Służba zdrowia coraz gorzej oceniana
2012-10-03 12:21
Rezygnacja z usług medycznych © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Polacy krytycznie o służbie zdrowia
W ramach Badania Health Barometer 2012 po raz szósty sprawdzono poziom zadowolenia Europejczyków i Amerykanów ze służby zdrowia. Najwyżej oceniona została opieka medyczna w Austrii, gdzie wynik wynosił 6,5 punktów na 10 możliwych. Polacy ocenili służbę zdrowia na 2,6 pkt. Włosi przyznali swojej opiece zdrowotnej 3,7 pkt., Czesi – 4 pkt., Szwecja – 4,7 pkt.. Francja, Hiszpania, Wielka Brytania i Niemcy ocenili opiekę medyczną powyżej 5 punktów. Wynik w Stanach Zjednoczonych Ameryki wynosił równe 5 pkt.Podobnie oceniane są w Polsce umiejętności techniczne, diagnostyczne oraz doświadczenie lekarzy. Polacy przyznali lekarzom 4,9 pkt. na 10 możliwych. Gorszy wynik (4,6 pkt.) wskazany był jedynie we Włoszech. Najwyższą notę uzyskali specjaliści w USA (7,1 pkt.), w Austrii (6,5 pkt.), w Czechach (6,2 pkt.) oraz w Hiszpanii (6,1 pkt.) i Wielkiej Brytanii (6 pkt.). Na wynik słabej oceny polskiej służby zdrowia wpływa przede wszystkim długi czas oczekiwania na usługi medyczne i długie kolejki do specjalistów (90% wskazań). Kolejnym problemem wskazanym przez niemal 70% badanych okazał się nierówny dostęp do usług medycznych, zaś ponad 66% osób wskazało błędy medyczne oraz koszty usług medycznych.
Równie źle oceniana jest opieka medyczna osób starszych i niesamodzielnych w Polsce. Badani Polacy ocenili ten system na 2,9 pkt. Jedynie 14% Polaków jest zadowolonych z publicznego finansowania opieki osób niesamodzielnych i starszych, przebywających w domu. Połowa badanych rodaków uważa natomiast, że najlepsze wsparcie osoby te uzyskają dzięki stowarzyszeniom i organizacjom non-profit.
Tegoroczne badanie Health Barometer pokazało także, iż obecny kryzys finansowy ma istotny wpływ na częstotliwość korzystania z opieki zdrowotnej. Ponad 40% Polaków zrezygnowało w ciągu ostatniego roku z usług medycznych właśnie z powodu trudności finansowych. Jest to najwyższy wynik wśród pozostałych badanych krajów, najniższy odnotowano w Szwecji (4%).
Co piąty Polak musiał zrezygnować z codziennej opieki zdrowotnej, 17% badanych z wykupienia leków, a 15% zrezygnowało z usług dentystycznych. Ponad 10% Polaków, z powodu braku funduszy, zrezygnowała z poważniejszego leczenia oraz z wykupienia okularów i szkieł kontaktowych.
fot. mat. prasowe
Rezygnacja z usług medycznych
fot. mat. prasowe
Ocena obecnego stanu służby zdrowia
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)