Służba zdrowia coraz gorzej oceniana
2012-10-03 12:21
Przeczytaj także: Polacy krytycznie o służbie zdrowia
Jakość życia w ocenie Europejczyków i Amerykanów
W tym roku po raz pierwszy badani oceniali również ogólną jakość swojego życia. Polacy ocenili ją na 4,9 pkt. i jest to wynik lepszy jedynie od Włochów (4,3 pkt.). Najwyżej jakość swojego życia ocenili Amerykanie – 7,1 pkt. oraz Szwedzi, przyznając 7 pkt. Health Barometer 2012 sprawdził również nastawienie respondentów na przyszłość zadając pytanie, czy myślą, że ich dzieci będą miały lepszą jakość życia. Prawie połowa Polaków (44%) wierzy w lepsze życie swoich pociech. Jest to najwyższy wynik wśród badanych krajów.
Respondenci z Europy i Ameryki pytani byli także o wartości, które wpływają na jakości życia. Niemal dla 70% Polaków najważniejszą wartością jest dobry stan zdrowia, dla 63% to posiadanie rodziny, a niemal połowa badanych rodaków (45%) warunkuje dobrą jakość życia niezależnością finansową. Co trzeci Polak wskazał również posiadanie satysfakcjonującego zatrudnienia a dla co czwartego badanego z Polski, dobra jakość życia to również posiadanie przyjaciół oraz posiadanie wygodnego mieszkania. Zdrowie jest najważniejszą wartością dla większości badanych Europejczyków (75%) oraz Amerykanów (67%).
Co ciekawe, na pytanie co będzie miało największy wpływ na poprawę jakości życia, jedynie Polacy wskazali postęp technologiczny (Internet) na pierwszym miejscu (56%), kolejnym czynnikiem okazał się postęp medycyny (53%), jakość żywności (38%) oraz wydłużenie życia (30%). Zarówno Europejczycy, jak i Amerykanie wierzą w postęp medycyny (75%), stawiając rozwój technologii na drugim miejscu (51% Amerykanie i 37% Europejczycy).
Lekarz przez Internet
Internet to źródło cennych informacji, również medycznych. Prawie 80% Szwedów i 75% Amerykanów korzysta z Internetu w celu sprawdzenia lub wyszukania informacji medycznych. Polacy (62%) równie często sięgają po wiedzę z sieci. Zarówno Europejczycy, jak i Amerykanie w większości skorzystaliby chętnie z mobilnych urządzeń do kontroli stanu zdrowia. Największymi fanami takich rozwiązań byliby Szwedzi (72%), zaś Polacy w 64% wyrazili chęć korzystania z takich technologii. Polacy również najchętniej spośród innych badanych krajów używaliby Internetu i kamery internetowej do konsultacji swojego stanu zdrowia z lekarzem (54%). Powodem sympatii Polaków do tego typu rozwiązań może być wcześniej wskazany problem dużych kolejek do lekarzy i długiego czasu oczekiwania na usługę medyczną.
fot. mat. prasowe
Inne statystyki
Najwyżej jakość swojego życia ocenili Amerykanie – 7,1 pkt. oraz Szwedzi, przyznając 7 pkt
Informacje o badaniu
Badanie Health Barometer zostało przeprowadzone już po raz szósty. Inicjatorami badania jest Europ Assistance oraz Instytut Cercle Sante Societe.
![Służba zdrowia - ocena 2013 [© Andres Rodriguez - Fotolia.com] Służba zdrowia - ocena 2013](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/sluzba-zdrowia/Sluzba-zdrowia-ocena-2013-125894-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)