z sieci mobilnych umożliwiających dostęp do Internetu - ranking krajów

Polska znalazła się w światowej czołówce, zajmując wysokie 15 miejsce w zestawieniu (na 177 badanych państw), jeśli chodzi o subskrypcje z wykorzystaniem sieci mobilnych

- Rosnąca liczba użytkowników Internetu to ogromne korzyści, ale również wyzwanie pod kątem zapewnienia odpowiedniego zaplecza technologicznego. Już teraz wzrasta liczba adresów IP w obszarze jednego gospodarstwa domowego. W ostatnim czasie europejska organizacja RIPE NNC zajmująca się przydzielaniem i zarządzaniem adresami IP wprowadziła racjonowanie przydziału nowych adresów internetowych – zaznacza Krzysztof Chyliński, Członek Zarządu i Dyrektor Technologii w Holicon, jednej z największych polskich firm branży call/contact center - Stale zwiększający się dostęp do sieci rodzi nowe potrzeby, ale i możliwości na przykład w dziedzinie obsługi klienta, która od dłuższego czasu ewoluuje w stronę wielokanałowego, zintegrowanego kontaktu – również internetowego – dodaje.

Zwiększająca się liczba użytkowników sieci ma odzwierciedlenie nie tylko w przygotowywaniu odpowiedniego zaplecza technologicznego, ale także zmienia sposób komunikacji między internautami. Jak wskazują dane zawarte w opracowaniu ITU, angielski może wyraźnie zdominować inne języki występujące w globalnej komunikacji w sieci i to już do 2015 roku. Eksperci organizacji przyjrzeli się również ilości języków, które są wykorzystywane w komunikacji internetowej. Przykładowo wśród języków rozpoznawanych przez Wikipedię znalazło się 285. Jeśli chodzi media społeczniościowe, na LinkedIn wyróżniono 17 języków, Twiterze – 21, zaś Facebook’u – 70. Zmiany spowodowane coraz bardziej dynamicznym rozwojem globalnej sieci internetowej stawiają nowe wyzwania dla rządów poszczególnych państw. Inicjatywy związane z rozwojem infrastruktury mającej przyczynić się do jeszcze powszechniejszego dostępu do sieci będą miały wpływ na kształt globalnej sieci w najbliższych latach.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: