Jaki sprzęt elektroniczny wybierają studenci?
2012-10-03 11:13
Notebooki-ranking © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Sprzęt elektroniczny na wakacje 2012
Współczesny żak coraz częściej rezygnuje z tradycyjnego notatnika na rzecz funkcjonalnego tabletu, nie wertuje opasłych ksiąg, ponieważ korzysta z czytnika e-booków, a maile do wykładowców czy kolegów wysyła ze smartfona. Mówiąc krótko: studenci nie wyobrażają sobie życia bez elektronicznych gadżetów. Dzięki nim bowiem nauka jest wydajniejsza, szybsza i przede wszystkim – przyjemniejsza.Serwis Skąpiec.pl sprawdził, jakimi kryteriami kierowali się użytkownicy porównywarki cen, poszukujący notebooków, telefonów komórkowych, tabletów i czytników e-booków. W raporcie znalazły się odpowiedzi na pytania dotyczące m.in. ulubionych marek polskich internautów czy też najbardziej pożądanych typów urządzeń. W oparciu o liczbę odwiedzin poszczególnych modeli powstały również rankingi TOP5 najpopularniejszych w ostatnich miesiącach produktów ze wspomnianych kategorii.
Preferencje zakupowe internautów
Z danych porównywarki wynika, że podczas poszukiwań wymarzonego notebooka internauci kierowali się przede wszystkim takimi parametrami jak: procesor, ekran oraz producent. Najmniej istotna była dla nich cena i waga urządzenia. W okresie od 1 stycznia do 31 sierpnia 2012 najpopularniejszym producentem laptopów był Asus, wielkością ekranu – 15 cali, a procesorem Intel Core i5. Najbardziej poszukiwanym systemem operacyjnym był natomiast Windows 7. Nieliczni użytkownicy Skąpiec.pl, którzy w swoich poszukiwaniach kierowali się przede wszystkim ceną, skłonni byli przeznaczyć na laptopa kwotę do 2000 złotych. Jeżeli chodzi o najbardziej pożądany model to był nim Asus K53SV-SX055V.
fot. mat. prasowe
Notebooki-ranking
W kategorii tablety największe zainteresowanie internautów wzbudził iPad 2 16GB firmy Apple. Najpopularniejszą marką został jednak Samsung, a nie producent z jabłkiem w logo. Najbardziej pożądanym systemem operacyjnym był w analizowanym okresie Android, natomiast wielkością ekranu – 10 cali. Kwota, jaką konsumenci chcieli przeznaczyć na zakup urządzenia to nie więcej niż 1000 złotych.
fot. mat. prasowe
Tablety - ranking
Jeżeli chodzi o telefony komórkowe to wciąż ulubionym producentem jest Nokia, jednak w najbliższym czasie tytuł lidera ma szansę jej jednak odebrać Samsung. Jego smartfony w ostatnich tygodniach dominują na listach najpopularniejszych modeli - pierwsze miejsce w rankingu top5 zajął Samsung S5570 Galaxy mini. Najważniejsze kryteria, jakimi kierowali się użytkownicy Skąpiec.pl podczas poszukiwań telefonu to: producent, rodzaj i aparat cyfrowy. Niemal połowa z nich chciała zakupić telefon dotykowy, na systemie operacyjnym Android i z aparatem 5,0 megapikseli.
fot. mat. prasowe
Telefony komórkowe-ranking
W przypadku ostatniej z analizowanych kategorii, czyli czytników e-booków, tytuł najpopularniejszego producenta zdobył Amazon, a modelu - Amazon KINDLE 4. Wybierając czytnik, zdecydowana większość internautów(aż 83,32%) korzystała z „Producent”. Dla 8,4% potencjalnych kupujących najistotniejszym kryterium był rodzaj obsługiwanych kart pamięci, natomiast dla 8,27% z nich liczyła się przede wszystkim pojemność urządzenia.
fot. mat. prasowe
Czytniki e-booków-ranking
Informacje o raporcie
Raport specjalny Skąpiec.pl „Studencka wyprawka” ma być nie tylko analizą preferencji zakupowych polskich internautów. Ma stanowić również przewodnik po sprzęcie elektronicznym przydatnym zarówno studentom, jak i wszystkim, którzy na co dzień korzystają z nowych technologii. Znalazły się w nim bowiem krótkie poradniki zakupowe oraz komentarze dotyczące eksperckie, autorstwa blogerów i dziennikarzy serwisów branżowych. Partnerem raportu jest serwis Jakkupowac.pl, a patronat medialny nad projektem objęły: mgsm.pl, agdrtv24.pl, e-biznes.pl, negatywhd.pl, pccentre.pl, tabletowo.pl, studente.pl, pcfoster.pl, frazPC.pl i opineo.pl.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)