Polacy a żywność ekologiczna
2012-10-04 11:11
Które z następujących określeń najlepiej charakteryzują żywność ekologiczną? © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Zakupy online: kupujemy produkty ekologiczne
Polacy za podstawę definicji żywności organicznej uważają sposób jej produkcji, w którym nie używa się środków chemicznych. Wie o tym 62% rodaków. Pojęcie „żywność ekologiczna” to dla prawie 30% badanych żywność pochodząca z czystych terenów. 20% respondentów opisała ją jako żywność bogatą w składniki odżywcze. Oznacza to, że Polacy generalnie rozumieją pojęcie ekożywności i mają trafne z nią skojarzenia. Gorzej ze świadomością certyfikacji – jedynie 14% badanych wspomniało o tym de facto kluczowym wyróżniku produktów organicznych.- Warto zwrócić uwagę na istniejącą potrzebę informacji i edukacji – komentuje Urszula Krassowska, Account Director TNS Polska - Wiele osób przyznaje się wprost do zbyt małej wiedzy w tej dziedzinie. Choć większość Polaków nie ma trudności z określeniem, czym jest żywność ekologiczna, to jednak tylko wąska grupa zwraca uwagę na certyfikaty wyróżniające ten typ żywności.
W Polsce certyfikaty ekologiczne wydaje 10 jednostek. Każda kontroluje powstawanie organicznego produktu na wszystkich jego etapach - od jakości uprawianej gleby, aż po napisy na opakowaniach. Unia Europejska dopuszcza certyfikowanie produktów znakami regionalnymi, jednak istnieje oficjalny europejski znak ekologiczny wspólny dla wszystkich krajów członkowskich. Od 1 lipca br. na terenie UE wszystkie produkty ekologiczne powinny być znakowane unijnym logo żywności ekologicznej tzw euro-liściem. Badania Eurobarometru wykazały, że logo jest już rozpoznawane przez jedną czwartą obywateli UE (24 proc.), ale jak pokazują opisywane badania dla ORGANIC Farma Zdrowia, rozpoznawalność nie przekłada się na świadomość – przynajmniej w naszym kraju.
Już 30 proc. Polaków kupuje żywność ekologiczną i chce ją kupować częściej
Badania TNS Polska pokazują, że już ponad milion Polaków (4%) regularnie kupuje żywność organiczną. Znacznie więcej, bo 26% zaopatruje się w nią nieregularnie, ale co ważniejsze deklaruje, że chce kupować ekologiczne produkty częściej. - Razem to 30% entuzjastów ekologicznego żywienia – zauważa Sławomir Chłoń.
Jedynie 9% badanych sceptycznie odnosi się do kupowania ekologicznego jedzenia – większość z nich nie potrafi jednak wskazać powodów takiego podejścia. Pozostali ankietowani zachowali postawę neutralną.
fot. mat. prasowe
Które z następujących określeń najlepiej charakteryzują żywność ekologiczną?
Nie bazary, ale specjalistyczne sklepy - liderem OGRANIC Farma Zdrowia
Miejscem, gdzie kupuje się żywność organiczną są specjalistyczne sklepy. Taką opinię przedstawia niemalże połowa Polaków (47%) i blisko 2/3 mieszkańców największych miast (63%).
fot. mat. prasowe
Gdzie przeważnie kupuje się żywność ekologiczną?
Dopiero na kolejnych miejscach respondenci badań wskazywali inne możliwe miejsca zakupu żywności ekologicznej. 27% badanych wymieniło możliwość ekozakupów bezpośrednio w gospodarstwie rolnym, 22% na bazarze, a 16% w super/hipermarkecie.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)